"Czerwone plamy na twarzy - objawy alergii"
Czerwone plamy na twarzy - przyczyny i sposoby leczenia
Czerwone plamy czy też małe plamki na twarzy, na czole czy na dekolcie to nie tylko problem estetyczny. Ich przyczyny mogą być całkowicie błahe jak stres, wypity alkohol czy też zimny wiatr. Mogą jednak być również symptomem chorób skórnych, bakteryjnych lub wirusowych, które można i należy leczyć. W rzadkich przypadkach czerwone plamy na twarzy i na dekolcie mogą być nawet oznaką groźnych chorób. Jeśli plamki długo nie ustępują, są łuszczące się lub szczypiące lub gdy towarzyszy im gorączka, należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno lekceważyć problemu, jeśli czerwone plamy pojawią się na twarzy dziecka.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami zdrowotnymi.
Przyczyny alergii skórnych
Objawy alergii skórnej, o których opowiemy za chwilę, mogą zostać wywołane przez różne czynniki. To sprawia, że tak naprawdę nie istnieje jedna przyczyna, która byłaby odpowiedzialna za pogorszenie kondycji skóry. Niezależnie od tego, czy miejsce ma alergia skórna u dziecka, czy też u osoby dorosłej, przyczyny w wielu przypadkach mogą być podobne.
Alergia, swędzenie skóry oraz inne objawy mogą wynikać ze wspomnianych już uwarunkowań genetycznych oraz niewłaściwej budowy skóry (ma to miejsce w przypadku atopowego zapalenia skóry). Do pozostałych czynników mających wpływ na alergię skórną zaliczamy:
- alergeny pokarmowe – na przykład gluten, białka mleka krowiego, glutaminian sodu, orzechy, owoce morza,
- alergeny wziewne – zarodniki pleśni, pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt, zanieczyszczenia powietrza,
- składniki kosmetyków pielęgnacyjnych i makijażowych – substancje zapachowe, konserwanty, barwniki,
- naturalne olejki eteryczne,
- detergenty, środki piorące, SLS, SLES,
- niektóre metale: kobalt, chrom, nikiel,
- wybrane leki,
- jad owadów,
- lateks.
Alergiczne choroby skóry – rodzaje
Alergia skórna to bardzo ogólne określenie odnoszące się do dermatoz skóry. Znajomość ich objawów oraz rodzajów jest bardzo istotna, ponieważ może pomóc nam we wstępnym rozpoznaniu problemu. Jest to bardzo ważne, gdyż niektóre z chorób alergicznych swoimi objawami mogą przypominać chociażby trądzik pospolity , którego leczenie przebiega w zupełnie odmienny sposób.
Alergia skóry i dermatozy to tak naprawdę zbiorcze określenie chorób skóry, w przypadku których pojawiają się wyraźne zmiany na powierzchni tkanki. Typologia chorób skóry jest bardzo rozległa i co ciekawe, może obejmować nawet kilkaset jednostek chorobowych. Mimo to wśród najczęstszych chorób alergicznych skóry można wyróżnić:
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- alergiczny wyprysk kontaktowy,
- alergiczne zapalenie skóry,
- wyprysk zawodowy,
- wyprysk łojotokowy,
- pokrzywkę alergiczną,
- wyprysk fotoalergiczny.
Chorobą alergiczną skóry, która pojawia się u zdecydowanej większości osób, jest atopowe zapalenie skóry . To dermatoza o zapalnym i przewlekłym charakterze. Najczęściej swój początek ma już we wczesnym dzieciństwie i często może towarzyszyć choremu przez całe życie.
W przypadku osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry jedną z przyczyn występowania choroby są uwarunkowania genetyczne oraz uszkodzona bariera ochronna skóry. To sprawia, że w przypadku osób zmagających się z AZS o wiele szybciej i bardziej gwałtownie pojawiają się objawy alergiczne na skórze. Wynika to z faktu, że różnego rodzaju alergeny czy substancje chemiczne mogą znacznie łatwiej przedostawać się do głębszych warstw skóry i wywoływać objawy alergii skórnej.
Częstym problemem jest także pokrzywka alergiczna. Ta alergia skórna pojawia się stosunkowo często i może zostać wywołana zarówno przez alergeny mające bezpośredni kontakt ze skórą, alergeny wziewne, pokarmowe czy jad owadów. Pokrzywkę alergiczną i zmiany skórne alergiczne na twarzy i innych częściach ciała mogą zostać wywołane również przez zażywanie niektórych leków, suplementów diety, napary ziołowe w połączeniu z bezpośrednim wpływem promieni słonecznych.
Czerwone wykwity na twarzy dziecka
Co zrobić, jeśli zauważymy czerwone plamy na twarzy dziecka? W wielu wypadkach oznaczają one tylko przegrzanie lub wyziębienie dziecka. Przyczyną może być również alergia lub pieluszkowe zapalenie skóry.
Wysypka, której towarzyszą gorączka oraz małe czerwone plamki na tułowiu oraz na twarzy i szyi dziecka, może oznaczać rumień nagły. Rumień nagły trwa najczęściej od kilku do kilkunastu dni i trudno mu zapobiec. Znacznie poważniejszy jest rumień zakaźny, którego objawami są: wysypka, czerwone plamy na policzkach i blade usta. Rumień zakaźny, na który często chorują przedszkolaki, trwa do 2 tygodni. W obu przypadkach można jedynie czekać aż wysypka sama ustąpi, zaś gorączkę ewentualnie zbija się preparatami przeciwgorączkowymi.
Wybroczyny na twarzy u dziecka zawsze należy pokazać lekarzowi, aby wykluczyć groźne schorzenia. Zmian nie można lekceważyć szczególnie wtedy, gdy towarzyszy im wysoka temperatura, ból brzucha lub złe samopoczucie.

Podobne artykuły
Odnowa biologiczna z laserem Icoone
Marzenie o wymodelowanej i smukłej sylwetce to wyzwanie, które wymaga nie tylko determinacji, ale także nowoczesnych rozwiązań medycyny estetycznej. Codzienne spojrzenie w lustro może przypominać nam o nadmiarze tkanki tłuszczowej, nadmierny stres i obrzęki przyczyniają się do złego samopoczucia. Na…
Ziarniniak naczyniowy – diagnostyka i metody leczenia
Ziarniniak to zmiana na skórze, która ma bardzo charakterystyczny, pierścieniowy kształt. Może towarzyszyć chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca bądź być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Ziarniniak naczyniowy zawsze powinien być skonsultowany i zbadany przez lekarza dermatologa, gdyż może zmieniać kształt i…
