Przyczyny i sposoby leczenia pryszczy po truskawkach - Jak zadbać o skórę?

Czym jest szara pleśń na truskawkach?

Szara pleśń truskawek to choroba grzybowa, której sprawcą jest grzyb Botrytis cynerea z klasy workowców. Ten grzyb jest powszechnie obecny w ogrodach, ale tylko w odpowiednich warunkach - szczególnie przy ciepłym i deszczowym klimacie – staje się groźny dla naszych upraw. Patogen atakuje wiele roślin, ale truskawki są jednym z jego ulubionych celów.

Warunki sprzyjające rozwojowi szarej pleśni na truskawkach to wysoka wilgotność, obfite opady deszczu i ciepłe temperatury , szczególnie podczas kwitnienia roślin i dojrzewania owoców. Infekcja jest najbardziej prawdopodobna w temperaturach od 18 do 25 stopni Celsjusza. Zarodniki grzyba mogą być przenoszone przez krople wody i prądy powietrza.

Czy truskawki uczulają? Białka wywołujące reakcję alergiczną

W ostatnich latach wzrasta częstotliwość występowania chorób alergicznych. Przybywa osób, u których istnieje ryzyko rozwoju reakcji alergicznej, która jest wynikiem nieadekwatnej odpowiedzi układu odpornościowego na substancje, które dla większości ludzi są nieszkodliwe. Truskawki, choć popularne i lubiane, mogą być przyczyną takich chorób alergicznych.

Alergia na truskawki spowodowana jest nadwrażliwością układu immunologicznego na białka znajdujące się w tych popularnych owocach. Białka, które najczęściej są odpowiedzialne za reakcje alergiczne, to profiliny i białka związane z lateksem obecne w truskawkach.

Mechanizm uczulenia polega na tym, że w efekcie zjedzenia truskawek organizm alergika wytwarza przeciwciała IgE, które pobudzają organizm do uwalniania histaminy, odpowiedzialnej za reakcję alergiczną przy kontakcie z tym alergenem.

W przypadku uczulenia na truskawki możliwe jest również wystąpienie tzw. alergii krzyżowej, m.in. z innymi owocami (jabłka, winogrona, mandarynki) czy z pyłkami brzozy i traw.

Uczulenie na truskawki u dzieci

Szczególnie na objawy uczulenia narażone są dzieci w końcowym etapie niemowlęctwa. W tym okresie rodzice często decydują się na wprowadzenie nowych produktów do jadłospisu dziecka, w tym truskawek, których białka są uważane za alergeny. U dzieci najczęstszymi objawami alergii na truskawki są zmiany skórne i bóle brzucha.

Wystąpić może również uczulenie na truskawki u niemowlaka karmionego piersią, jeśli jego matka spożywa te owoce w tym okresie.

W przypadku, gdy w rodzinie występowały już przypadki alergii na truskawki, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy wprowadzaniu tych owoców do diety dziecka. W takich sytuacjach, przed podjęciem decyzji o rozszerzeniu diety, warto zasięgnąć porady pediatry.

Jak rozpoznać szarą pleśń na truskawkach? Jakie daje objawy?

Szara pleśń na truskawkach objawia się na różnych etapach rozwoju rośliny, ale najbardziej podatne na infekcję są kwiaty. Zainfekowane pąki kwiatowe przybierają brunatny kolor i stopniowo zamierają. Elementy kwiatu, takie jak słupki, pręciki i płatki, ciemnieją i zasychają. Grzyb może przerastać do szypułki, co prowadzi do zamierania całych kwiatostanów. Owoce truskawek również są narażone na działanie szarej pleśni. Porażenie działek kielicha i dna kwiatowego powoduje deformacje, zamieranie, brunatnienie i gnicie owoców. Niedojrzałe truskawki mogą zasychać, podczas gdy na dojrzałych owocach pojawia się charakterystyczny nalot pleśni. Wszystko to prowadzi do znacznego obniżenia jakości i ilości zbieranych owoców.

Szara pleśń atakuje wszystkie naziemne części rośliny. Pierwsze objawy można zauważyć na kwiatach, które ciemnieją i czasem zamierają. Następnie grzyb przenosi się na owoce, które miękną, gniją i pokrywają się białawym, pylącym nalotem. Porażone owoce nie nadają się do spożycia i mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Oczywiście są one kwestią indywidualną, u niektórych osób z ciemniejszą miazgą nie będzie żadnych rezultatów, ponieważ jak wspomniano skórka od banana nie wybiela zębów, ponieważ to nie szkliwo odpowiada za ich barwę, lecz właśnie miazga.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Skład Aqua, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Fluoride, Cetylpyridinium Chloride, Tetrapotassium Pyrophosphate, Zinc Citrate, Tetrasodium Pyrophosphate, Aroma, Disodium EDTA, Sodium Citrate, Sodium Saccharin, Polysorbate 20, Citric Acid, Sodium Benzoate, Limonene, CI 42051.

Czytaj dalej...

Tak przygotowanym akcesorium nabierz odrobinę mocno kryjącego korektora ze słoiczka lub sztyftu sprawdź krem Catrice Camouflage , a potem, delikatnie dociskając gąbkę do skóry, rozprowadź kosmetyk wzdłuż dolnych powiek, wokół skrzydełek nosa i na policzkach jeśli są zaczerwienione.

Czytaj dalej...