"Pryszcz przed ślubem - Jak go pokonać i zachować piękną cerę!"
Rozpoznanie trądziku pod nosem
Jako narzędzie diagnostyczne można stosować rutynowe zewnętrzne badania i testy, ale w większości przypadków wystarczające jest badanie zewnętrzne.
Dostarczenie testów laboratoryjnych jest przeznaczone dla pacjentek z podejrzeniem oczywistych zaburzeń hormonalnych. Testuje się zawartość testosteronu, FSH, LH we krwi.
Testy laboratoryjne na infekcje bakteryjne lub grzybowe są przeprowadzane w celu wykluczenia rozwoju zapalenia mieszków włosowych.
Diagnostyka instrumentalna jest stosowana tylko w przypadkach, gdy pojawienie się trądziku jest związane z chorobami narządów wewnętrznych - na przykład z chorobami układu trawiennego.
Diagnoza różnicowa jest przewidziana w celu wykluczenia następujących chorób:
- trądzik różowaty,
- zapalenie mieszków włosowych,
- rogowacenie.
Konieczne może być skonsultowanie się ze specjalistami, takimi jak dermatolog, specjalista chorób zakaźnych, gastroenterolog, endokrynolog itp.
[7]
Objawy trądziku pod nosem
Pryszcze mogą być dwojakiego rodzaju:
- z objawami zapalenia - grudki (czerwone pryszcze), krosty (ropne pryszcze), guzki (duże bolesne pryszcze), torbiele (najcięższy przebieg trądziku),
- bez oznak zapalenia - czarne kropki lub zaskórniki.
Pierwszymi oznakami powstawania pryszcza pod nosem jest niewielka plamistość skóry w określonym miejscu, której czasami towarzyszy świąd. Stopniowo pojawia się mała plamka - czerwonawa lub jasna, w zależności od rodzaju pojawiającego się pryszczu.
Po pojawieniu się pryszczu pod nosem, symptomatologia rozszerza się.
- Często zdarza się, gdy pryszcz cierpi pod twoim nosem. Bolesność może wskazywać na obecność procesu zapalnego w trądziku - na przykład w przypadku chłodu skóry spowodowanego długotrwałym kontaktem z zimnem lub wiatrem. Rozwój takiego pryszcza zaczyna się od pojawienia się czerwonej plamki, która stopniowo rośnie i przechodzi w bolesną egzaltację bez oznak gromadzenia się ropy w środku. Stanowi temu mogą towarzyszyć objawy ARI, infekcje gronkowcowe, opryszczka, a także choroby zakaźne układu trawiennego.
- Biały trądzik pod nosem może objawiać się jako jeden z rodzajów trądziku - są to wysypki typu małych białych guzków, które są dość gęste podczas dotykania. Biały pryszcz to nagromadzenie tłuszczu pod powierzchnią skóry. Gromada ta jest spowodowana zatkaniem porów wydzielinami potu. Najczęściej białe formacje pod nosem pojawiają się u osób o wysokiej zawartości tłuszczu w skórze twarzy lub u osób podatnych na zwiększone pocenie się.
- Czerwony trądzik pod nosem jest prawie zawsze zapalny, co wynika z obecności bakterii w obszarze trądziku, który aktywnie rozwija się w skórze tłuszczowej. Czerwony trądzik podczas wzrostu rośnie powyżej powierzchni skóry na 1-4 mm, czasami towarzyszy mu ból przy dotykaniu. Takie wysypki zwykle ustępują same, pozostawiając ślady na powierzchni twarzy.
- Podskórne pryszcze pod nosem w początkowych stadiach rozwoju to zagęszczony obszar punktowy, który ostatecznie dojrzewa do dużego pryszczu. Taki element wygląda jak zaczerwieniona eminencja, która wywołuje ból nawet przy niewielkim dotyku. Pryszcz podskórny jest trudny do leczenia, a często po nim występują ślady lub małe blizny.
- Wewnętrzne pryszcze pod nosem są często wynikiem ostrego miejscowego zapalenia kanału łojowego. Taki pryszcz może być płaski, albo w postaci stożka albo półkuli. Wewnętrzna jama formacji jest zwykle wypełniona ropą.
- Pryszcz pod nosem niemowlęcia może być oznaką zmian hormonalnych w ciele dziecka. Taka restrukturyzacja ma miejsce z reguły w drugim trzecim miesiącu życia dziecka. Pryszcze są zazwyczaj małe, często wielokrotne, mogą pojawić się, a następnie znikają same, bez żadnego leczenia. Stan skóry jest znormalizowany, gdy tylko tło hormonalne staje się stabilne.
Jak szybko pozbyć się pryszcza? Domowe sposoby i najlepsze kosmetyki
Przeglądasz się w lustrze, a tam on – wielki, czerwony i niemożliwy do przeoczenia. Jak pozbyć się pryszcza szybko, skutecznie i bezpiecznie dla skóry? Wypróbuj sprawdzone przez nas metody i ciesz się nienaganną cerą.
Ogromny wyprysk, który wyskoczył na skórze dzień przed ważnym spotkaniem służbowym, randką czy wyjściem ze znajomymi? Takich sytuacji nie da się uniknąć, ale na szczęście można szybko pozbyć się tego problemu. Poniżej prezentujemy szybkie sposoby na pryszcze – zarówno dla miłośniczek domowych metod, jak i dla tych, które stawiają na profesjonalne rozwiązania.
RADA EKSPERTA
Jeśli na twarzy pojawi się pryszcz należy unikać dotykania twarzy w trakcie dnia oraz manualnego usuwania zmian w domowych warunkach, które może przyczynić się do rozniesienia i zwiększenia ilości zmian zapalnych. Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych. Jeśli zmiany są liczne warto skorzystać z wizyty dermatologicznej oraz konsultacji kosmetologicznej w celu skomponowania prawidłowej pielęgnacji dla potrzeb skóry
- wyjaśnia kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka.