Wypadanie włosów po ciąży - Przyczyny, Skuteczne Rozwiązania i Porady
Wypadanie włosów po ciąży – suplementacja
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co na wypadanie włosów po ciąży będzie najlepsze. U każdej kobiety jest to proces indywidualny, uzależniony m.in. od kondycji organizmu przed ciążą. Wszelkie braki mikroelementów mogą znacznie zwiększyć problem wypadania włosów po ciąży. Właśnie dlatego warto wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w:
- cynk, miedź i żelazo – najwięcej znajduje się w rybach, owocach morza oraz jajkach,
- witaminy z grupy B – ich bogatym źródłem jest razowy makaron i pieczywo, niełuskany ryż oraz kasza gruboziarnista,
- niacynę (witaminę PP, witaminę B3) – zawiera ją jagnięcina, mięso z indyka i kurczaka oraz podroby.
Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN.
Równolegle ze zmianą diety można stosować tabletki na wypadanie włosów po ciąży. Są to specjalne suplementy diety, zawierające witaminy i minerały wzmacniające włosy, paznokcie i skórę. Stosowanie suplementów diety podczas karmienia piersią należy zawsze skonsultować z lekarzem lub położną. Kobiety, które nie karmią piersią, mogą bez obaw stosować dostępne w aptekach preparaty witaminowo-mineralne lub ziołowe, np. ze skrzypem polnym. Wypadanie włosów po ciąży nie wymaga leczenia, chyba że procesowi towarzyszą inne dolegliwości, np. zwiększony łojotok lub łupież. Witaminy na wypadanie włosów po ciąży należy stosować przynajmniej przez 3 miesiące.
Jak dbać o włosy po ciąży?
Ciąża i poród są dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. Dlatego warto wspomóc odnowę ciała i włosów po tym procesie. Stres i fizyczne uszkodzenia mogą także powodować przerzedzanie włosów. Poza zdrowymi nawykami żywieniowymi, aby poprawić ich kondycję, możesz stosować różnego rodzaje zewnętrzne produkty.
Chociaż może być to trudne w pierwszych miesiącach opieki nad niemowlakiem, staraj się ograniczać stres, który negatywnie wpływa na wzrost włosów. Pamiętaj jednak przede wszystkim, że wszelkie wypadanie włosów po porodzie jest zupełnie naturalne i minie z czasem, ponieważ wynika ze stabilizowania się poziomu hormonów w ciele. Dodatkowo wspomóż swoje ciało, stosując na co dzień odpowiednie środki pielęgnacyjne i kosmetyczne oraz dietę bogatą w składniki odżywcze.
Geny, czyli zabójcy włosów
Najczęstszą przyczyną utraty włosów są czynniki endogenne, czyli takie, które mają swoje źródło wewnątrz organizmu. To np. niedobór wartościowych składników odżywczych, choroby układu immunologicznego, ale także trudniejsze w diagnozie: nowotwory, depresja, czy nadmierny stres. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale właśnie ten brak higieny funkcjonowania układu nerwowego może być przyczyną pogorszenia stanu owłosienia. Pomijając powagę sytuacji, dobra wiadomość jest taka, że tego typu schorzenie możemy leczyć za pomocą środków farmakologicznych czy sesji terapeutycznych. Zła: niestety, o wiele częściej powodem tej kłopotliwej dysfunkcji jest nasze własne ciało, a precyzyjniej rzecz ujmując, gospodarka hormonalna i funkcjonowanie oraz rola genów. Niestety te dwa zagadnienia wciąż stanowią dla naukowców nie lada wyzwanie. Lekarze czasem pytani są w związku z tym m.in. o to czy nadmierna aktywność seksualna albo fizyczna wpływa na wypadanie włosów. Na szczęście nie ma żadnych dowodów na to, że ludzie z bogatym życiem erotycznym są bardziej podatni na łysienie. Podobnie jest z miłośnikami siłowni. Ruch i wysiłek fizyczny rzeczywiście sprawiają, że naturalny poziom testosteronu wzrasta, jednak jest to chwilowe zjawisko i następuje wyłącznie podczas ćwiczeń angażujących duże partie mięśniowe, np. mięśnie nóg czy pleców. To, co jednak powoduje wypadanie włosów to nie sam poziom hormonów, a podatność określonych cebulek na obecność DHT." - wyjaśnia dr Grzegorz Turowski - chirurg plastyczny i członek międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego chirurgów walczących z wypadającymi włosami Klucz do rozwiązania zagadki łysienia nosimy tak naprawdę w sobie - są to geny i hormony. To one definiują jak długo będziemy mogli cieszyć się włosami na głowie. Niestety, wciąż nie znamy odpowiedzi na pytanie: jak skutecznie zapobiec łysieniu. Człowiek, który rozwiąże tę łamigłówkę będzie równie popularny, co bogaty" - opowiada Dr Turowski.
Co się dzieje z włosami po depilacji laserowej?
Aby zabieg depilacji laserowej był skuteczny, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między seriami. Jedna wizyta w gabinecie nie wystarczy, dlatego należy dogadać wszelkie szczegóły dotyczące planu epilacji.
Kiedy po depilacji laserowej wypadają włosy? Po zabiegu, przez około 2 tygodnie, możemy mieć wrażenie, że włosy normalnie rosną. W rzeczywistości jednak włosy przygotowują się do procesu wypadania. Ten etap trwa zazwyczaj do 4 tygodni po zabiegu. To właśnie w tym czasie włoski będą odpadać – nawet po lekkim pociągnięciu palcami.
Po upływie wskazanego czasu na skórze nie będzie żadnych włosów, a efekt będzie zbliżony do tego jak po standardowe depilacji – np. z użyciem wosku. Po pewnym czasie włosy mogą odrastać, co jest wskazaniem do wykonania kolejnego zabiegu z serii.

Czy przeszczepione włosy już nie wypadną?
Oto on – biznesowy drapieżnik, młody, pełny sił i wigoru, niczym Napoleon podbijający świat kontaktów towarzyskich i szczyty zawodowej kariery. A do tego właściciel lśniących włosów. Jednak do czasu. Problem łysienia coraz częściej dotyka osoby przed 30 rokiem życia. Powód? Brak czasu na wypoczynek, ciągłe życie w biegu, nieodpowiednia dieta i narastający stres to tylko podstawowe czynniki powodujące łysienie. Prawdziwa przyczyna leży o wiele głębiej, a w roli głównego podejrzanego występuje męski hormon (DHT), który uszkadza mieszki włosowe.
Chociaż włosy porastają niemal całe nasze ciało, to największe zmartwienie wywołują te pokrywające naszą głowę. Nie bez powodu, to tam dochodzi do największych spustoszeń, które wraz z wiekiem stają się dla wielu z nas coraz większym powodem do wstydu.