Czy białko powoduje pojawianie się pryszczy?
Pryszcze: wyciskać czy nie wyciskać?
Każdy z nas marzy o idealnej cerze. Wpływ na to mają w dużej mierze obecnie wyznaczane trendy. Niestety liczba osób, które mogą pochwalić się cerą bez jakichkolwiek niedoskonałości, w rzeczywistości jest bardzo niewielka. Jednym z najczęstszych problemów skórnych, z jakimi zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, są wypryski na twarzy. Ich niespodziewane pojawienie się na skórze potrafi skutecznie zepsuć humor przed nadchodzącą imprezą, przyjęciem czy spotkaniem ze znajomymi. To właśnie wtedy wiele osób decyduje się na wyciskanie pryszczy. Dla wielu z nich jest to najszybszy sposób na pozbycie się niedoskonałości. Czy jest bezpieczny i powinniśmy to robić?
Kompulsywne wyciskanie pryszczy
Kiedy pozbywanie się wszelkich krost i wyprysków, zmienia się w kompulsywne wyciskanie pryszczy mowa o trądziku neuropatycznym, u podstawy którego leżą zaburzenia psychiczne. Trądzik neuropatyczny nazywany jest też trądzikiem z rozdrapania. Często dotyka on młode osoby, często nastolatki, choć zmagają się z nim też osoby dorosłe. Trądzik neuropatyczny ma swoje podłoże w niskiej samoocenie oraz surowej, nierealnej ocenie własnego wyglądu. Dążenie do perfekcji objawia się w tym przypadku wyciskaniem nawet najmniejszych, a czasami nawet niewidocznych pryszczy. Krótkotrwała ulga oraz zadowolenie po pozbyciu się zmiany szybko przeradza się w poczucie winy oraz złość. Ostatecznie choroba daje widoczne, objawy w postaci rozdrapanych ran i zagojonych śladów. Ciągłe dotykanie twarzy powoduje też pojawianie się nowych wyprysków, co prowadzi do błędnego koła. Niestety, bardzo często po wyciśniętym zaskórniku zostaje trudne do usunięcia przebarwienie lub blizna. W takim wypadku odpowiedź na pytanie, czy wyciskanie pryszczy jest zdrowe, bez wątpienia jest negatywna. Leczenie kompulsywnego wyciskania pryszczy powinno obejmować równoległą terapię dermatologiczną i psychologiczną.
Wyciskanie pryszczy na twarzy zdecydowanie powinna zastąpić odpowiednia pielęgnacja z wykorzystaniem przebadanych klinicznie dermokosmetyków. Tutaj ważne miejsce zajmuje oczywiście oczyszczanie twarzy z wykorzystaniem produktów myjących. Pomoże Ci w tym Żel oczyszczający do twarzy i ciała Eucerin DermoPure. To produkt niekomedogenny, który pozostawia skórę oczyszczoną, świeżą i jędrną. Usuwa nadmiar sebum, makijaż oraz nieczystości zalegające na skórze.
Po oczyszczaniu sięgnij po kremy i kuracje ze składnikami takimi jak np. Kwas Salicylowy, który działa złuszczająco, antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Złagodzą one stan istniejących wyprysków i zapobiegną powstawaniu kolejnych. Do takich produktów należy Krem–kuracja złuszczająco–wygładzająca Eucerin DermoPure oraz Serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure. A jeśli zależy Ci na szybkim ukryciu pryszcza postaw na korektor punktowy Eucerin DermoPure. To formuła, która redukuje punktowe wypryski, a dzięki zawartości pigmentu dodatkowo je maskuje.
Uwaga na tzw. trójkąt śmierci na twarzy
Wyciskanie pryszczy może być niebezpieczne, gdy robimy to w obszarze tzw. trójkąta śmierci. Obejmuje on miejsce w linii prostej od jednego do drugiego kącika ust oraz od kąciów do szczytowej części nosa między oczami. Obszar ten charakteryzuje się bardzo mocnym unaczynieniem żylnym i poprzez naczynia krwionośne jest połączony z obszarami czaszki. W jego obrębie znajdują się odpływy żylne docierające do zatoki jamistej. Co to oznacza? Że jeśli dojdzie do stanu zapalnego w tym obszarze (np. wskutek rozdrapania krosty i jej nadkażenia bakteriami), infekcja może rozprzestrzenić się błyskawicznie dalej, prowadząc do zapalenia zatoki jamistej czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Szczególnym zagrożeniem są czyraki (zwłaszcza te powstałe nad górną wargą i pod nosem) – czyli ostre stany zapalne wywołane zakażeniem bakteryjnym mieszka włosowego i otaczających tkanek, najczęściej przez gronkowca złocistego. W takiej sytuacji nie należy samodzielnie wyciskać zmian, tylko udać się do dermatologa.
Jeśli pryszcz jeszcze nie prosi się o wyciśnięcie, możesz go „uspokoić” stosując specjalne preparaty na krosty na bazie siarki, kwasu glikolowego, niacynamidu, z dodatkiem kwasu salicylowego. Preparaty tego typu nie tylko łagodzą stan zapalny, ale też lekko złuszczają naskórek (odtykając zatkane ujścia gruczołów), zmniejszają zaczerwienienie, redukują wielkość zmian, mają też działanie kojące. Efekty są szybko widoczne – pierwsze już po kilku godzinach! Można je stosować, jeszcze zanim pryszcz wyjdzie na powierzchnię skóry, a jest już wyczuwalny pod jej powierzchnią. Pastę z gamy Najlepiej stosować na noc nakładając ją punktowo na niedoskonałości, w razie potrzeby można ponawiać aplikację 2-3 razy na dobę.