Wpływ Morsowania na Łuszczycę - Czy Ekstremalne Zimno Może Pomóc?

Leczenie łuszczycy – jakie leki? Co stosować na łuszczycę?

W przypadku zmian o niewielkich rozmiarach i zajmujących mniej niż 10% powierzchni skóry stosuje się leczenie miejscowe, czyli nakładanie produktów leczniczych bezpośrednio na zmiany skórne. Natomiast w przypadku ciężkiego przebiegu choroby stosuje się leki doustne, dożylne wraz z leczeniem miejscowym.

Leczenie miejscowe zaczyna się od usunięcia łusek za pomocą substancji keratolitycznych, a następnie hamuje się nadmierny wzrost komórek naskórka. Substancjami leczniczymi stosowanymi na zmiany skórne w przebiegu łuszczycy są: kwas salicylowy i mocznik, które zmniejszają ilość łusek i polepszają przenikanie innych preparatów do głębszych warstw skóry, dziegcie, które są pochodnymi węgla, glikokortykosteroidy miejscowe mające działanie przeciwzapalne i przeciwproliferacyjne, cygnolina oraz analogi witaminy D3.

W leczeniu ciężkich postaci łuszczycy stosuje się:

  • fototerapię – polega ona na ekspozycji skóry na światło ultrafioletowe wytwarzane przez specjalne lampy. Fotochemioterapia (PUVA) to połączenie leku światłouwrażliwiającego z promieniami UVA. Metody te stosowane są w przypadku łuszczycy opornej na leczenie miejscowe lub w przypadku rozległych zmian skórnych,
  • metotreksat – jest lekiem z grupy cytostatyków, dlatego jego stosowanie wymaga ścisłej kontroli lekarskiej, cyklosporyna – ma silne działanie immunosupresyjne, czyli osłabiające odpowiedź zapalną. Posiada sporo działań niepożądanych, dlatego stosuje się ją w przypadku łuszczycy opornej na inne leki,
  • retinoidy – mają działanie teratogenne, dlatego nie wolno ich stosować w ciąży. Retinoidy są zalecana w przypadku łuszczycy krostkowej,
  • leki biologiczne (adalimumab, etanercept, infliksymab, ustekinumab) oddziałują na cytokiny, które biorą udział w powstawaniu zmian. Stosuje się je w przypadkach ciężkiej łuszczycy lub opornej na leczenie innymi preparatami.

Łuszczyca - sposoby na wspomaganie leczenia

Leczenie łuszczycy nie jest łatwe, gdyż zmiany skórne nawracają, szczególnie po narażeniu na czynniki wywołujące takie, jak infekcje, alkohol, czy stres. Łuszczyca jest schorzeniem dermatologicznym, które znacząco obniża jakość życia wielu pacjentów. Jak możemy wspomóc leczenie łuszczycy i jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry pacjentów z łuszczycą?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną, która występuje nawet u 2-4% populacji. Schorzenie to najczęściej ujawnia się pomiędzy 20, a 40 rokiem życia, choć może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u osób starszych. Zmianami skórnymi typowymi dla łuszczycy są grudki, które przyjmują barwę czerwonobrunatną i są dobrze odgraniczone od otoczenia, czyli od zdrowej, niezmienionej chorobowo skóry.

Spis treści

  1. Czym objawia się łuszczyca?
  2. Jak styl życia wpływa na przebieg łuszczycy?
    • Łuszczyca a dieta- co warto spożywać, a czego unikać?
    • Łuszczyca a aktywność fizyczna
    • Łuszczyca a palenie papierosów
    • Łuszczyca a alkohol
    • Łuszczyca a infekcje
    • Łuszczyca a stres
  3. Łuszczyca - pielęgnacja skóry łuszczycowej

Kto może, a kto nie powinien morsować?

Zwolennicy morsowania twierdzą, że przeciwwskazań do uprawiania tej niecodziennej aktywności zimowej jest niewiele. Przekonują, że zdecydowana większość społeczeństwa odniesie korzyści z morsowania.

Z pewnością ważne jest wiele aspektów:

  • stan zdrowia,
  • czy chcesz spróbować morsowania,
  • czy lubisz zimno,
  • czy nie masz psychicznych oporów przed tą aktywnością,
  • czy wiesz jak zacząć morsowanie i masz z kim morsować po raz pierwszy.
  • osoby ogólnie zdrowe,
  • osoby, które umieją pływać lub nie boją się wody,
  • osoby gotowe na wyzwanie wejścia do zimnej wody,
  • wszyscy, których nie dotyczą przeciwwskazania do morsowania

Postawiłam na olej z konopi, z pestek malin i jojoba ale tym najważniejszym był olejek z konopi z CBD używałam 5 Oczekiwanie na efekty zajęło sporo czasu ale dziś po roku stosowania moja tłusta cera z tysiącem niedoskonałości stała się cerą normalną bez żadnych.

Czytaj dalej...

Wynika to z tego, że witamina D odpowiada między innymi za gospodarkę wapnia w organizmie, a witamina K2 MK-7 niejako transportuje wapń z całego organizmu do miejsca, w którym powinien się znaleźć kości.

Czytaj dalej...

Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować stan swojego tatuażu i skonsultować się z tatuażystą lub w ostateczności lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak obrzęk, stan zapalny lub zakażenie.

Czytaj dalej...

U wielu osób występuje pod różnymi postaciami, a rozpoznanie dotyczące tego, z jakim rodzajem łuszczycy pacjent ma do czynienia, prowadzone jest na podstawie wyglądu zmian, miejsca ich występowania, intensywności czy charakteru łuski.

Czytaj dalej...