"Czerwone plamy na twarzy - objawy alergii"
Objawy uczulenia na twarzy – jak się objawia uczulenie na twarzy?
Alergia na twarzy, podobnie jak inne reakcje alergiczne, może mieć zarówno różne przyczyny, jak i symptomy. Jak zatem rozpoznać uczulenie na twarzy? Objawy alergii, które powinny zaniepokoić to między innymi:
- kaszka na twarzy
- czerwone suche plamy na policzkach
- swędzenie skóry
- wysypka na szyi i dekolcie
- wysypka wokół ust i na brodzie
- ropiejące krostki
- obrzęk
Powyższe objawy uczulenia na twarzy zazwyczaj poprzedza uciążliwy świąd. Symptomy mogą występować w parze z pieczeniem, łuszczeniem, a nawet bolesnym pękaniem skóry, na której wystąpiła reakcja alergiczna. Świąd może być nawet wynikiem zapalenia skóry. Dodatkowo niewskazane drapanie chorobowo zmienionych miejsc może być przyczyną podrażnienia zdrowego naskórka, a w ostateczności – przerwania jego ciągłości.
Czerwone plamy na twarzy – symptomy, diagnoza, leczenie u dzieci i dorosłych
Czerwone plamy na twarzy są powszechnym problemem, który może wynikać z różnych schorzeń lub reakcji skórnych. Jednym z częstszych powodów jest trądzik różowaty i trądzik młodzieńczy, charakteryzujący się występowaniem czerwonych plamek na nosie, policzkach, brodzie i czole. Zaczerwienienie skóry twarzy może też wskazywać na osłabiony układ odpornościowy, stosowanie kosmetyków zawierających alkohol, który przyczynia się do uszkadzania naczyń krwionośnych i uczucia suchości na skórze twarzy.
Swędzące plamy na twarzy mogą być spowodowane również innymi schorzeniami, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, zaburzenia hormonalne, reakcje alergiczne, czerwone przebarwienia skóry czy nadmierna reaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy. Wrażliwa skóra, cera naczynkowa oraz szereg czynników zewnętrznych, na przykład silne światło słoneczne, używanie ostrych przypraw i gorące kąpiele mogą być przyczynami zaczerwienienia i uczucia swędzenia. Takie symptomy nierzadko pojawiają się też po wypiciu alkoholu lub wskutek stosowania kosmetyków do twarzy zawierających alkohol.
Alergie skórne – jak ukoić skórę?
Alergia skórna sprawia, że nasza skóra może znajdować się w złej kondycji. Świąd, zaczerwienienie, silne przesuszenie, wysypka alergiczna i łuszczenie się sprawiają, że wygląda ona niekorzystnie, jest nadwrażliwa i bardzo reaktywna.
Jak już wspomniano, objawy alergii skórnej mogą uszkadzać płaszcz hydrolipidowy skóry, który odpowiada za utrzymanie równowagi mikrobiomu. By go odbudować, ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry alergicznej, w tym stosowanie naturalnych kosmetyków i innych produktów przystosowanych do potrzeb tak wymagającej skóry
W tym celu należy jednak podkreślić, że kosmetyki pielęgnacyjne nie pełnią funkcji leczniczej. Stąd nie sprawią, że problem skórny jak alergia, świąd skóry czy plamy alergiczne na twarzy zniknie. Niemniej stosowanie właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych pozwala ukoić skórę, nawilżyć ją, odżywić oraz zabezpieczyć przed wpływem czynników zewnętrznych. Pożądane jest również działanie przeciwświądowe, by zmniejszyć dyskomfort, który powoduje uczulenie na skórze.
Rutyna pielęgnacyjna skóry skłonnej do alergii powinna rozpocząć się od jej właściwego oczyszczania. W tym celu warto sięgnąć po produkty charakteryzujące się łagodnym oczyszczaniem. Jest to istotne, ponieważ pozwala zapobiec podrażnieniu skóry i nie narusza jej delikatnej warstwy ochronnej.
W tym celu dobrze sprawdzi się Lipikar żel myjący , który został wzbogacony w masło shea oraz niacynamid o działaniu kojącym. Posiada neutralne i korzystne dla naszej skóry pH. Z kolei Lipikar olejek myjący AP+ będzie optymalnym rozwiązaniem dla osób o bardzo wrażliwej i podrażnionej skórze, również skłonnej do atopii. Oba produkty La Roche-Posay mogą być stosowane zarówno u niemowląt, dzieci oraz osoby dorosłe.
Uczulenie na twarzy – jak leczyć?
Pomimo tego, że leczenie domowe alergii może okazać się skuteczne, i tak zalecamy udać się do dermatologa czy alergologa, gdyż bez wyeliminowania źródła uczulenia, wysypka na twarzy może z czasem powrócić. Lekarz podczas wizyty zleci wykonanie testów, a na podstawie wyników przepisze leki doustne czy miejscowe.
Badania alergiczne jakie może zlecić lekarz to na przykład testy:
- skórne
- prowokacyjne
- z krwi
Aby leczenie przyniosło pozytywny skutek równie ważna jest profilaktyka.
Jednym z podstawowych elementów jest eliminacja czynnika alergennego, który powoduje wystąpienie objawów. Mogą to być pokarmy, pyłki, różne produkty zawierające alergeny. Dlatego poznanie alergii jest ważne, ponieważ pozwoli stwierdzić jakiego konkretnie alergenu czy alergenów unikać.
Farmakologia – stosowanie leków antyhistaminowych oraz glikokortykosteroidów.
Podczas badania lekarskiego warto także zapytać o pielęgnację skóry alergicznej i rekomendowane kosmetyki dla alergików. Są one zazwyczaj bezzapachowe, pozbawione substancji alergizujących oraz mają pH przyjazne dla wrażliwej skóry. Ich działanie polega na nawilżaniu, łagodzeniu stanów zapalnych i tworzeniu bariery ochronnej przed szkodliwymi czynnikami. W przypadku skóry alergicznej warto stosować kosmetyki hipoalergiczne a zrezygnować z kosmetyków zawierających w swoim składzie różne konserwanty czy substancje zapachowe.
Maść na uczulenie na twarzy bez recepty
Jeśli zauważyłeś rumień na twarzy, alergiczną wysypkę, czerwone, suche plamy czy ropiejące krostki, zastosowałeś domowe sposoby na alergię, które okazały się zbyt łagodne na zaczerwienienie i zmiany skórne, a wizytę u alergologa masz dopiero za miesiąc, zapytaj w aptece o maść na uczulenie na twarzy bez recepty. Na rynku jest ich całkiem sporo – różnią się nie tylko ceną, ale i składem, jednak najpopularniejszą z nich i najbardziej naturalną jest Tormentiol. Substancja czynna maści to wyciąg z kłącza pięciornika. Stosowany w przypadku zmian ropnych i stanów zapalnych skóry, w tym reakcji alergicznych na twarzy.
