Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia Krost na Łokciach
Jak może wyglądać wysypka na łokciach?
Wysypka na ciele pojawia się w postaci licznych wykwitów na skórze. Takie zmiany mogą przybierać różne formy i mieć różną lokalizację, także na łokciach. Może ona oznaczać konkretne choroby, a także być przejawem alergii.
Do najczęściej pojawiających się postaci tego rodzaju zmian na skórze zaliczamy:
- czerwone plamki,
- grudki,
- wypryski grudkowo-plamiste,
- bąble,
- pęcherzyki,
- krostki.
Zmiany chorobowe na skórze w okolicach łokci zaliczane są do tak zwanej wysypki zlokalizowanej. Rzadko przyjmują postać ropną, natomiast dość mocno swędzą i pieką.
Najczęściej nie są niepokojącym objawem, ale pod warunkiem określenia ich przyczyny. Podobne zmiany mogą jednocześnie pojawiać się na kolanach.
Oto charakterystyczne objawy wysypki na kolanach i łokciach:
- zaczerwienienie skóry,
- swędzenie skóry,
- pieczenie,
- pękanie skóry,
- łuszczenie skóry,
- stany zapalne,
- nadmierna suchość skóry.
Wymienione objawy nazywane są objawami miejscowymi. Jeśli pojawiły się na skutek alergii to wystarczy zidentyfikowanie czynnika, który uczula i mogą zniknąć samoistnie.
Poważniejszym problemem są tak zwane objawy uogólnione, takie jak duszność, zaburzenia rytmu serca czy obrzęk błon śluzowych. Pojawiają się rzadziej, ale są sygnałem o konieczności przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki.
Mocno swędząca wysypka na łokciach wywołuje u chorych dość silny odruch drapania. To z kolei doprowadza do zmiany bąbli lub krostek w przeczosy skórne. Co kryje się pod tym pojęciem? To charakterystyczne drobne linie i pęknięcia na skórze, które powstają w efekcie długotrwałego drapania i tym samym ciągłego podrażnienia skóry.
Najbardziej uciążliwe są zmiany swędzące lub ropne. Wysypka na łokciach pojawia się zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Czynnikiem sprzyjającym jej rozwojowi są bardzo często choroby alergiczne lub różnego typu infekcje.
„Brudne” łokcie i kolana – co to właściwie znaczy?
Efekt brudnych łokci i kolan to skutek nadmiernego wysuszenia i rogowacenia skóry. Dzieje się tak w sytuacji, gdy naturalny proces regeneracji naskórka ulegnie zakłóceniu. Dochodzi wówczas do zagęszczania pokrywowych warstw skóry, która w rezultacie przybiera szary lub brunatny odcień. Staje się szorstka i mało elastyczna.
Objaw „brudnych” łokci i kolan niejednokrotnie występuje przy niedoczynności tarczycy. Choroba ma charakter przewlekły i może pojawić się w każdym wieku (częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn). Jej główną przyczyną są zaburzenia hormonalne związane z upośledzeniem wydzielania tyroksyny i trijodotyroniny (hormonów tarczycy).
Ciemne plamy na kolanach i łokciach to niejedyne oznaki wspomnianego schorzenia. Mogą towarzyszyć mu inne symptomy, takie jak bladość skóry, łamliwość włosów, wzrost ciśnienia rozkurczowego krwi, zaparcia, senność, marznięcie czy obfite krwawienia menstruacyjne. Charakter objawów zależy w dużej mierze od stopnia niedoboru hormonów tarczycy, wieku pacjenta, a także czasu trwania zaburzeń.
W diagnostyce niedoczynności tarczycy ważną rolę odgrywają badania krwi, a dokładniej rzecz ujmując oznaczenie stężenia tyreotropiny (TSH) w surowicy krwi. Jej poziom wzrasta w odpowiedzi na obniżoną ilość tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3).
Swędzące krostki na twarzy
Swędzące krostki na twarzy z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazywać mogą na rozwój trądziku w postaci krostkowej lub grudkowo-krostkowej. Są to odmiany trądziku pospolitego (młodzieńczego), typowego dla osób w wieku dojrzewania (zwłaszcza chłopców), ale też późnego, występującego u pacjentów po 25 roku życia (przede wszystkim kobiet).
Pojawiające się w przebiegu choroby krosty są wypełnione ropną treścią. Skóra wokół objęta jest procesem zapalnym. Wykwity te są niezwykle trwałe, z trudem poddają się leczeniu, a zanikając często pozostawiają po sobie głębokie, szpecące blizny.
Podstawowe lokalizacje dla trądziku młodzieńczego krostkowego, to czoło i broda. Natomiast u osób starszych, wykwity pojawiają się na brodzie, linii żuchwy oraz szyi.
W przypadku zmian grudkowo-krostkowych, na twarzy występuje też drugi rodzaj wyprysków – są to twarde, zbite guzki, wypełnione łojem, co wprost związane jest z nadprodukcją sebum. Przyczyny wykwitania swędzących krost na twarzy są zróżnicowane.
Do głównych czynników sprawczych zaliczane są:
- predyspozycje genetyczne – skłonność do dziedziczenia choroby,
- zaburzenia hormonalne – wzmożona synteza androgenów i estrogenów,
- nadaktywność gruczołów łojowych.
Uwaga – trądzik najczęściej występuje na twarzy, ale nie tylko. Pojawić mogą się także swędzące krostki na plecach, klatce piersiowej, ramionach, rzadziej – w innych miejscach ciała.