Domowe sposoby na pozbycie się blizn

Usuwanie blizn po oparzeniu - wizyta u kosmetyczki

Do zmniejszania rozległych, ale płytkich blizn stosuje się peelingi chemiczne lub tzw. dermabrazję - mechaniczne ścieranie naskórka. Aby uzyskać widoczne rezultaty, zabiegi trzeba powtarzać co miesiąc. Podczas tego typu zabiegów naskórek usuwa się aż do skóry właściwej. W ten sposób zostają pobudzone włókna kolagenowe i następuje regeneracja skóry.

Zabiegiem mniej inwazyjnym jest tzw. mikrodermabrazja, w której do spłycania blizn, ale tylko płytkich, używa się głowicy pokrytej diamentami. Podczas zabiegu złuszcza się kolejne warstwy naskórka, dzięki czemu blizny ulegają spłyceniu.

Zabieg usuwania blizn za pomocą lasera jest dość bolesny, jednak pierwsze rezultaty są widoczne po 4–5 tygodniach. Dla zadowalających efektów, w sumie należy przeprowadzić od 3 do 5 zabiegów co 3–6 tygodni.

Przez co najmniej rok od oparzenia chroń bliznę przed promieniami słonecznymi i unikaj wizyt w solarium. Nawet niewielkie, ale powtarzające się naświetlanie może przyczynić się do przebarwienia blizny, co czyni ją bardziej widoczną.

Co to jest niacynamid?

W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:

  • mięso
  • ryby
  • nabiał
  • drożdże
  • produkty z pełnego ziarna
  • orzechy

Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.

Blizny: rodzaje, metody leczenia, pielęgnacja. Jak uniknąć i pozbyć się blizn?

Blizny czyli niechciane pamiątki po urazach, wypadkach czy innych zdarzeniach z przeszłości bywają bardzo uciążliwe oraz mogą budzić frustracje. O ile niewielka blizna na kolanie czy blizny po usunięciu pieprzyka nie wpędzają Cię w wielki smutek, o tyle blizna po cesarskim cięciu czy blizny po oparzeniach i operacjach mogą budzić Twoje niezadowolenie i chęć działania. Jak powstają blizny, jak zapobiec nieprawidłowemu gojeniu się rany, jakie są rodzaje blizn - tego wszystkiego i wiele więcej dowiesz się z naszego artykułu.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Czym jest blizna i jak powstaje?
  • Jakie są rodzaje blizn?
  • Czym jest mobilizacja blizny?
  • Jak pozbyć się blizny? Jak zapobiegać nieprawidłowemu gojeniu się ran?
  • Co można stosować na blizny?

Jak pozbyć się blizn po trądziku? Zmień tryb życia

Na gojenie się stanów zapalnych, a następnie leczenie blizn, może mieć wpływ to, jak wygląda nasza codzienność. Jeśli nie dbamy dobrze o higienę, a przy tym nie śpimy wystarczająco długo oraz nie pilnujemy właściwego poziomu nawodnienia organizmu, nie zapewniamy skórze właściwych warunków do regeneracji. Powinniśmy zatem prowadzić zdrowy tryb życia, w co wlicza się również zmiana nawyków żywieniowych. Osoby borykające się z bliznami potrądzikowymi powinny także zrezygnować z palenia papierosów – tytoń utrudnia proces odbudowy skóry i sprawia, że ta jest niedotleniona.

Zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć – dlatego, mając cerę trądzikową bądź mieszaną (czyli ze skłonnością do niedoskonałości), warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku zwalczania trądziku niezwykle ważne jest, by skóra była odpowiednio nawilżona i by nie stosować produktów na bazie alkoholu, które mogą podrażniać i wysuszać.
Do codziennego oczyszczania skóry należy stosować oczyszczający żel myjący bez mydła lub oczyszczający tonik bez alkoholu, np. firmy Mixa. Oba produkty są pozbawione szkodliwych substancji, zamiast tego ich skład został wzbogacony o cynk, który znakomicie radzi sobie z niedoskonałościami. Dodatkowo możemy wykorzystać peeling złuszczający w formie maski, który nie zawiera drażniących granulek. Dzięki temu martwy naskórek zostanie usunięty, a jednocześnie zadbamy o to, by skóra była gładka i miękka, co może przyspieszyć proces gojenia blizn.
Jak już zostało wspomniane, niezwykle ważne jest nawilżenie skóry, co bardzo pozytywnie wpływa na blizny potrądzikowe. Krem Mixa Cica-Creme działa regenerująco i odżywczo. Cera po regularnym stosowaniu będzie odpowiednio nawodniona, zostanie też przywrócona naturalna bariera ochronna naskórka.

Dobrym pomysłem na walkę z cerą trądzikową są zabiegi dermatologiczne peeling kwasem salicylowym lub mikrodermabrazję nazywaną też mikropeelingiem, polegającą na ścieraniu kolejnych warstw naskórka przez kontrolowany strumień mikrokryształów.

Czytaj dalej...

normalizowanie pracy gruczołów łojowych niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;.

Czytaj dalej...

Czasami wymaga się jedynie diagnostyki różnicowej ze względu na podobieństwo do niesztowicy, choć zmiany skórne spowodowane przez tę chorobę występują przede wszystkim na kończynach dolnych i pośladkach.

Czytaj dalej...

Jeżeli chcesz mieć piękne i mocne włosy, koniecznie ogranicz picie kawy, zastąp biały cukier naturalnym słodzikiem może być stewia , jedz jak najwięcej warzyw i owoców, zastąp białe pieczywo tym pełnoziarnistym, jedz dużo ryb dostarczają kwasów omega-3.

Czytaj dalej...