Dlaczego pojawiają się pryszcze na pośladkach?

Trądzik na pośladkach. Jak pozbyć się pryszczy z pośladków?

Choć trądzik najczęściej kojarzy się z problemami skórnymi twarzy, wiele osób zmaga się z podobnymi wypryskami w mniej oczywistych miejscach, takich jak pośladki. Występowanie pryszczy w takiej intymnej lokalizacji to dla wielu wstydliwy problem, o którym nie chcą mówić.

Warto jednak pamiętać, że krosty na pośladkach, mimo że są mniej widoczne niż na twarzy, wymagają od nas równie dużo uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Zrozumienie tego problemu skórnego to pierwszy krok do znalezienia skutecznych metod leczenia i odzyskania komfortu codziennego życia.

Jak pozbyć się pryszczy na pośladkach?

Aby poprawić kondycję skóry swoich pośladków, warto wziąć pod uwagę poniższe aspekty:

  • odpowiednia higiena okolic intymnych - regularne mycie pośladków przy użyciu łagodnego, niekomedogennego (czyli takiego, który nie zawiera składników sprzyjających powstawaniu wyprysków) mydła pomoże utrzymać skórę w czystości i zmniejszyć ryzyko zatykania porów,
  • peelingi - używanie delikatnych peelingów może pomóc usunąć martwe komórki skóry i zapobiec zatykaniu porów,
  • unikanie ciasnej odzieży - noszenie luźniejszych ubrań, szczególnie wykonanych z naturalnych tkanin jak bawełna, pozwala skórze oddychać i zmniejsza ryzyko podrażnień,
  • zmiany w diecie - zdrowy jadłospis bogaty w owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty, a ubogi w przetworzoną żywność i cukry, może mieć pozytywny wpływ na stan twojej skóry - dotyczy to także pośladków,
  • unikanie długiego siedzenia - regularne wstawanie i krótkie spacery mogą zmniejszyć pocenie się i tarcie skóry na pośladkach,
  • odpowiednia pielęgnacja skóry pośladków - stosowanie łagodnych, beztłuszczowych kremów nawilżających pomoże utrzymać skórę nawilżoną i zdrową,
  • leczenie miejscowe - dostępne są różne środki dostępne bez recepty, takie jak maści zawierające kwas salicylowy czy nadtlenek benzoilu, które mogą pomóc w zwalczaniu pryszczy w okolicy pośladków.

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY

jest sucha i cienka, charakteryzuje się łagodnym łuszczeniem się

4. Potówki

Potówki występują nie tylko u niemowląt - mogą się pojawić również u dorosłych i to w takich miejscach jak pośladki. Jak sama nazwa wskazuje, ich przyczyną jest nadpotliwość. Jak rozpoznać potówki na pośladkach? Przypominają małe pęcherzyki i znajdują się pod naskórkiem. Zdarzają się również potówki czerwone - zaczerwienione i bardziej dokuczliwe niż zwykłe potówki. Jeśli chcesz się pozbyć potówek, ubieraj luźne ubrania z przewiewnych tkanin - dostosuj swój ubiór do temperatury. Pomóc może również chłodna kąpiel oraz zastosowanie na potówki żelu aloesowego. Gdy domowe sposoby zawiodą, udaj się do dermatologa.

5. Czyrak

Czyraki nie dość, że są brzydkie, to jeszcze bolesne. Najpierw wyglądem przypominają krostkę, później w tej krostce zaczyna zbierać się ropa. Czyrak jest chorobą bakteryjną, wywoływaną zazwyczaj przez gronkowca złocistego, jego objawem, oprócz ropnych wyprysków, jest również podwyższona temperatura. Czyrak może też występować przy powikłaniach egzemy, świerzbu, atopowego zapalenia skóry (AZS).

6. Niewłaściwa higiena

Niewłaściwa higiena intymna nie musi oznaczać, że mycie i pielęgnowanie "tych" miejsc zaniedbujemy, lecz że dbamy o nie w niewłaściwy sposób. Jeśli więc zauważasz, że podrażnienia pojawiły się na pupie po zakupie konkretnego środka do mycia, oznacza to najprawdopodobniej, że ten akurat preparat działa na twoją skórę drażniąco i warto go zamienić na inny. Do pielęgnacji pośladków możesz stosować te same kosmetyki, co do twarzy - powinny mieć one właściwości złuszczające, co zapobiegnie powstawaniu kolejnych wyprysków.

7. Noszenie nieodpowiedniej bielizny

W ostatnich latach modne stało się noszenie stringów czy koronkowych majtek z materiałów syntetycznych (m. in. nylonu, poliestru, akrylu). Niestety, choć wizualnie niektórym się podobają, mogą powodować powstawanie wyprysków. Pupie jest w nich po prostu ciasno, poci się, a pot zostaje dodatkowo zatrzymany blisko skóry. Pojawiają się podrażnienia, które choć typowym trądzikiem nie są, mogą go z wyglądu przypominać. Zanim przystąpisz do leczenia wyprysków, spróbuj przez tydzień-dwa nosić bieliznę z naturalnych materiałów i zobacz, jakie będą efekty - być może to właśnie niewłaściwie dobrana bielizna (zwłaszcza powodujące dodatkowe otarcia stringi) jest przyczyną wysypu krostek.

Pryszcze na pośladkach: dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Twoja skóra na pośladkach jest sucha, szorstka i pojawiły się na niej czerwone krostki? To prawdopodobnie zapalenie mieszków włosowych. Przeczytaj, jakie czynniki go wywołują oraz jak szybko i skutecznie sobie z nim poradzić domowymi sposobami.

fot. Adobe Stock, Prostock-studio

Pryszcze na pośladkach to dość uciążliwy problem, ale jest bardziej powszechny, niż myślisz. Warto wiedzieć, że czerwone krostki na pośladkach, zazwyczaj nie są trądzikiem, a zapaleniem mieszków włosowych. Jeśli mieszek zostanie podrażniony, zmienia kolor na czerwony, puchnie i wypełnia ropą. Głównymi winowajcami są drożdże, grzyby i bakterie, a także nieprawidłowa dieta, stres i zła higiena.

Jeśli właśnie walczysz z pryszczami na pośladkach, wiedz, że nie jesteś w tym sama. Dobra wiadomość jest też taka, że możesz szybko je pokonać i znów cieszyć się gładką, miękką, elastyczną i zdrową skórą.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć, się, dlaczego powstają pryszcze na pośladkach i jak sobie z nimi radzić.

Spis treści:

Pryszcze na pośladkach: przyczyny

1. Trądzik skupiony

Jeden z najbardziej dokuczliwych rodzajów trądziku - jak sama nazwa wskazuje, występuje on nie pojedynczo, a w formie skupionej, towarzyszą mu ropnie, zaskórniki, a gdy torbiel pęka, wypływa z niej ropa, co może też prowadzić do powstania blizny.

Trądzik skupiony powstaje w miejscach z dużą ilością gruczołów łojowych - najczęściej na twarzy, ale także plecach, na skórze głowy czy właśnie na pośladkach. Trądzik skupiony znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

2. Rogowacenie okołomieszkowe

Rogowacenie często bywa mylone z trądzikiem, choć jego przyczyny są inne - pojawia się na skutek nadmiernej keratynizacji naskórka, która prowadzi do zatykania ujścia mieszków włosowych przez martwe komórki skóry. Dochodzi do powstania krostek - różowawych (podobnych w odcieniu do koloru skóry), czerwonawych, brunatnych (w rzadkich przypadkach).

Rogowacenie poznasz po tym, że skóra wokół niego jest bardzo sucha i zaczerwieniona - dlatego właśnie nazywa się je potocznie "gęsią skórką" - w dotyku krostki przypominają te, które pojawiają się, gdy nam zimno lub bardzo się przestraszymy. Rogowacenie występuje nie tylko na pośladkach, ale i twarzy, ramionach.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Wypryski na pośladkach może też powodować pojawiająca się w okolicy odbytu opryszczka narządów płciowych.

3. Opryszczka

Opryszczka wargowa to problem, z którym boryka się niemało osób, niewielu jednak wie, że opryszczka genitalna może się pojawić i na pośladkach. Do zakażenia może dojść na skutek bezpośredniego kontaktu uszkodzonej skóry lub błony śluzowej osoby zdrowej ze śliną bądź zmianami skórnymi zakażonego. Rozdrapując rany spowodowane opryszczką wargową, można też samodzielnie przenieść zakażenie w inne części ciała, m. in. właśnie na pośladki. Aby poradzić sobie z tym problemem najlepiej udać się do dermatologa lub lekarza POZ. Zobacz też: Na czym polega wybielanie odbytu? Odparzenia skóry - jak sobie z nimi radzić? Jak się pozbyć rozstępów?

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Jednak kiedy wypadanie zamienia się w łysienie lub pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy łupież, nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, łojotok, stany zapalne konieczna staje się wizyta u specjalisty, dermatologa lub trychologa.

Czytaj dalej...

zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki.

Czytaj dalej...

Powodem zaburzeń hormonalnych może być zachwiana homeostaza organizmu, wynikająca z nieprawidłowego funkcjonowania tego gruczołu, ale też efekt fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie na przykład pod wpływem menopauzy.

Czytaj dalej...

Jeśli z medycznego punktu widzenia wszystko u Ciebie w porządku, a Twoje nawyki żywieniowe są zdrowe, przyczynę wypadania włosów garściami pomoże Ci odnaleźć trycholog, czyli ekspert od problemów ze skórą głowy.

Czytaj dalej...