"Skuteczny krem na łuszczycę bez recepty"

Jak można sobie radzić z problemami skóry?

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dokuczliwych problemów skórnych zawsze warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalistyczna diagnoza jest kluczowa w podjęciu skutecznego leczenia.

Poza wizytą u specjalisty niezmiernie ważne jest regularne pielęgnowanie skóry, a szczególnie jej nawilżanie. Do tego celu najlepiej wybierać preparaty dopasowane do konkretnego typu skóry i z naturalnymi składnikami. Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu oraz spożywanie zdrowych, pełnowartościowych posiłków, a także regularna aktywność fizyczna.

Dla zachowania zdrowia skóry zawsze należy stosować ochronę przeciwsłoneczną w postaci kremów czy balsamów z wysokimi filtrami SPF. Aby cieszyć się piękną skórą jak najdłużej, dobrze jest się wysypiać, unikać stresu, palenia tytoniu i spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

W przypadku niektórych problemów skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca lub egzema, konieczne może być stosowanie leków przepisanych przez dermatologa. Wówczas należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i czasu trwania leczenia.

Etap 2, czyli LECZENIE

Etap leczenia to tzw. etap redukcji – polega na stosowaniu preparatów zmniejszających podział keratynocytów i hamujących proces zapalny. Wszystkie stosowane preparaty redukujące są wydawane jedynie z przepisu lekarza, jednak ich specyfika stosowania, działania niepożądane wymagają edukacji pacjenta, często również ze strony farmaceuty. Szczególnie, że aż dwie substancje dopuszczone są w terapii jedynie w postaci leków recepturowych wykonywanych w aptece.

Ditranol (inaczej antralina lub cygnolina) wykazuję właściwości antymitotyczne (hamujące podział komórek). Obecnie żaden preparat gotowy na polskim rynku nie zawiera cygnoliny. Aktualnie w sferze leczenia cygnoliną królują leki recepturowe, jako jedyne dozwolone w stosowaniu. Cygnolina jest tu głównym składnikiem maści, kremów i past recepturowych. Tradycyjna maść cygnolinowa to cygnolina w stężeniach 0,1-5,0% zmieszana z wazeliną żółtą.

Warto mieć świadomość, że leczenie preparatami cygnoliny nie jest metodą przystępną dla pacjenta i wymaga dokładnego jego omówienia z chorym przez lekarza bądź farmaceutę. Odpowiednie użycie preparatów z cygnoliną jest konieczne do uzyskania poprawy i zminimalizowania ryzyka poparzeń skóry. Nie zaszkodzi upewnić się też czy pacjent wie w jaki sposób stosować otrzymany lek recepturowy.

  • Schemat leczenie cygnoliną jest określany przez lekarza i zwykle polega na stopniowym zwiększaniu stężeń i wydłużaniu czasu stosowania preparatu cygnoliny. Leczenie rozpoczyna się od maści cygnolinowej w stężeniach 0,1% lub 0,25% nakładanej raz dziennie przez 10 do 20 minut następnie stopniowo wydłużając czas maksymalnie do 2 godzin.
  • Po zakończeniu sesji preparat zmywa się wodą, a powierzchnie poddaną leczeniu natłuszcza maścią obojętną.

Efekt terapii cygnoliną jest widoczny w ciągu pierwszych kilku tygodni leczenia.

Olej lniany

Olej lniany będący składnikiem produktów leczniczych marki Linomag również wspomaga gojenie i regenerację naskórka. Linomag maść, krem czy płyn to produkty lecznicze i będą poprawiać stan skóry, jednak wykazują one bardziej działanie pielęgnacyjne skóry łuszczycowej, a nie redukujące zmiany chorobowe. Linomag płyn stosuję się przykładając na skórę głowy namoczony płynem opatrunek. Olej lniany jest też jednym z głównych składników specjalnej serii kosmetyków wskazanych u pacjentów z łuszczycą Dermedic Linum.

Stworzone z myślą o łuszczycy maści i kremy konopne marki CutisHelp zawierają 20% oleju konopnego, który reguluje keratynizację. Produkty dostępne w wersji na dzień i na noc. Znacznie wyższą zawartością oleju konopnego (30%) deklaruje producent maści Konopi Forte Herbamedicus, która dodatkowo zawiera wiele innych naturalnych składników, w tym olej z rokitnika zwyczajnego i z wiesiołka.

ZMIĘKCZACZE KAMIENIA

Aby uzyskać najlepsze rezultaty ze zmiękczacza kamienia, przed nałożeniem tego produktu warto wziąć ciepłą (NIE gorącą) 15-minutową kąpiel.

Produkty przeciw swędzeniu
Niektórzy twierdzą, że swędzenie jest najgorszą rzeczą w łuszczycy. Najlepszym sposobem na pozbycie się swędzenia jest leczenie łuszczycy. Dopóki nie zaczniesz widzieć wyników leczenia, pomocne może być stosowanie produktu przeciw świądowi. Poszukaj produktu zawierającego kalaminę, kamforę, hydrokortyzon lub mentol. Te składniki działają najlepiej na swędzącą łuszczycę.

Jeśli zdecydujesz się na użycie produktu przeciw świądowi, uważaj, że może on podrażnić i wysuszyć skórę. Możesz temu zapobiec, znajdując taki, który jest nawilżający i kojący, lub używając kremu nawilżającego wraz z produktem przeciw świądowi.

Budowa skóry

Nasza skóra jest największym narządem, pokrywającym całe ciało. Oddziela i chroni narządy wewnętrzne przed środowiskiem zewnętrznym, dzięki swojej skomplikowanej budowie i funkcjach, jakie pełni. Powierzchnia skóry dorosłego człowieka wynosi nawet ok. 2 m², a grubość od 0,5 mm do 4 mm. Najcieńsza jest skóra na powiekach, natomiast najgrubsza warstwa skóry (rogowa) występuje na podeszwach stóp. Grubość skóry uzależniona jest od płci i cech indywidualnych. Mężczyźni zwykle mają grubszą skórę w porównaniu do kobiet. Skóra dorosłego człowieka może ważyć ok. 6% masy ciała, czyli od 4 do nawet 5,5 kg. Skóra składa się z trzech głównych warstw.

Naskórek (łac.epidermis) – to górna warstwa, która stanowi bezpośrednią granicę pomiędzy organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Głównym typem komórek w naskórku są keratynocyty, które produkują keratynę - białko nadające skórze jej wytrzymałości. Naskórek nie posiada naczyń krwionośnych, dlatego rogowacieje, czyli obumiera, i systematycznie się złuszcza. Posiada barwnik – melaninę, nadającą włosom i skórze koloru i składa się z 5 warstw: rogowej, jasnej, ziarnistej, kolczystej, podstawnej.

Skóra właściwa (łac. dermis) – to warstwa środkowa, zawierająca receptory, naczynia krwionośne, nerwy oraz gruczoły łojowe i potowe, a także korzenie włosów. Jest zbudowana z tkanki łącznej, która nadaje skórze wytrzymałości, elastyczności i sprężystości. Głównym składnikiem tej części skóry jest kolagen. Włókna kolagenowe są powiązane elastycznymi włóknami zbudowanymi z elastyny. W skórze właściwej wyróżnia się warstwy:

Brodawkową, która jest silnie pofalowana i zawiera tkankę łączną, a także dostarcza skórze tlen i składniki odżywcze.

Siateczkowatą, zawierającą włókna kolagenowe i elastynowe odpowiedzialne za jędrność, sprężystość i wytrzymałość skóry. W tej warstwie znajdują się również gruczoły, naczynia krwionośne i limfatyczne oraz receptory czuciowe.

O ile stosunkowo łatwo jest rozróżnić łuszczycę owłosionej skóry głowy od grzybicy głowy, która daje charakterystyczny obraz kliniczny i już coraz rzadziej występuje, o tyle bez pojawienia się charakterystycznych zmian na ciele łuszczyca może przypominać łojotokowe zapalenie skóry.

Czytaj dalej...

Wynika to z tego, że witamina D odpowiada między innymi za gospodarkę wapnia w organizmie, a witamina K2 MK-7 niejako transportuje wapń z całego organizmu do miejsca, w którym powinien się znaleźć kości.

Czytaj dalej...

Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować stan swojego tatuażu i skonsultować się z tatuażystą lub w ostateczności lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak obrzęk, stan zapalny lub zakażenie.

Czytaj dalej...

Liszaj płaski jest chorobą związaną z wystąpieniem charakterystycznych zarówno w ocenie klinicznej jak pod względem obrazu histopatologicznego zmian grudkowych na skórze i błonach śluzowych, rzadziej na paznokciach.

Czytaj dalej...