Uczulenie na perfumy na szyi - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Wysypka na szyi – trądzik. Jak go leczyć?
Jeżeli podejrzewasz, że zaczerwienienie na szyi może mieć związek z trądzikiem, udaj się do lekarza dermatologa. Konsultacja jest niezbędna, ponieważ trądzik leczy się przy pomocy specjalistycznych preparatów wydawanych jedynie po okazaniu recepty. Takie leki to między innymi retinoidy, antybiotyki, kwas salicylowy, kwas azelainowy, a nawet leki hormonalne.
Należy pamiętać, że czerwone plamy na twarzy i szyi, które mają związek z trądzikiem, znikną szybciej, jeśli skóra będzie odpowiednio pielęgnowana. Absolutnie zakazane jest wyciskanie zmian lub przebijanie krost. Bardzo ważne jest odpowiednie oczyszczanie oraz nawilżanie skóry – oczywiście przy pomocy specjalistycznych kosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej. Ponadto istotne jest stosowanie się do ogólnych zasad związanych z higieną.
Uczulenie na farby do włosów
Spośród preparatów kosmetycznych najsilniejsze własności uczulające wykazują farby do włosów. Ze względu na bardziej ograniczoną liczbę użytkowników stanowią jednak mniejszy problem alergologiczny. Właściwymi alergenami w farbach do włosów są aminy aromatyczne, a wśród nich najsilniej uczulająca p-fenylenodwuamina. Częstość uczuleń na farby nie jest dokładnie znana, lecz jest niewątpliwie mniejsza niż przed laty. Wynika to z pewnością z udoskonalenia technologii produkcji farb. Inne używane aminy jak: p-toluenodwuamina, 2-nitro-p-fenylenodwuamina pod względem „”siły uczulania”” są podobne do p-fenylenodwuaminy. Pamiętać trzeba, że aminy aromatyczne są farbami oksydacyjnymi, w związku z czym ufarbowane włosy nie mają właściwości uczulających.
Alergia na farby ma dodatkowy, ważny aspekt – wywołuje reakcje krzyżowe ze związkami należącymi do tzw. paragrupy. Przypomnijmy, że jest to grupa związków chemicznych, które charakteryzują się występowaniem pierwszorzędowej grupy aminowej w pierścieniu aromatycznym. Poza farbami do włosów do „”paragrupy”” należą: sulfonamidy, leki do miejscowego znieczulania, wywoływacze do fotografii kolorowej, przeciwutleniacze gumy oraz barwniki azowe do tkanin. Zakres substancji, na które wtórnie zareaguje chory uczulając się na farby do włosów jest nieprzewidywalny, dlatego powinien być poinformowany o wszelkich źródłach związków „”paragrupy””.
Ten przegląd nie obejmuje wszystkich możliwych alergenów występujących w kosmetykach. Niemal każdy składnik, sporadycznie, w sprzyjających okolicznościach, może uczulić. Tak np. modny obecnie i używany w ogromnych ilościach olejek drzewa herbacianego wywołał kilka przypadków uczuleń, mimo że pod względem alergologicznym oceniany był jako całkowicie bezpieczny.
Osobom uczulonym na kosmetyki poleca się produkty hypoalergiczne, dostępne wreszcie w dużym wyborze. Podstawową zasadą w produkcji tych kosmetyków jest prostota receptury oraz dobór składników o jak najmniejszych własnościach uczulających lub całkowicie ich pozbawionych. Są one z reguły pozbawione substancji zapachowych. Preparaty te są bardzo pomocne w leczeniu alergii na kosmetyki, o ile oczywiście ich nazwa nie jest pustym hasłem marketingowym, gdyż zaznaczyć trzeba, że użycie określenia „”hypoalergiczny”” nie jest dotychczas nigdzie prawnie uregulowane. Dlatego też z pełną odpowiedzialnością można polecać pacjentom polskie produkty hypoalergiczne. Kwalifikowanie receptur tych kosmetyków w Państwowym Zakładzie Higieny jest zgodne z aktualną wiedzą alergologiczną.
Alergia na zapachy - czego unikać?
Najkrócej mówiąc, wszystkiego co pachnie, ale to nie jest możliwe przy codziennym funkcjonowaniu, ponieważ na niektóre rzeczy nie mamy wpływu.
Osoby mające alergie na zapachy powinny unikać przede wszystkim perfumowanych kosmetyków, środków piorących i chemii gospodarczej, zapachowych świec, odświeżaczy powietrza w domu i w samochodzie.
Ważne jest także, aby zrezygnować w mieszkaniu ze świeżych kwiatów, które wydzielają silny zapach, jak lilie, hiacynty, frezje, konwalie czy bez (lilak).
Dla osoby uczulonej na zapachy ważne jest i to czy kosmetyki lub perfumy używane przez najbliższych nie są przyczyną nasilania się objawów uczulenia. Jeśli tak jest, trzeba poprosić bliskich, aby zmienili np. perfumy lub używali kosmetyków bez zapachu.
Niezwykle drażniąco działają także wszelkie chemikalia stosowane podczas prac remontowych. Farby, oleje, rozpuszczalniki inne tego typu produkty zawierają chemiczne środki, których zapach bywa silnie drażniący.
Osoby uczulone powinny unikać przebywania w takich miejscach, szczególnie przy astmie czy innych chorobach układu oddechowego lub skórnego.
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.
Uczulenie na twarzy
Czerwone plamy na policzkach, kaszka, sucha, swędząca skóra, wysypka na brodzie to objawy uczulenia na twarzy. Skóra na niej jest delikatna, przez co wrażliwa na słońce, kosmetyki, a nawet na spożyte wcześniej pokarmy, wiatr oraz wiele innych czynników. Aby wyeliminować uciążliwe wypryski, pieczenie i swędzenie oraz dyskomfort spowodowany nieestetycznymi plamami, należy poznać przyczyny alergii na twarzy.
Uczulenie na skórze twarzy może mieć różną postać i być zarówno reakcją alergiczną jak i efektem kontaktu skóry z substancjami drażniącymi (kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia).
Często zdarza się że objawy zmian alergicznych mogą przypominać na przykład zmiany trądzikowe. Występują również na twarzy i dekolcie i objawiają się różnymi przebarwieniami skóry.
W początkowej fazie uczulenia chory może na własną rękę spróbować załagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Może użyć maści na uczulenie na twarzy bez recepty czy stosując domowe sposoby. Jednak mimo wszystko zalecana jest wizyta u alergologa lub dermatologa. Specjalista na podstawie wywiadu oraz testów alergicznych dostosuje odpowiednie leczenie.
