Jak leczyć łuszczycę głowy? Skuteczne metody i środki

Leczenie łuszczycy głowy

Łuszczycę głowy leczy się za pomocą preparatów zewnętrznych, doustnych i fototerapii. Pozwalają na usunięcie złuszczonego naskórka, hamują tempo jego rozrostu i leczą objawy, wykazują również działanie przeciwzapalne. Podawane środki zawierają sterydy, kwas salicylowy, cygnolinę i kompleks witamin. W zaawansowanych postaciach choroby konieczne jest często podawanie leków immunosupresyjnych, których zadaniem jest ograniczenie działalności układu odpornościowego. Terapię wzbogaca się również o retinoidy – kwasowe pochodne witaminy A, które wpływają na różnicowanie komórek nabłonkowych. Świetne rezultaty daje naświetlanie skóry promieniami UV. Niestety, w większości przypadków leczenie łuszczycy głowy ogranicza się jedynie do łagodzenia objawów, a nie eliminowania przyczyn. Z tego powodu niezwykle ważna jest również zmiana stylu życia oraz szczególna dbałość o higienę i unikanie czynników, które zaostrzają zaburzenia.

Warto wypróbować również domowe sposoby na łuszczycę głowy. Bardzo często, szczególnie w przypadkach niezbyt rozwiniętych zmian, wykazują się wysoką skutecznością i doskonale łagodzą przykre objawy. Zdaniem części pacjentów, świetne rezultaty obserwuje się po zabiegach kosmetycznych, które można przeprowadzić samodzielnie w domu. Warto kupić sól i błoto z Morza Czarnego – wyróżnia się zdrowotnymi właściwościami, a w postaci nakładanych codziennie maseczek może pozytywnie wpłynąć również na stan zmian skórnych. W początkach łuszczycy głowy wykorzystuje się również ocet winny – namoczoną gazę należy przykładać do złuszczonych miejsc na pół godziny, a następnie umyć głowę. Odpowiednie nawilżenie skóry głowy zapewni aloes, dzięki jego kojącym właściwościom objawy są także zdecydowanie mniej uciążliwe. Należy jednak pamiętać, że żaden zabieg kosmetyczny nie zastąpi terapii prowadzonej przez specjalistę i zawsze powinien być z nim konsultowany.

Terapia wymaga właściwej diety. Szczególną uwagę powinno zwrócić się na produkty, zawierające witaminę E. To właśnie ona odpowiada za regenerację naskórka. Można znaleźć ją w jajkach, orzechach włoskich i ziarnach słonecznika. Warto przyjrzeć się całemu jadłospisowi. Objawy zaostrzają mięso, słodycze i ostre przyprawy, łagodząco działają ryby i oleje. Ponadto konieczna jest zmiana sposobu pielęgnacji skóry i włosów. Należy korzystać wyłącznie z preparatów łagodzących (zawierających np. rumianek), zrezygnować z używania prostownicy i lokówki oraz ograniczyć suszenie włosów. Chorzy powinni szczególnie uważać na okolice zmian – uderzenia, a nawet przypadkowe otarcia mogą je podrażniać i prowadzić do spotęgowania objawów.

Jak leczyć łuszczycę w domu?

2 sposób – sól z Morza Martwego

Sól z Morza Martwego doskonale działa na zmiany skórne, wywołane łuszczycą. Zawiera w sobie sporo manganu, potasu, sodu, magnezu, żelaza, wapnia, chlorku, amonu, siarczanu, węglanu czy fluorku. Wszystkie te pierwiastki wpływają na polepszenie stanu skóry. Jak leczyć łuszczycę solą? Wystarczy brać w niej… kąpiel. Na początek wystarczy kąpiel 3 razy w tygodniu– później możesz ograniczyć kąpiele do jednej na tydzień. Sól z Morza Martwego to dobry pomysł na leczenie domowe, ponieważ:

  • sprzyja gojeniu się ran i odnowie naskórka,
  • niszczy drobnoustroje,
  • reguluje rogowacenie się skóry,
  • poprawia nawodnienie organizmu,
  • zapobiega suchości skóry.

3 sposób – leczenie ziołami

Nie od dziś wiadomo, że niekonwencjonalne leczenie się ziołami to doskonały sposób na wiele dolegliwości – również związanymi ze zmianami skórnymi, wywołanymi przez łuszczycę. Zioła nie zawierają konserwantów, a więc wykazują bardzo pozytywne oddziaływanie na skórę. Dzięki nim łuszczyca krostkowa czy też uogólniona może zostać znacznie złagodzona. Jakimi ziołami najlepiej się leczyć? Wśród polecanych wyróżnia się:

  • rumianek – łagodzi swędzenie i zaczerwienienie,
  • wiesiołek dwuletni,
  • len – przyspiesza regenerowanie się naskórka,
  • uczep trójlistkowy,
  • łopian,
  • ostropest plamisty,
  • mahonia pospolita,
  • akacja,
  • liście brzozy,
  • skrzyp polny.

Wystarczy zaopatrzyć się w wybrane zioła, zmielić je w takich samych porcjach i zaparzać przez ok. 10, maksymalnie 15 minut. Najlepiej użyć jednej łyżki ziół na jeden litr wody – napar nie może być zbyt mocny. Należy spożywać tak przygotowaną miksturę 2, 3 razy dziennie. Leczenie ziołami jest bardzo skuteczne, a więc naprawdę warto sięgnąć po te domowe sposoby na łuszczycę! Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ból żołądka.

Jak leczyć łuszczycę?

Łuszczyca jest chorobą o nie do końca poznanej etiologii, co sprawia, że nie ma możliwości jej całkowitego wyleczenia. Ze względu na nieprzewidywalny przebieg choroby, zapobieganie i leczenie łuszczycy nie należą do łatwych. Celem leczenia jest utrzymanie chorego jak najdłużej w stanie remisji , redukcja objawów, zmniejszenie ryzyka powikłań oraz umożliwienie powrotu do aktywności życiowej i zawodowej.

Dobór odpowiedniej terapii opiera się na ocenie nasilenia zmian chorobowych. Dokonuje się jej przy pomocy skali BSA (Body Surface Area) i PASI (Psoriasis Area and Severity Index). Skala PASI bierze pod uwagę obecność i stopień nasilenia rumienia, nacieku i łuski w skali 0-4 oraz wielkość powierzchni, jaką zajmują wykwity skórne na poszczególnych obszarach ciała – głowie, tułowiu, kończynach górnych i kończynach dolnych. Im wyższy wynik, tym wyższy stopień nasilenia łuszczycy. Skala BSA uwzględnia procentową ocenę powierzchni ciała zajętej przez zmiany łuszczycowe. Jeśli wskaźnik PASI lub BSA wynosi mniej niż 10, rozpoznaje się łuszczycę łagodną, natomiast wynik powyżej 10 wskazuje na łuszczycę umiarkowaną i ciężką.

Objawy łuszczycy

Objawy łuszczycy są zależne od postaci schorzenia. Niektóre odmiany łuszczycy mogą ze sobą współistnieć dając zróżnicowany obraz kliniczny choroby. Na początku rozwoju łuszczycy zwykłej charakterystycznym objawem są czerwone lub czerwonobrunatne grudki pokryte srebrną łuską. Oprócz innych typowych symptomów łuszczycy, takich jak świąd czy kropelkowe krwawienie po zadrapaniu zmiany, czasem obecne są również objawy ogólne: gorączka, obrzęk skóry czy ból.

Pierwszym krokiem w rozpoznaniu łuszczycy jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego, dzięki któremu można uzyskać informacje o rodzinnym występowaniu łuszczycy. Aby zdiagnozować chorobę konieczne jest obejrzenie skóry i paznokci pacjenta, a w razie wątpliwości pobranie wycinka skóry do badania histopatologicznego.

Łuszczycę można pomylić z innymi schorzeniami, dlatego konieczna jest diagnostyka różnicowa z atopowym zapaleniem skóry (AZS), łojotokowym zapaleniem skóry, grzybicą skóry, paznokci i owłosionej skóry głowy, łupieżem Gilberta oraz toczniem rumieniowatym. Po zdiagnozowaniu choroby, pacjent powinien trafić pod opiekę nie tylko dermatologa, ale i reumatologa, kardiologa czy diabetologa, a w razie potrzeby także i psychiatry.

Przyczyny występowania wszystkich trzech mechanizmów jednocześnie nie są do końca znane, dalece uprawdopodobnione hipotezy zakładają jednak w przypadku łuszczycy skóry głowy nadrzędną rolę czynników genetycznych, immunologicznych oraz środowiskowych.

Czytaj dalej...

Jeżeli chcemy to zmienić, warto skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka, który ułoży nam jadłospis redukujący kilogramy, a jednocześnie dostarczający nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Czytaj dalej...

chorych, zazwyczaj po kilku latach zwykłych objawów łuszczyca atakuje stawy najczęściej drobne stawy palców rąk, stawy kręgosłupa w odcinku szyjnym lub lędźwiowym oraz zwykle niesymetrycznie duże stawy, np.

Czytaj dalej...

Liszaj płaski jest chorobą związaną z wystąpieniem charakterystycznych zarówno w ocenie klinicznej jak pod względem obrazu histopatologicznego zmian grudkowych na skórze i błonach śluzowych, rzadziej na paznokciach.

Czytaj dalej...