Dlaczego wypadają włosy z głowy - Przyczyny i Sposoby Przeciwdziałania
Przyczyny wypadania włosów
Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.
Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.
Choroby skóry głowy
Infekcje grzybicze lub zakaźne skóry głowy takie jak łupież, grzybica, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy również mogą być przyczyną utraty zbyt dużej ilości włosów. W takim przypadku trzeba najpierw rozprawić się z infekcją, a dopiero później wzmocnić włosy i zagęścić je stosując odpowiednie kosmetyki działające stymulująco na proces wzrostu włosa.
Jedną z najczęstszych przyczyn związanych z nadmierną utratą włosów u panów jest łysienie androgenowe. Dotyczy ono mężczyzn już po 20 roku życia i objawia się powiększającymi się zakolami. W późniejszej fazie łysienie dotyczy też szczytu głowy. Tego rodzaju łysienie zdarza się również u kobiet, zwykle po menopauzie, choć czasem i wcześniej. Zaczyna się zwykle od poszerzania przedziałka przy środku głowy. Przyczyną łysienia androgenowego są predyspozycje genetyczne, mogą być to też zmiany hormonalne, czy stres. Aby spowolnić proces utraty włosów, trzeba sięgnąć po zaawansowane kuracje działające na skórę głowy i znajdujące się w niej cebulki oraz mieszki włosowe.
Z kolei łysienie anagenowe, czyli dystroficzne to często utrata całych włosów lub ich większości, obejmująca również rzęsy i brwi. Powoduje je chemioterapia, promieniowanie, infekcje grzybicze, choroby autoimmunologiczne. Po ustaniu choroby, czy leczenia, włosy zwykle szybko zaczynają odrastać. Specjalne leki przyśpieszają ten proces.
Dlaczego wychodzą włosy miejscowo? Przyczyną miejscowej utraty włosów może być łysienie plackowate, czyli choroba autoimmunologiczna, którą często diagnozuje się u dzieci i młodzieży. Polega ona na atakowaniu mieszków włosowych zarówno w obrębie skóry głowy, jak i brwi oraz rzęs. Powstają tzw. placki, czyli łyse obszary pozbawione włosów. Z czasem włosy odrastają, ale choroba może nawracać.
Na czym polega łysienie trakcyjne? To nic innego jak utrata włosów przez mechaniczne działanie. Ciągnięcie włosów, ciasne sploty długo pozostające na głowie mogą prowadzić do uszkadzania mieszków włosowych i nadwyrężania skóry głowy, a w efekcie wypadania włosów. Trakcyjne łysienie może być też powodem dlaczego włosy przedłużane wypadają. Aby odwrócić te nieprzyjemne skutki, warto zrezygnować z obciążania skóry, dać włosom odpocząć i skupić się na ich wzmocnieniu. Wypadaniu włosów może też sprzyjać kontakt z wysoką temperaturą z urządzeń jak prostownica, czy suszarka. Jeśli zauważyłaś nadmiernie wypadające włosy, może być to znak, że używane sprzęty im nie służą. Upewnij się, że mają regulację temperatury oraz funkcje ochrony włosów.
Nieprawidłowa dieta, stres, pogoda
Jeśli zastanawiasz się czemu wypadają włosy bardziej, niż zwykle, zacznij od przyjrzenia się swojej diecie. Musisz wiedzieć, że nasz organizm dzieląc cenne substancje odżywcze, witaminy i minerały pomiędzy różne partie ciała, bierze pod uwagę ich ważność. Jeśli cennych składników jest w diecie zbyt mało, może ich nie wystarczyć na włosy i paznokcie, które są gdzieś na końcu hierarchii. Dlatego restrykcyjne diety o niskiej zawartości białka i ważnych składników, takich jak żelazo, cynk, selen, witaminy mogą negatywnie odbić się na kondycji włosów i wywołać ich nasilone wypadanie. Zadbaj więc o dobrze zbilansowaną dietę, a ewentualne niedobory sprawdzisz badając krew. Dla włosów szczególnie istotną rolę pełnią witaminy z grupy B, witamina D3, żelazo i kwasy omega-3. Warto dostarczać ich z dietą, a jeśli jest potrzeba suplementować, a także szukać ich w składach kosmetyków do włosów.