Cytryna na blizny - Naturalny sposób na redukcję blizn i poprawę kondycji skóry
ZAMÓW SEVOLIUM
ZESTAW NA TRĄDZIK ZAMÓW!
Chociaż na blizny po trądziku domowe sposoby mogą działać skutecznie, mają sporą wadę: wymagają dużej wytrwałości. Nie wystarczy, że zostaną zastosowane raz czy nawet kilka-kilkanaście razy. Efekty zauważymy dopiero po tygodniach, a nawet miesiącach regularnego wcielania w życie wybranego przez nas sposobu.
Niewątpliwie najlepszym sposobem na walkę z bliznami potrądzikowymi jest zapobieganie ich powstawaniu. Warto pamiętać, że zmiany te pojawiają się w większości u pacjentów, którzy nie leczyli zmian chorobowych lub nie leczyli ich właściwie. Aby nie powstała blizna, należy wyleczyć wyprysk i zwalczyć bakterie wokół niego. Jeśli tego nie zrobimy, proces odnowy tkanki będzie zaburzony, a to doprowadzi do pojawienia się blizn na twarzy.
Oprócz leczenia trądziku, dużą rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry. Kiedy stosujemy odpowiednie preparaty, wspieramy likwidację wyprysków oraz nie dopuszczamy do powstawania nowych ognisk zapalnych. Można to osiągnąć kiedy regularnie używamy dobrych kremów na trądzik, które regulują pracę gruczołów łojowych, działają przeciwzapalnie i nawilżają skórę. Takie działanie ma na przykład krem na trądzik Sevolium. To lekki, niezapychający porów krem z wyciągami z lukrecji, nagietka i fiołka trójbarwnego oraz nanozłotem. Aktywnie walczy z wypryskami i wspomaga gojenie skóry, aby nie dopuścić do utworzenia się blizny.
Co zrobić, żeby blizny zniknęły?
Blizny nie bolą, ale szpecą, szczególnie jeśli znajdują się w widocznym miejscu. Największym problemem, zwłaszcza dla młodych ludzi, są te występujące na twarzy – to np. blizny po trądziku czy tzw. dzioby po ospie, ale kłopotliwe są też blizny pooperacyjne np. na brzuchu, które widoczne są np. na plaży czy blizny po oparzeniu. Nic dziwnego, że większość posiadaczy blizn stara się je usunąć.
Niestety, trudno znaleźć satysfakcjonujący sposób na usunięcie blizn: żaden naturalny środek zaliczany do domowych sposobów usuwania blizn nie jest na tyle skuteczny, by zupełnie się ich pozbyć, choć oczywiście jest wiele takich, które wygładzają je i rozjaśniają, aby mniej rzucały się w oczy.
Dlatego coraz częściej ludzie sięgają po niedomowe sposoby: zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej, a także laserowe usuwanie blizn. Dają dużo lepsze efekty i jest ich naprawdę dużo.
Zawsze jednak trzeba pamiętać, że - bez względu na to, czy chcemy skorzystać z domowych sposobów na usuwanie blizn, czy z niedomowych metod - łatwiej jest pozbyć się świeżych śladów po ranach, trudniej zaś tych kilkuletnich. Oto najpopularniejsze i najskuteczniejsze sposoby na usuwanie blizn.
Jak dbać o bliznę?
Wygląd każdej blizny zależy od naszej staranności i czasu, jaki poświęcimy na jej pielęgnację. Aby blizna prawidłowo się wygoiła:
- nie zrywaj powstających w czasie gojenia się rany strupów, z czasem same odpadną,
- zrywanie strupów może prowadzić do zainfekowania rany, a sama blizna może potem gorzej wyglądać,
- jeśli uraz dotyczył miejsca o zwiększonym napięciu skóry (np. na łokciu, kolanie), nie ćwicz intensywnie, nie klękaj, aby nie doprowadzić do „rozejścia” się blizny,
- staraj się nie drażnić świeżej blizny np. obcisłą lub szorstką odzieżą, biżuterią lub poprzez drapanie,
- przez co najmniej rok chroń bliznę przed promieniami słonecznymi, ponieważ pobudza ono odkładanie się kolagenu w bliźnie, a to może doprowadzić do powstania przerostów, dokuczliwego swędzenia, pieczenia i bólu. Blizna, wystawiona na promieniowanie słoneczne, może stać się także dużo ciemniejsza i przez to będzie bardziej widoczna 1,3 .
Gojenie się ran to dodatkowy wysiłek dla organizmu. Aby zatem mógł on podołać wszystkim wyzwaniom, musi otrzymać odpowiednie wsparcie w postaci odpowiedniej podaży istotnych składników odżywczych. W regeneracji skóry najważniejsza jest odpowiednia ilość kolagenu, czyli białka budulcowego skóry. Gdy będzie go za mało, zostanie ono pobrane z rezerw, czyli z tkanki mięśniowej ze szkodą dla organizmu. Kolagen odpowiada m.in. za gęstość i jędrność skóry oraz prawidłowe gojenie się ran. Źródłem tego białka są produkty mleczne, soja i mięso. Na proces gojenia ran i tworzenie blizn wpływ ma także arginina, jeden z aminokwasów. Łagodzi ona stany zapalne i dba o prawidłowe ukrwienie tkanek, wspomagając tym samym transport tlenu i substancji odżywczych do miejsca uszkodzenia skóry. Argininę znajdziemy w m.in. kaszy gryczanej, serze żółtym i łososiu. Z kolei glutamina, także jeden z aminokwasów, przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza ryzyko infekcji, a jej najlepszym źródłem jest tofu oraz mięso wołowe.