Jak dbać o skórę twarzy, gdy jest taka skłonna do problemów?
Przyczyny suchej skóry twarzy
Sucha skóra na nosie, czole, brodzie, policzkach wygląda nieestetycznie, jest ściągnięta, szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Wykazuje też skłonność do podrażnień i łuszczenia się, często jest swędząca, a nawet paląca.
Paradoksalnie również suchość cery może powodować wykwit trądzikowych krostek na twarzy, gdyż w takiej sytuacji gruczoły łojowe są stymulowane do wytężonej pracy.
Sucha skóra występuje u około 15-20 proc. populacji rasy kaukaskiej (dane: A. Kacalak-Rzepka), jest to więc problem stosunkowo powszechny. Jego przyczyny są bardzo zróżnicowane.
Oprócz naturalnych, warunkowanych genetycznie predyspozycji, wymienić można takie czynniki, jak:
- choroby dermatologiczne, w tym łuszczyca oraz atopowe, a także kontaktowe zapalenie skóry,
- choroby ogólnoustrojowe, w tym niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek i stwardnienie rozsiane,
- starzenie się i związane z tym naturalne procesy fizjologiczne,
- nieprawidłowa pielęgnacja, na przykład z użyciem środków zwierających alkohol,
- czynniki środowiskowe, takie jak długotrwałe przebywanie na słońcu i w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także kontakt z substancjami drażniącymi, toksycznymi, alergizującymi,
- niedobory żywieniowe, w tym brak ważnych witamin, składników mineralnych, aminokwasów i innych. Wymienić w tym kontekście można między innymi witaminy A oraz B6 (pirydoksyna) i B7 (biotyna), a także cynk, miedź, żelazo, krzem, czy foliany.
Zadbaj o suchą skórę! Naturalne (i sprawdzone) sposoby.
Dlatego też dzisiaj opowiem Wam w jaki sposób walczyć z suchą skórą. Pisząc post, miałam na myśli głównie przesuszenie spowodowane warunkami środowiskowymi (ogrzewanie, wiatr, zima), nie chorobowymi, ale myślę, że jeśli macie problem natury dermatologicznej również możecie znaleźć tutaj wiele ciekawych informacji.
Chciałam Wam pokazać schemat pielęgnacji, który sama stosuję i który jest mieszanką metod naturalnych z surowcami bardziej zaawansowanymi (np. antyoksydantami jakości kosmetycznej). Powiem Wam konkretnie czego używam (bo na co komu kolejny wypis składników nawilżających, skoro nie wiadomo jak się sprawdziły w praktyce). Bardzo możliwe jednak, że wystarczy Wam kilka prostych składników, żeby doprowadzić skórę do porządku!
Zapraszam Was serdecznie!

Sucha skóra – najczęstsze przyczyny i sposoby zapobiegania
Sucha skóra może pojawiać się w każdym miejscu, choć problem ten dotyczy najczęściej twarzy, dłoni i stóp. Często odpowiedzialne są za nią czynniki zewnętrzne – pogoda, powietrze, klimatyzacja, używane kosmetyki czy detergenty. Nie na wszystkie przyczyny można mieć wpływ i wówczas pozostaje odpowiednie nawilżanie skóry. Jakie zabiegi dla suchej skóry są najlepsze? Dowiesz się tego z naszego filmu
- witaminy C – zwiększa produkcję kolagenu,
- witamin z grupy B – wpływają na nawilżenie skóry,
- witaminy E – jest potrzebna do produkcji kolagenu i chroni przed promieniowaniem UV,
- witaminy A – odpowiada za nawilżenie skóry, jej niedobór objawia się łuszczeniem i zajadami.
Bardzo ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości zdrowych tłuszczów, najlepiej tłoczonych na zimno olejów roślinnych oraz ryb morskich.
Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6
Sucha skóra twarzy
Skóra twarzy jest szczególnie wyeksponowana i przez to podatna na zewnętrzne niszczące czynniki, takie jak mróz, promienie słoneczne i powietrze wysuszone przez klimatyzator. Bywa jednak, że przyczyną suchej skóry na twarzy są nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Jeżeli taki stan utrzymuje się pomimo intensywnego nawilżania, to warto udać się do specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty do skóry.
Uczulenie na twarzy
Czerwone plamy na policzkach, kaszka, sucha, swędząca skóra, wysypka na brodzie to objawy uczulenia na twarzy. Skóra na niej jest delikatna, przez co wrażliwa na słońce, kosmetyki, a nawet na spożyte wcześniej pokarmy, wiatr oraz wiele innych czynników. Aby wyeliminować uciążliwe wypryski, pieczenie i swędzenie oraz dyskomfort spowodowany nieestetycznymi plamami, należy poznać przyczyny alergii na twarzy.
Uczulenie na skórze twarzy może mieć różną postać i być zarówno reakcją alergiczną jak i efektem kontaktu skóry z substancjami drażniącymi (kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia).
Często zdarza się że objawy zmian alergicznych mogą przypominać na przykład zmiany trądzikowe. Występują również na twarzy i dekolcie i objawiają się różnymi przebarwieniami skóry.
W początkowej fazie uczulenia chory może na własną rękę spróbować załagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Może użyć maści na uczulenie na twarzy bez recepty czy stosując domowe sposoby. Jednak mimo wszystko zalecana jest wizyta u alergologa lub dermatologa. Specjalista na podstawie wywiadu oraz testów alergicznych dostosuje odpowiednie leczenie.
