Luszczyca głowy a farbowanie włosów - Jak zadbać o skórę głowy podczas zmiany koloru włosów

Łuszczyca – objawy i miejsca występowania

Typowa zmiana skórna w przebiegu łuszczycy ma postać czerwonobrunatnej, wyraźnie odgraniczonej od zdrowej skóry grudki, na której obserwuje się złuszczanie jej powierzchni. Pierwsze objawy łuszczycy mają charakter małych grudek i pojawiają się na dużych powierzchniach skóry. Nierzadko pierwsze zmiany pojawiają się po przebytej infekcji. Wykwity mogą przybierać postać dużych, nierzadko kilkucentymetrowych grudek, które są pokryte mocno przylegającymi srebrzystymi łuskami (są to tzw. blaszki łuszczycowe). Opisywane zmiany mogą się stopniowo powiększać i pojawiać się w innych miejscach np. w obrębie owłosionej skóry głowy.

Łuszczyca paznokci czy łuszczyca skóry głowy nie stanowią odrębnych typów choroby. Miejsca te należą do typowych i najczęstszych miejsc występowania aktywnej postaci łuszczycy. Do typowych lokalizacji zmian zalicza się też okolicę kolan czy łokci.

Charakterystycznym symptomem łuszczycy jest objaw Koebnera (Köbnera), który polega na pojawieniu się zmian skórnych wzdłuż linii zadrapania zdrowej skóry po upływie 6–12 dni. Po zdrapaniu łuski łuszczycowej obserwuje się błyszczącą powierzchnię zmiany (jest to tzw. objaw świecy stearynowej, ang. candle sign).

Czy przed farbowaniem powinnam umyć włosy?

Fryzjerzy odradzają mycie włosów bezpośrednio przed farbowaniem. Czemu? Bo podczas mycia zmywasz z włosów i skóry głowy naturalne substancje (jak sebum), które de facto pełnią funkcję ochronną.

Dzięki temu, że włosy będą „mniej świeże”, na skórze głowy teoretycznie powinny znajdować się naturalne „olejki”. Tworzą one barierę ochronną. Dzięki temu podczas farbowania włosów nie powinno dojść do podrażnień skóry głowy. Zrezygnowanie z umycia włosów bezpośrednio przed koloryzacją zatem stanowi dodatkową ochronę przed działaniem substancji chemicznych.

Druga sprawa to fakt, że farbę nakładamy na włosy suche, nie mokre.

Trochę inaczej ma się sprawa z odżywkami i maskami koloryzującymi (które zaliczamy do koloryzacji zmywalnej). Takie maski zawierają poza składnikami pielęgnującymi, również pigmenty. I w tym przypadku należy najpierw umyć dokładnie włosy szamponem oczyszczającym (albo przeciwłupieżowym, który ma również silne właściwości oczyszczające). Maskę koloryzującą nakładamy na wilgotne włosy (woda nie ma z nich ściekać, mają być tylko wilgotne) i potem zmywamy. Dzięki temu, że włosy zostały wcześniej oczyszczone, pigmenty lepiej wnikają w strukturę pasm.

Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, która cechuje się występowaniem charakterystycznych zmian na skórze. Szacuje się, że występuje u około 2% Europejczyków, z tą samą częstotliwością zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Ta specyficzna choroba skóry może pojawić się w każdym wieku, niekiedy zmiany obserwowane są już w wieku niemowlęcym, jednak łuszczyca u dzieci zwykle ma znacznie łagodniejsze objawy i przebieg.

Spis treści:

  1. Przyczyny łuszczycy
  2. Rodzaje łuszczycy
  3. Objawy i miejsca występowania
  4. Jak wygląda łuszczyca?
  5. Przebieg łuszczycy
  6. Leczenie miejscowe. Jak złagodzić objawy?
  7. Leczenie łuszczycy lekami. Co stosować?
  8. Domowe sposoby na łuszczycę
  9. Dieta przy łuszczycy
  10. Nieleczona łuszczyca - powikłania

Przyczyny występowania wszystkich trzech mechanizmów jednocześnie nie są do końca znane, dalece uprawdopodobnione hipotezy zakładają jednak w przypadku łuszczycy skóry głowy nadrzędną rolę czynników genetycznych, immunologicznych oraz środowiskowych.

Czytaj dalej...

Wynika to z tego, że witamina D odpowiada między innymi za gospodarkę wapnia w organizmie, a witamina K2 MK-7 niejako transportuje wapń z całego organizmu do miejsca, w którym powinien się znaleźć kości.

Czytaj dalej...

Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować stan swojego tatuażu i skonsultować się z tatuażystą lub w ostateczności lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak obrzęk, stan zapalny lub zakażenie.

Czytaj dalej...

Liszaj płaski jest chorobą związaną z wystąpieniem charakterystycznych zarówno w ocenie klinicznej jak pod względem obrazu histopatologicznego zmian grudkowych na skórze i błonach śluzowych, rzadziej na paznokciach.

Czytaj dalej...