Skóra twarzy - Jak radzić sobie z tłustą skórą?
Leczenie cery tłustej, łojotokowej
Cera tłusta nie jest chorobą. Nie jest zatem stanem, który wymaga leczenia dermatologicznego. Natomiast niezbędne jest trzymanie się zasad dotyczących pielęgnacji, diety czy stylu życia.
Stanem, który podlega leczeniu, jest łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). W jego leczeniu stosuje się najczęściej leki przeciwzapalne, np. miejscowo działające glikokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny. Przy wyjątkowo nasilonej formie ŁZS podaje się także doustne leki przeciwgrzybicze takie jak ketokonazol. Ponadto według literatury z powodzeniem stosowane są również inne leki przeciwgrzybicze – mikonazol, klotrimazol, ekonazol.
Co istotne, aby ułatwić dostęp środkom leczniczym do objętego chorobą miejsca, należy najpierw złuszczyć naskórek, stosując specjalne preparaty eksfoliacyjne. Rozpoczęcie terapii z wyżej wymienionymi grupami preparatów powinno zawsze odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza dermatologa.
Nie do końca wiadomo, jaka jest przyczyna rozwoju ŁZS, niemniej przyjmuje się, że zapalenie może być spowodowane aktywnością drożdżaków, a konkretnie grzybów Malassezia – Malassezia spp., które znane są też jako Pityrosporum ovale. Ich metabolity mogą wywoływać reakcję zapalną skóry i zaburzenia w strukturze bariery lipidowej naskórka. Co ciekawe, grzyby te są naturalnymi „bywalcami” mikroflory skóry, jednak kiedy występują w nadmiarze, doprowadzają do rozwoju łojotoku.
Data publikacji: 26.06.2024
Data aktualizacji: 27.06.2024
Bibliografia
- W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka, Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 5, t. 5, 2016.
- S. Bender, Pielęgnacja ciała, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 83–84.
- A. Goliszewska, M. Gromek, K. Padlewska i in., Kosmetologia pielęgnacyjna, „Wydawnictwa Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia”, Warszawa 2011, s. 11–13.
- X. Petsitis, K. Kipper, Kosmetyka ozdobna i pielęgnacyjna twarzy, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 147–148, 152–153.
- B. Hałat, Skóra tłusta i jej pielęgnacja, „Medycyna Estetyczna i Anti–Aging”, 3, 2010.
- K. G. Bergstrom, Tea tree oil: panacea or placebo?, „Journal of Drugs in Dermatology”, 8(5): 494–6, 2009.
Cera łojotokowa – dlaczego cera jest tłusta?
Przyczyn tego, dlaczego cera się przetłuszcza, może być naprawdę wiele i nie jest to problem jedynie nastolatków przechodzących przez okres dojrzewania i tzw. burzę hormonów (podwyższenie poziomu hormonów androgenowych), w wyniku której dochodzi do wydzielania dużej ilości sebum. Skóra tłusta to także problem osób dorosłych.
Należy jednak dodać, że cera zmienia się w ciągu życia nawet kilka razy. Często problem cery tłustej ustaje po okresie dojrzewania. Nie jest to jednak reguła. W dorosłym życiu może dojść do ograniczenia skutków ubocznych skóry tłustej, jak np. trądziku, niemniej pozostanie ona cerą błyszczącą, przetłuszczającą się.
Skóra normalna w ciągu trzech godzin może wydzielić około 0,1 mg substancji tłuszczowych, sucha połowę mniej, a cera tłusta dwa razy tyle, co normalna, czyli od 0,2 do 0,4 mg tłuszczu.
Przyczyny cery tłustej:
- Zmiany (cykl miesiączkowy) lub zaburzenia hormonalne (nadmierna aktywność androgenów i progesteronu)
- Czynniki genetyczne
- Nadmierna ekspozycja na słońce
- Nieprawidłowa dieta:
- bogata w czerwone mięso i produkty bardzo przetworzone,
- z wysoką zawartością konserwantów i barwników,
- obfitująca w produkty z dużą zawartością cukru, jak słodycze, ciasta, ale także białe pieczywo czy słodzone napoje,
- bogata w produkty o wysokiej zawartości soli oraz ostre potrawy,
- w której spożywa się duże ilości kawy i mocnej herbaty, ale niewielkie ilości wody,
- o niskiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Zbyt częste dotykanie twarzy dłońmi
- Stosowanie leków, np. sterydów czy preparatów hormonalnych
- Niedobory witamin i minerałów
- Stres
- Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów
- Nieodpowiednia pielęgnacja, używanie kosmetyków komedogennych (zapychających pory), zbyt częste peelingowanie, złuszczanie naskórka, ciągłe stosowanie kosmetyków nadmiernie wysuszających, matujących, odtłuszczających skórę czy pomijanie nawilżania
- Wiek, płeć
- Zaburzenia metaboliczne
Dlaczego skóra tłusta jest tłusta?
U osób, które mają skórę tłustą, gruczoły łojowe pracują zbyt mocno. Efekty nadmiernej produkcji sebum widać bardzo szybko – twarz zaczyna się błyszczeć, staje się szara i ziemista. Czoło, nos, broda szybko się przetłuszczają i stają się lepkie, pojawiają się niedoskonałości, czasem ropne wykwity. Aby przywrócić skórze równowagę, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja.
Nadmierną pracę gruczołów łojowych powodują hormony męskie tzw. androgeny. Najczęściej ich produkcja wzmaga się w okresie dojrzewania, wtedy na twarzach nastolatków pojawia się wysyp zmian trądzikowych. Gdy burza hormonalna mija, cera wycisza się.
Nie zawsze tak się dzieje. Czasem, mimo że okres dojrzewania dawno się zakończył, skóra dalej się przetłuszcza, a na jej powierzchni pojawiają się nierówności i niedoskonałości. W tej sytuacji trzeba szukać przyczyn głębiej.
U kobiet po 20. roku życia, które borykają się z tłustą cerą, androgeny mogą powodować również inne zaburzenia. Wpływają na cykl miesiączkowy, rozregulowując krwawienia, wywołują nadmierne owłosienie (hirsutyzm), problem z potliwością. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u ginekologa, zbadanie poziomu hormonów i podjęcie terapii hormonalnej.
Jak zmniejszyć wydzielanie sebum – co zrobić, żeby twarz się nie świeciła?
Powinniśmy wyeliminować jak najwięcej przyczyn wzmożonej aktywności gruczołów łojowych – wprowadzić dietę bogatą w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, unikać żywności przetworzonej i uważanej za niezdrową, starać się żyć w harmonii, bez stresu oraz usunąć z pielęgnacji kosmetyki przesuszające skórę. Może to być trudne do zrealizowania, szczególnie w początkowym etapie. Jednak systematyczne wprowadzanie zmian w życie zaowocuje zmniejszeniem się świecenia na czole, nosie i brodzie.
Niestety z niektórymi przyczynami, choć bardzo byśmy chcieli, nie poradzimy sobie tak łatwo. Są to przede wszystkim uwarunkowania genetyczne i warunki środowiskowe, w jakich żyjemy. Wtedy też warto sięgać po sprawdzone pielęgnacyjne sposoby zwalczające nadmierną produkcję sebum oraz takie, które nie usuwają przyczyny, ale skutek. Co więc możemy robić?
Przede wszystkim regularnie nawilżać skórę, by nie musiała ona doprodukowywać więcej sebum w celu samodzielnego nawilżenia. Pomocne tu będą kosmetyki z takim składnikami jak:
- torf tołpa® – unikalny składnik w kosmetykach tołpa, np. nawilżającym kremie normalizującym na dzień i na noc. Zapobiega utracie wilgoci, wspomaga regenerację i reguluje procesy metaboliczne w skórze,
- kwas hialuronowy lub fucogel – podnosi poziom nawilżenia warstwy rogowej naskórka,
- ekstrakt z lukrecji – działa nawilżająco, a ponadto przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Skutecznie wiąże wodę w naskórku. Jest też antyoksydantem,
- betaina z buraka – o działaniu kojącym, łagodzącym podrażnienia i nawilżającym oraz wygładzającym,
- gliceryna – nawilża i pełni funkcję promotora przenikania, a więc ułatwia transport innych substancji w głąb skóry,
- borowina tołpa® – unikalny składnik w kosmetykach tołpa sebio max efekt. np. złuszczającej paście-masce do mycia twarzy. Wspomaga regenerację naskórka, nawilża i zwalcza wolne rodniki. Wspomaga detoks skóry i działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
