Jak zadbać o blizny na twarzy u dziecka?
Jak dbać o blizny u dzieci?
W momencie zranienia skóry, w jej obrębie dochodzi do wielu intensywnych procesów regeneracyjnych i podziałów komórkowych. Po pewnym czasie rana goi się, a wcześniej zraniony fragment skóry zaczyna znacząco odróżniać się od zdrowych partii. Zwykle uszkodzony obszar charakteryzuje się nienaturalnym kolorem skóry, bywa nierówny i opuchnięty. Z czasem w naturalny sposób blizna zmniejsza się i rozjaśnia. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym można zmniejszyć widoczność blizn u dzieci. W przypadku wygojonych już ran fantastycznie sprawdzają się preparaty i kremy na blizny u dzieci.
Działania pozwalające zredukować widoczność blizn to między innymi:
- Dbanie o czystość rany: Niezaleczona jeszcze rana musi być utrzymywana w czystości, aby uniknąć wszelkich infekcji. Pamiętaj, by oczyścić dziecku ranę dziecku, zawsze, gdy tylko miała kontakt z brudem czy kurzem. Wskazane jest używanie żeli oczyszczających, lecz pamiętaj, by nie nadużywać wody utlenionej. Niekiedy niszczy ona nowe komórki skóry i wydłuża procesy gojenia.
- Usunięcie szwów w odpowiednim czasie: Jeżeli rana dziecka wymagała założenia szwów, bardzo ważne jest usunięcie ich w odpowiednim czasie. Jeżeli zostaną one usunięte za szybko, rana może się otworzyć, jeśli za późno - na skórze mogą pozostać dodatkowe ślady i blizny.
- Unikanie rozciągania skóry: Niektóre sporty lub ciuchy nieustannie ocierające się o zraniony obszar, mogą spowodować rozejście się szwów. Przez kilka tygodni dziecko powinno zrezygnować z niektórych zabaw lub sportów, po to, by nie doprowadzić do powstania szerokiej blizny.
- Stosowanie technik masażu: Masaż blizny wykonywany raz dziennie pozwoli zoptymalizować procesy bliznowacenia.
- Unikanie działania promieni słonecznych: Podczas ekspozycji na słońce, blizny podatne są na ciemną pigmentację. Stosuj krem o bardzo wysokiej ochronie przeciwsłonecznej.
- Używanie kremu na blizny: Dobry krem na blizny dla dzieci złagodzi skórę oraz wspomoże jej odbudowę. Pamiętaj jednak, by zacząć używać preparatów na blizny dopiero po wygojeniu się rany.
Blizny po ospie u dzieci
Ospa wietrzna to choroba zakaźna, na którą najczęściej chorują dzieci. Objawia się między innymi swędzącą wysypką będącą niekiedy jej pierwszym symptomem. Zmiany na skórze towarzyszące ospie są dość charakterystyczne – mają postać małych, wypełnionych płynem bąbelków, wokół których skóra jest zaczerwieniona. Krostki mogą być mniej lub bardziej liczne, w najcięższych przypadkach występują na całym ciele, niekiedy nawet wewnątrz jamy ustnej.
Ponieważ wysypce towarzyszy silne swędzenie, krosty często – szczególnie u dzieci – są dotykane i drapane. Na skutek zdrapywania gojących się strupków oraz kontaktu naskórnych zmian z bakteriami mogą powstawać blizny lub plamy po ospie.
Z reguły tworzą się one tylko w miejscu, w którym krosty były najgłębsze (często są to te pojawiające się jako pierwsze). Im ostrzejszy przebieg choroby, tym blizn może być więcej, dlatego warto nakłaniać dziecko do jak najrzadszego drapania się.
Wysypka – w zależności od przebiegu choroby – utrzymuje się od kilku do kilkunastu dni, później natomiast następuje jeszcze etap gojenia. Jak długo utrzymują się ślady po ospie? Jeśli choroba ma łagodny przebieg, wszelkie zmiany skórne mogą ustąpić nawet w ciągu tygodnia, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. Kiedy jednak krosty są głębokie, a ich gojenie wydłużone np. przez rozdrapywanie strupów, drobne blizny mogą pozostać nawet na zawsze.
Kiedy zmiany są duże, po ustąpieniu ospy można zastosować maść na blizny po ospie dla dzieci. Preparaty tego rodzaju poprawiają elastyczność skóry, wspierając jej zdolności regeneracyjne.

Jak bezpiecznie usuwać blizny u dzieci?
W leczeniu blizn powstałych mimo systematycznego stosowania środków zapobiegawczych najlepiej sprawdzają się: lasery pulsacyjno-barwnikowe, bromkowo-miedziowe, rzadziej IPL.
Zabiegi wykonywane intensywnym źródłem światła (IPL) oraz laserami nie są bolesne – w przypadku blizn stosujemy bowiem niskie parametry zabiegowe. Zwykle potrzebnych jest od 6 do 12 sesji zabiegowych. W skrajnych przypadkach blizn przerostowych należy wykonać zabieg iniekcji kortykosteroidu do tkanki bliznowatej w celu jej wstępnego rozmiękczenia.
Przełomem w leczeniu blizn w ostatnim czasie jest naświetlanie diodami LED. Lampa emituje bezpieczne, niekumulujące się w organizmie światło o odpowiedniej długości fali (kolorze). Zabieg trwa 10-20 minut, jest wykonywany 2 razy w tygodniu, może być stosowany przez cały rok bez względu na nasłonecznienie.
– Dzieci bardzo dobrze znoszą zabiegi laserowe, szczególnie jeśli rodzice przygotują je wcześniej rozmową. Laser to jedynie silny błysk z odczuciem punktowego ciepła. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa wszyscy obecni przy zabiegu mają okulary ochronne. Naświetlanie LED nie boli wcale, dziecko musi jedynie wytrzymać leżenie pod lampą przez okres 10-20 minut – wyjaśnia dr Bartosz Pawlikowski.
Niezależnie od wieku zawsze warto dbać o prawidłowe gojenie rany, a następnie o odpowiednie zaopatrzenie blizny. Im lepiej zadbamy o ranę oraz bliznę tuż po jej wygojeniu, tym mniej zabiegów ewentualnie będzie potrzebnych by poprawić jej wygląd.
Autor: dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac.
Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty
Co stosować na blizny u dzieci? Takie pytanie najczęściej zadają sobie rodzice i opiekunowie maluchów, u których nietrudno o ślady po różnego rodzaju urazach, oparzeniach czy medycznych interwencjach. Warto zatem wiedzieć, po jakie preparaty na blizny można sięgnąć i jakie domowe sposoby mogą być bezpiecznie stosowane. Dowiedz się, dlaczego chirurgiczne lub laserowe usuwanie szpecących pamiątek może nie być skutecznym rozwiązaniem. Sprawdź, jak ważna jest właściwa pielęgnacja blizn od pierwszych chwil.
- Co stosować na blizny u dzieci? Warto sięgnąć po preparaty zawierające heparynę, alantoinę i wyciąg z cebuli.
- Wczesna terapia blizn zmniejsza ryzyko powstawania patologicznych i bardzo szpecących blizn przerostowych i keloidów.
- Usuwanie blizn skalpelem lub laserem to ostateczność. Zdecydowanie lepiej jest działać profilaktycznie i farmakologicznie, niż inwazyjnie.

Usuwanie blizn po ospie
Jak usunąć blizny po ospie, kiedy są one widoczne lub nieestetyczne? Czy istnieją metody działające szybciej niż smarowanie? Niektóre gabinety kosmetyczne oferują zabiegi pozwalające usunąć blizny po ospie na twarzy lub innych częściach ciała. Są to np.:
- peeling chemiczny – zabieg przeprowadzany z zastosowaniem kwasów złuszczających, działających w zewnętrznej warstwie skóry,
- mikrodermabrazja – mechaniczne złuszczanie naskórka z wykorzystaniem specjalnych głowic ściernych o różnej gradacji,
- mezoterapia igłowa – polega na wprowadzaniu pod skórę za pomocą igieł substancji aktywnych wspierających regenerację i produkcję kolagenu,
- laser – powoduje w skórze mikrouszkodzenia, których prawidłowe gojenie odnawia skórę i niweluje powstałe wcześniej zmiany.
Dzięki nowoczesnym metodom kosmetycznym twarz po ospie nie musi być już oszpecona zagłębieniami. Zabiegi, szczególnie wykonywane regularnie, lub powtórzone kilkukrotnie, mogą przynieść naprawdę dobre rezultaty w postaci zregenerowanej, wygładzonej skóry.
