Odkryłam skuteczny sposób na wypadanie włosów, część III
Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów?
- błędy pielęgnacyjne - zbyt intensywne szczotkowanie, zbyt mocne upinanie, stosowanie silnych kosmetyków, zabiegi takie jak trwała ondulacja, farbowanie - mogą wywołać podrażnienie skóry głowy i wypadanie włosów,
- bardzo restrykcyjna lub nieprawidłowa dieta uboga w aminokwasy, minerały i witaminy,
- zaburzenia odżywiania - anoreksja, bulimia,
- palenie papierosów, silny stres, nadużywanie alkoholu,
- przyczyną wypadania włosów mogą być też niesprzyjające warunki atmosferyczne - wiatr, mróz, słońce,
- łuszczyca, grzybica i inne choroby skóry głowy,
- przebyta choroba zakaźna o trudnym przebiegu,
- przyjmowanie niektórych leków,
- zaburzenia hormonalne - najczęściej nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy,
- wypadanie włosów związane jest z obniżeniem poziomu estrogenu po porodzie,
- łysienie androgenowe - u mężczyzn.
Trzeba pamiętać, że proces wypadania włosów jest procesem fizjologicznym związanym z cyklem ich "życia". Utrata włosów najczęściej widoczna jest w czasie ich mycia i szczotkowania - jeśli jednak ilość włosów nie przekracza 70 - 100, to nie ma powodów do zmartwienia. Ale jeśli włosy wypadają garściami i proces ten trwa przez dłuższy czas, a do tego zauważyłaś wyraźne przerzedzenie włosów, warto znaleźć sposób na poprawę kondycji włosów i skóry głowy.
Domowe sposoby na wypadające włosy:
Aby zmniejszyć problem wypadanijących włosów należy wprowadzić kilka zmian w stylu życia oraz odżywniania się. Polecamy przede wszystkim:
- Śpij na poduszce z jedwabiu oraz używaj jedwabnych gumek do włosów (jedwab w odróżnieniu od innych tkanin jest bardzo delikatny dla włosów),
- Często wykonuj masaż skóry głowy np. podczas mycia włosów lub wykonywania peelingu trychologicznego,
- Unikaj wiązania włosów w ciasny kucyk,
- Często szczotkuj włosy,
- Prowadź zdrową dietę i uzupełnij ją o suplementy,
- Na noc wiąż włosy w luźny warkocz,
- Po umyciu zawiń włosy w bawełnianą koszulkę, a nie w ręcznik.
RADA EKSPERTA
Pomocne we wzmacnianiu włosów oprócz wspomnianej już suplementacji od środka, są także wcierki, którymi stymuluje się wzrost włosa wmasowując je od nasady. Ale nie bez znaczenia jest stosowanie szamponów i odżywek wzmacniających włosy, których używa się na co dzień.
Aby odżywka czy maska przynosiły odpowiednie efekty, powinno się po spłukaniu szamponu z włosów delikatnie odsączyć je z nadmiaru wody. I dopiero nakładać maskę czy odżywkę – wówczas nie spłyną. A następnie rozczesać aby rozprowadzić równomiernie pielęgnację. Czesanie też jest istotne. Czesząc włosy szczotką, pobudzamy i stymulujemy mieszki włosowe. Nie należy włosów szarpać, nie mniej masaż skóry głowy szczotką działa na dotlenienie skóry głowy zbawiennie
- dodaje fryzjerka i kolorystka włosów, Iwona Bednarska.
Domowa pielęgnacja na wypadające włosy
Od czego zacząć? Od tego, co robimy dla włosów na co dzień, czyli od właściwej pielęgnacji. Do mycia włosów należy dobrać szampon o delikatnym składzie ukierunkowany na wzmocnienie włosów (patrz: akapit poniżej). Wybierać należy spośród takich bez siarczanów (SLES i SLS), gdyż mogą nadmiernie wysuszać skórę i włosy. Jeśli włosy są cienkie i delikatne, lepszym wyborem niż zwykła odżywka do spłukiwania, może okazać się odżywka w spreju.
Jeśli włosy mają sezonowe osłabienie lub wynika ono z przebytych infekcji, warto zaserwować im łagodną pielęgnację opartą o naturalne składniki. Polka Ocet Morelowy Wzmocnienie i Odżywienie jest szamponem, który łagodnie, ale dokładnie oczyszcza włosy i skórę głowy i wzmacnia je. Stopniowo nabierają większej objętości. Spłukując z włosów szampon, należy ustawić wodę na letnią, aby zbyt mocno nie przegrzewać mieszków włosowych.
Po umyciu warto zastosować odżywkę lub maskę do włosów. Opcjonalnie produkt, który łączy cechy tych dwóch kosmetyków np. Tołpa Green Wzmocnienie - odżywka-maska do włosów. Zawiera ekstrakt z granatu, który chroni przed promieniowaniem UV. I wzmacniający włosy rokitnik. Przywraca włosom blask, miękkość i je odbudowuje od samej nasady. Jeśli natomiast włosy są nie tylko osłabione, ale także matowe, przyda im się zastrzyk odżywienia z maski Biovax Botanic Wzmocnienie i Blask. Zawiera ocet jabłkowy, ekstrakt z rozmarynu i tataraku. Nawilża, zmiękcza, wygładza i wzmacnia włosy. Warto także stymulować skórę głowy stosując wcierki. Doskonała jest NaturalME Wcierka do Skóry Głowy i Włosów. Zawiera hydrolat rozmarynowy, ekstrakt z palmy sabałowej, wodę kokosową i d-pantenol. Wzmacnia i stymuluje wzrost włosów. Kondycjonująco i naprawczo na osłabione włosy zadziała lotion Seboradin Przeciw Wypadaniu Włosów. Zawiera lucernę bogatą w fitoestrogeny, która wpływa na odbudowę keratyny. A także wyciąg z drzewa oliwnego, który przedłuża zdolność produkcji nowych włosów, aminokwasyowy kompleks witaminy H, który wzmacnia zakotwiczenia włosów w cebulce.