Lek na swędzenie - Skuteczne sposoby na złagodzenie swędzącej skóry
Swędzenie skóry na tle nerwowym
Wiele dolegliwości skórnych, a nawet chorób skóry ma podłoże psychiczne. Ponadto objawy wielu schorzeń – takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik czy egzema – mogą nasilać się pod wpływem mocnego lub przewlekłego stresu.
Stres w niewielkich „dawkach” działa na organizm pozytywnie, motywując go do różnych aktywności. Jeśli jednak napięcie nerwowe jest zbyt silne lub trwa zbyt długo, może przyczyniać się do różnych nieprawidłowości i źle wpływać na ogólną kondycję organizmu, ale również – kondycję skóry.
Czasem swędzeniu na tle nerwowym nie towarzyszą żadne inne objawy, innym razem – pojawiają się zmiany skórne jak wysypka czy czerwone plamy.
Aby pozbyć się problemu, należy przede wszystkim spróbować wyeliminować stresogenny czynnik, a jeśli to niemożliwe, zastosować np. techniki relaksacyjne odwracające uwagę od niego. Jeśli metody te nie przyniosą rezultatów, a świąd skóry będzie się utrzymywał, trzeba skonsultować problem z lekarzem.
Swędzenie skóry może być symptomem nie tylko sytuacyjnego napięcia emocjonalnego, ale też niektórych chorób psychicznych, np. nerwicy lub depresji, dlatego objawów nie powinno się lekceważyć.
Swędzenie skóry bez wysypki
Czy możliwe jest występowanie swędzenia skóry bez objawów skórnych? Jak najbardziej tak. W wielu przypadkach, kiedy świąd ma podłoże psychiczne, „na oko” ze skórą wszystko jest w porządku – nie ma na niej krost, bąbli ani innego rodzaju zmian, nie jest zaczerwieniona ani się nie łuszczy.
Podobnie jest, kiedy swędzenie towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym, np. cukrzycy czy chorobom nerek. Skóra pozostaje wówczas niezmieniona, ale uporczywa dolegliwość utrudnia normalne funkcjonowanie.
Swędząca skóra bez wysypki to również objaw przesuszenia lub niewłaściwego odżywienia. Sucha skóra przeważnie staje się matowa i biaława, co wynika z jej nadmiernego złuszczania i gromadzeniu się na powierzchni małych kawałków martwego naskórka, ale przeważnie nie ma na niej żadnych krostek ani wyprysków.
Sucha, swędząca skóra powinna zmieniać się po użyciu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Świąd powinien choć na jakiś czas ustąpić po zastosowaniu balsamu nawilżającego lub emolientu.
Swędzenie skóry – od czego i co pomaga?
Swędzenie skóry może być objawem bardzo wielu dolegliwości – od zwykłego przesuszenia wynikającego z niewłaściwej pielęgnacji, po groźne choroby ogólnoustrojowe. Jak wygląda świąd o podłożu chorobowym? Co przyniesie ulgę w uporczywym swędzeniu?
- Swędzenie skóry ma bardzo różne podłoża, od błahych po groźne. Z jednej strony może wywołać go niewłaściwa pielęgnacja, z drugiej – choroby ogólnoustrojowe, a nawet nowotwory.
- W zależności od przyczyny, są różne metody leczenia świądu. Niekiedy wystarczy nawilżenie i odżywienie skóry, innym razem konieczna będzie wielowymiarowa terapia.
- Czasem swędzeniu skóry towarzyszą zmiany w jej wyglądzie – plamy, łuszczenie, wysypka. Niekiedy jednak swędzi niezmieniona skóra, np. przy nerwicy czy depresji.
- Przyczyny swędzenia skóry
- Swędzenie skóry wieczorem
- Swędzenie skóry na tle nerwowym
- Swędzenie skóry bez wysypki
- Swędzenie skóry a wątroba
- Swędząca skóra a później siniaki
- Swędzące plamy na skórze
- Tabletki przeciw swędzeniu skóry
- Co pomaga na swędzenie skóry?
Swędzenie pochwy – co może oznaczać? Poznaj metody leczenia
- Świąd pochwy to oznaka osłabienia mikrobiomu chroniącego drogi rodne kobiety przed infekcjami.
- Przy swędzeniu pochwy domowe sposoby leczenia (rumianek i kora dębu do nasiadówek, środki nawilżające, globulki dopochwowe z probiotykami) mogą okazać się wystarczającymi środkami zaradczymi.
- Uporczywe swędzenie pochwy u dziewczynki, ciężarnej czy każdej innej kobiety jest wskazaniem do konsultacji z ginekologiem.
Pieczenie i swędzenie pochwy towarzyszy podrażnieniom, alergiom oraz infekcjom o różnym pochodzeniu. Które choroby intymne wywołują uporczywy świąd? Jak postępować w przypadku wystąpienia takich dolegliwości? Co na swędzenie pochwy można stosować bez recepty? Odpowiadamy.
