"Czerwone plamy na twarzy - objawy alergii"

Czym jest alergia skórna?

Nie ulega wątpliwości, że ludzka skóra to bardzo wytrzymały organ, który posiada zdolności do szybkiej regeneracji. Jeśli jej bariera ochronna jest zdrowa, skutecznie chroni nasz organizm przed czynnikami termicznymi, fizycznymi, a także chemicznymi, które mogą mieć na nią niekorzystny wpływ. Dobrze funkcjonująca warstwa ochronna zapobiega również nadmiernej utracie wody, co zapobiega suchości i łuszczeniu się skóry.

Jednocześnie wpływ różnych czynników zewnętrznych sprawia, że ochronny płaszcz hydrolipidowy może ulec uszkodzeniu. Efektem takiego działania jest nie tylko utrata nawilżenia i suchość skóry , ale również zwiększone prawdopodobieństwo występowania różnego rodzaju reakcji alergicznych na skórze.

W obecnych czasach, ze względu na zmieniający się styl życia, a często również postępujące zanieczyszczenie środowiska, u coraz większej liczby osób zostaje wykrywana alergia na skórze lub różne zmiany o podłożu alergicznym, takie jak krosty uczuleniowe.

Czym tak naprawdę jest alergia skórna? Pojęcie to po raz pierwszy zostało wprowadzone do terminologii przez Clemensa Petera von Pirqueta. Oznacza powtarzające się i nawracające objawy ze strony różnych organów w wyniku kontaktu z konkretnym alergenem w dawce, która jest tolerowana przez osoby zdrowe. Innymi słowy, jest to nadmierna reakcja układu immunologicznego na konkretny czynnik, który nie wywołuje objawów u innych osób.

Warto zwrócić także uwagę na różne drogi przedostawania się alergenu do naszego organizmu. Możemy mówić o alergii kontaktowej, wziewnej czy też pokarmowej. Każda z nich w określony sposób może objawiać się w postaci zmian skórnych.

Czerwone wykwity na twarzy dziecka

Co zrobić, jeśli zauważymy czerwone plamy na twarzy dziecka? W wielu wypadkach oznaczają one tylko przegrzanie lub wyziębienie dziecka. Przyczyną może być również alergia lub pieluszkowe zapalenie skóry.

Wysypka, której towarzyszą gorączka oraz małe czerwone plamki na tułowiu oraz na twarzy i szyi dziecka, może oznaczać rumień nagły. Rumień nagły trwa najczęściej od kilku do kilkunastu dni i trudno mu zapobiec. Znacznie poważniejszy jest rumień zakaźny, którego objawami są: wysypka, czerwone plamy na policzkach i blade usta. Rumień zakaźny, na który często chorują przedszkolaki, trwa do 2 tygodni. W obu przypadkach można jedynie czekać aż wysypka sama ustąpi, zaś gorączkę ewentualnie zbija się preparatami przeciwgorączkowymi.

Wybroczyny na twarzy u dziecka zawsze należy pokazać lekarzowi, aby wykluczyć groźne schorzenia. Zmian nie można lekceważyć szczególnie wtedy, gdy towarzyszy im wysoka temperatura, ból brzucha lub złe samopoczucie.

Jak powstają czerwone plamy na twarzy?

Czerwone plamy na twarzy są widoczną oznaką przekrwienia skóry wskutek rozszerzenia się drobnych naczyń tętniczych. Zwiększony napływ krwi powoduje przebarwienie powłok. Przyczyną może być działanie ciepła albo bezpośrednie działanie na skórę czynnika o wysokiej toksyczności. Paradoksalnie powodem może też być nadmierne wyziębienie – na przykład przy mroźnej i wietrznej pogodzie. Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie – gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze – rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek. Efektem są czerwone plamy na twarzy. Powstawanie czerwonych plam na twarzy może być związane z przegrzaniem organizmu towarzyszącym gorączce. Mechanizmy regulacyjne doprowadzają przy znacznie podwyższonej temperaturze do rozszerzenia powierzchownych naczyń, aby większa ilość ciepła była wypromieniowywana z ciała przez powłoki. Chwilowe zaczerwienienie może też być rezultatem silnych emocji. Normalnie nie mają one wpływu na zabarwienie twarzy, ale u osób znerwicowanych lub mających układ wegetatywny o zwiększonej reaktywności często dochodzi do wzmożenia gry naczyniowej pod wpływem wstydu, stresu czy nawet radości. Objawem są czerwone plamy na twarzy, szyi, w górnej części klatki piersiowej czy też zaczerwienienie i pieczenie uszu. Do powstania czerwonych plam na twarzy często doprowadzają zmiany chorobowe, którym towarzyszy stan zapalny. Jeśli powierzchnia zaczerwienienia jest duża, poszczególne plamy zlewają się, a skóra jest przy tym obrzmiała, nadwrażliwa na dotyk lub bolesna i ma zwiększone ucieplenie, można mówić o intensywnym, pełnoobjawowym zapaleniu skóry. Utrzymywanie się przekrwienia i zaczerwienienia jest wtedy związane z miejscowym wydzielaniem się mediatorów zapalenia, takich jak histamina, białko CRP, kininy czy interleukiny.

  • oparzenia promieniami słonecznymi lub promieniowaniem UV innego pochodzenia,
  • przechłodzenia,
  • stosowania niedopasowanych, zbyt agresywnych kosmetyków,
  • wpływu środków chemicznych stosowanych w pracy lub w domu,
  • kontaktu z kwasami lub zasadami albo innymi drażniącymi substancjami i ich oparami, np. lakierami czy farbami,
  • choroby zakaźnej lub układowej.

Czerwone plamy na twarzy – symptomy, diagnoza, leczenie u dzieci i dorosłych

Czerwone plamy na twarzy są powszechnym problemem, który może wynikać z różnych schorzeń lub reakcji skórnych. Jednym z częstszych powodów jest trądzik różowaty i trądzik młodzieńczy, charakteryzujący się występowaniem czerwonych plamek na nosie, policzkach, brodzie i czole. Zaczerwienienie skóry twarzy może też wskazywać na osłabiony układ odpornościowy, stosowanie kosmetyków zawierających alkohol, który przyczynia się do uszkadzania naczyń krwionośnych i uczucia suchości na skórze twarzy.

Swędzące plamy na twarzy mogą być spowodowane również innymi schorzeniami, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, zaburzenia hormonalne, reakcje alergiczne, czerwone przebarwienia skóry czy nadmierna reaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy. Wrażliwa skóra, cera naczynkowa oraz szereg czynników zewnętrznych, na przykład silne światło słoneczne, używanie ostrych przypraw i gorące kąpiele mogą być przyczynami zaczerwienienia i uczucia swędzenia. Takie symptomy nierzadko pojawiają się też po wypiciu alkoholu lub wskutek stosowania kosmetyków do twarzy zawierających alkohol.

Pielęgnacja cery naczynkowej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień

Przy różnego rodzaju problemach skórnych, objawiających się zaczerwienieniem twarzy niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja i higiena. Warto używać delikatnych kosmetyków odpowiednich dla skóry wrażliwej i naczynkowej, unikać przesuszania i gorących kąpieli oraz stosować naturalne preparaty o właściwościach przeciwzapalnych. W głównej mierze to właśnie ze względu na zbyt wysoką temperaturę lub stosowanie używek pojawia się alergia kontaktowa, odpowiedzialna za czerwone plamy na twarzy.

Ponadto powinno się unikać czynników drażniących, takich jak ostre detergenty, mocne środki myjące czy długotrwałe działanie słońca. Lepiej używać też środków do pielęgnacji o lekkiej konsystencji, zamiast tłustych kosmetyków, a w przypadku nasilenia objawów warto skonsultować się z dermatologiem, który doradzi, jakie preparaty będą odpowiednie dla danego rodzaju skóry.

Natomiast jeśli łuszczące się i często swędzące plamy występują wraz z zaczerwienieniem skóry, może to oznaczać objawy chorób, na przykład wyprysk alergiczny, atopowe zapalenie skóry lub łojotokowe zapalenie skóry.

Czytaj dalej...

Świąd skóry na nogach jest jednym z typowych objawów, na które uskarżają się diabetycy, związanych zarówno bezpośrednio z rozwojem cukrzycy, jak też licznymi jej powikłaniami oraz schorzeniami współwystępującymi.

Czytaj dalej...

Ważne jest, aby pamiętać o konsultacji z dermatologiem przed rozpoczęciem stosowania nowych produktów, szczególnie tych z silnymi składnikami aktywnymi, aby uniknąć podrażnień i niepożądanych reakcji skóry.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...

Jeśli więc obserwujesz u siebie czerwone zmiany skórne, które pojawiły się nagle, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są one wynikiem reakcji alergicznej na dany alergen, na przykład używany ostatnio kosmetyk czy przyjęty pokarm.

Czytaj dalej...