Lek na swędzenie - Skuteczne sposoby na złagodzenie swędzącej skóry
Swędzące plamy na skórze
Zmiany skórne mają bardzo wiele różnych postaci i niekiedy trudno jest je samodzielnie określić. Mogą mieć one charakter wysypki, czyli krostek lub bąbli, łuszczących się placków, liszajów czy swędzących plam na ciele.
Te ostatnie bywają symptomem wielu dolegliwości, dlatego – gdy się pojawią – najlepiej od razu pokazać je dermatologowi. Zdarza się, że tylko lekarz z fachową wiedzą i dużym doświadczeniem jest w stanie bez pełnej diagnostyki rozpoznać rodzaj zmian.
Swędzące plamy na ciele mogą towarzyszyć:
- atopowemu zapaleniu skóry – wówczas plamy są najczęściej silnie zaczerwienione, a na nich może pojawiać się rozprzestrzeniona, drobna wysypka,
- łuszczycy – plamy najczęściej są zaczerwienione, a na tym zaczerwienieniu pojawia się gruba warstwa martwego, białego naskórka,
- alergii – przeważnie są symptomem alergii pokarmowe, zmiany wówczas najczęściej występują na ciele symetrycznie i niekiedy mają charakter zaczerwienionych obrzęków o różnej powierzchni, innym razem – swędzących bąbli na skórze.
Ponieważ różne są przyczyny problemu, różne też jest jego leczenie. Podejmując walkę z alergicznymi chorobami skóry ze swędzącą wysypką, należy w pierwszej kolejności spróbować wyeliminować czynnik uczulający. Bez względu jednak na podłoże, ze zmianami i towarzyszącym im świądem należy zgłosić się do lekarza.
Swędzenie skóry na tle nerwowym
Wiele dolegliwości skórnych, a nawet chorób skóry ma podłoże psychiczne. Ponadto objawy wielu schorzeń – takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik czy egzema – mogą nasilać się pod wpływem mocnego lub przewlekłego stresu.
Stres w niewielkich „dawkach” działa na organizm pozytywnie, motywując go do różnych aktywności. Jeśli jednak napięcie nerwowe jest zbyt silne lub trwa zbyt długo, może przyczyniać się do różnych nieprawidłowości i źle wpływać na ogólną kondycję organizmu, ale również – kondycję skóry.
Czasem swędzeniu na tle nerwowym nie towarzyszą żadne inne objawy, innym razem – pojawiają się zmiany skórne jak wysypka czy czerwone plamy.
Aby pozbyć się problemu, należy przede wszystkim spróbować wyeliminować stresogenny czynnik, a jeśli to niemożliwe, zastosować np. techniki relaksacyjne odwracające uwagę od niego. Jeśli metody te nie przyniosą rezultatów, a świąd skóry będzie się utrzymywał, trzeba skonsultować problem z lekarzem.
Swędzenie skóry może być symptomem nie tylko sytuacyjnego napięcia emocjonalnego, ale też niektórych chorób psychicznych, np. nerwicy lub depresji, dlatego objawów nie powinno się lekceważyć.
Swędzenie pochwy u dziecka, swędzenie pochwy w ciąży – co stosować?
Swędzenie pochwy jest problemem, który ujawnia się często u kobiet w ciąży. Ma to związek ze zmianą pH w drogach rodnych na skutek wzmożonej produkcji hormonów ciążowych. W efekcie następuje wzrost podatności na infekcje intymne objawiające się w pierwszej kolejności świądem.
Ryzyko wystąpienia infekcji dotyczy też dzieci. U dziewczynek przed okresem dojrzewania obserwuje się zwiększoną podatność śluzówki pochwy na wnikanie drobnoustrojów i rozwój stanów zapalnych. Wpływa na to kilka czynników: słabo rozwinięte mechanizmy obronne, zasadowe pH oraz cienka, nierogowaciejąca błona śluzowa.
Leki na swędzenie pochwy u dziewczynek i kobiet w ciąży powinny być dobierane ze szczególną ostrożnością. Względem wszelkich domowych metod należy zachować ograniczone zaufanie. Młodym pacjentkom i ciężarnym zaleca się leczenie pod kontrolą ginekologa. W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie antybiotyku lub innego leku dostępnego wyłącznie na receptę. Wizyta u lekarza pozwala rozwiać wątpliwości co do źródła i rodzaju zakażenia, jeśli więc swędzenie pochwy utrzymuje się mimo zmiany środków higienicznych, nie należy z nią zwlekać.
e -Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwyWypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.
Co to jest świąd skóry — przyczyny i objawy
Świąd skóry to uporczywe uczucie, któremu towarzyszy pobudzenie neuronów (ich zakończeń), a to wszystko kończy się koniecznością “podrapania skóry”. Swędzenie może być bardzo uciążliwe, wpływać niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie, powodować podrażnienia skóry, jej rozdrapywanie, niekiedy nawet do krwi przy bardzo intensywnym świądzie. Jakie są najczęstsze przyczyny świądu skóry? Na pewno może przyczynić się do tego suchość skóry i słabe krążenie. Inne możliwości to kontaktowe zapalenie skóry, ukąszenia owadów.
Jakie są przyczyny świądu skóry?
Mogą być one związane z alergią i alergenami (m.in. wydzielaniem histaminy), zakażeniami (np. bakteryjnymi, grzybiczymi), toksynami (np. jad owadów), stosowaniem leków (np. leki o dużym potencjale uczulającym) czy niektóre substancje obecne w kosmetykach i farmaceutykach (np. lanolina, wazelina żółta). Swędzenie jest objawem mało specyficznym i towarzyszy wielu schorzeniom dermatologicznym (mp. grzybica, dermatozy, liszaj) czy pasożytniczym skóry jak wszawica, świerzb. W zależności od umiejscowienia może wystąpić swędzenie skóry głowy (np. reakcja na szampon czy odżywkę lub przyczyną jest łupież), swędzenie twarzy czy dłoni (np. reakcja na krem czy fotowrażliwość skóry).
Swędzenie skóry jest nieprzyjemnym objawem atopowego zapalenie skóry. To jednak niejedyna choroba przewlekła z grupy problemów skórnych, które dotyka swędzenie.
Świąd a wrażliwość na leki i inne choroby
Swędzenie skóry nóg, swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki (zarówno substancje czynne jak i pomocnicze), być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry. Czy swędzeniu skóry zawsze towarzyszy wysypka? Niekoniecznie. U niektórych osób może wystąpić swędzenie skóry bez wysypki - należy wtedy doszukiwać się chorób ogólnoustrojowych jak chociażby zaburzenia nerek, cukrzyca, choroby wątroby, przyczyny psychiczne. Warto mieć również na uwadze, że świąd może towarzyszyć reakcji nadwrażliwości na niektóre leki, chociaż im oprócz swędzenia towarzyszą inne objawy dermatologiczne jak wysypka, zaczerwienienie, pieczenie skóry.

Na czym polega alergia
Alergia to swoista nadwrażliwość wynikająca z immunologicznej reakcji naszego organizmu. Ściślej mówiąc, jest to sytuacja, w której nasz system odpornościowy w wyniku reakcji na obcą, zazwyczaj niegroźną substancję - alergen, którą mylnie rozpoznaje jako element zagrażający, rozpoczyna reakcję obronną organizmu. Wynikiem tej obrony są właśnie wszystkie objawy związane z alergiami: katar, świąd, pieczenie, a w ekstremalnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić do śmierci. Chociaż ostatnia z wymienionych reakcji zdarza się niezwykle rzadko, a alergia na ogół nie zagraża bezpośrednio życiu, objawy występujące w tym schorzeniu są bardzo dokuczliwe i znacznie obniżają jakość życia pacjenta. Pomimo, iż nie jest to nowe schorzenie, specjaliści w tej dziedzinie alarmują, że osób borykających się z alergiami ciągle przybywa. Według Światowej Organizacji Alergii aż 30-40% osób na świecie może mieć dolegliwości związane z przynajmniej jednym rodzajem alergii. Tylko w Polsce, zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, połowa społeczeństwa cierpi na choroby alergologiczne, w tym szacuje się, że z powodu astmy może cierpieć nawet 4 mln osób. Najbardziej niepokojąca w tych statystykach jest stała tendencja wzrostowa zachorowalności. Powiększa się również lista substancji wywołujących alergię. Obecnie liczba zatwierdzonych alergenów liczy kilkadziesiąt tysięcy, wśród nich numerem jeden są roztocza (licznie znajdujące się m.in. w kurzu), pyłki roślin, sierść zwierząt czy zarodnik grzybów pleśniowych.
Geny
Szacuje się, że 40-80% chorych mogło odziedziczyć skłonność do alergii. Istnieje też hipoteza mówiąca o tym, że każdy z nas jest predysponowany do wystąpienia alergii, ale nie u każdego ona wystąpi – w odpowiednio niekorzystnym dla nas momencie musi spleść się kilka czynników jednocześnie, żeby dany bodziec (alergen) wywołał reakcję.
