Czy rzucenie palenia powoduje pojawienie się pryszczy?
Czym przyprawiać, czyli kilka słów o ziołach
Wybrane zioła i przyprawy również mogą pomóc oczyścić płuca po rzuceniu palenia. Idealnie sprawdzi się tu:
- rozmaryn, który znany jest ze swoich właściwości rozgrzewających. Rozluźnia on również drogi oddechowe, co przyczynia się do poprawy cyrkulacji powietrza i oczyszczenia organizmu z zalegających toksyn,
- tymianek - dzięki obecnemu w nim tymolowi, olejek tymiankowy wykazuje działanie wykrztuśne i rozkurczowe. Pozwala to odkrztusić z płuc szkodliwe zalegające substancje,
- pieprz cayenne – kapsaicyna to bardzo silny antyoksydant, który, jak wiadomo, neutralizuje toksyczne związki - również te pochodzące z papierosów. Pieprz cayenne dodatkowo poprawia ukrwienie płuc i - dzięki temu - skuteczniej dotlenia,
- imbir - wykazuje skuteczne działanie rozgrzewające płuca, a olejki eteryczne zawarte w imbirze rozrzedzają śluz i pobudzają jego wydzielanie,
- chrzan - dzięki zawartej w nim synigrynie (odpowiadającej m.in. za charakterystyczny ostry smak) chrzan skutecznie zwalcza infekcje dróg oddechowych.
Podobne działanie odtruwające wykazują również pokrzywa, dziurawiec, mięta, mniszek lekarski (korzeń) czy koper włoski.
Poradnictwo antytytoniowe
Jest on skierowany do osób, które:
- mają więcej niż 18 lat i palą papierosy lub inne wyroby tytoniowe, a zwłaszcza są w średnim wieku (między 40 a 65 lat)
- nie miały w ramach programu profilaktyki POC hP wykonanych badań spirometrycznych w ciągu ostatnich 36 miesięcy
- nie miały wcześniej zdiagnozowanej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.
Informacje o uzależnieniu od palenia papierosów znajdziesz w materiałach przygotowany przez NFZ . Obejrzyj film o szkodliwych konsekwencjach papierosów. Biorą w nim udział eksperci: lek. med. Iwona Witkiewicz, specjalista chorób płuc z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, oraz Karolina Flacht, psychoterapeuta uzależnień.
Co robić, by nie tyć po rzuceniu palenia?
Jeśli przyrost masy ciała spowodowany zaprzestaniem palenia już jest dla ciebie powodem do niepokoju, lub dopiero się go obawiasz, skorzystaj z kilku wskazówek, które pomogą ci utrzymać dobrą wagę.
Obserwuj swój apetyt. Palenie papierosów sprawia, że czujesz się mniej głodny. Kiedy rzucisz palenie, możesz częściej odczuwać głód, a przez to jeść więcej niż kiedyś. Możesz zapobiegać przejadaniu się, jeżeli będziesz przyrządzał określone porcje jedzenia i spożywał je bez podjadania czegokolwiek więcej. Pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu, co może zapobiec wysyłaniu do mózgu fałszywych sygnałów o głodzie.
Wprowadź w życie regularną aktywność fizyczną. Palenie papierosów przyspiesza metabolizm, więc spalasz więcej kalorii. Kiedy rzucisz palenie, spalasz ich mniejszą liczbę, co może prowadzić do zwiększenia masy ciała. Ćwiczenia nawet w stosunkowo niewielkich ilościach mogą być bardzo pomocne – na początek wystarczy dziesięć minut dziennie. Dzięki aktywności spalanie kalorii i przyspieszenie metabolizmu trwa do 24 godzin po treningu. Warto wiedzieć, że zażywanie nikotyny powoduje uwalnianie dopaminy w mózgu, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za uczucie szczęścia i satysfakcji. Ćwiczenia również uwalniają tę substancję, ale w zdrowy sposób, który pozwala nam cieszyć się z jej efektów bez ryzyka dla naszego zdrowia. Ponadto dzięki aktywności fizycznej tłuszcz zostaje rozłożony i uwolniony do krwiobiegu. Efektem jest ograniczenie uczucia głodu. Zwiększenie poziomu codziennej aktywności zapewnia także szereg innych korzyści. Ćwiczenia pomagają kontrolować poziom cholesterolu, skutki cukrzycy i ubytki kostne związanie z wiekiem. Pozwalają również zmniejszać ryzyko powstawania niektórych nowotworów.
W rzucaniu palenia bardzo istotną kwestią jest także czynnik emocjonalny. Naucz się radzić sobie z emocjami bez papierosów – zarówno złymi, jak i tymi pozytywnymi. Kiedy rzucasz palenie, szukasz często innego nawyku, który pozwoli wyeliminować stres. Najczęściej wybór pada wtedy właśnie na jedzenie. Być może powinieneś w takim przypadku zasięgnąć porady psychologa.