Metody naturalne w leczeniu łuszczycy

Co na łuszczycę? Domowe sposoby

Łuszczyca to autoimmunologiczna choroba skóry, która może występować na różnych obszarach ciała . Najczęściej zmiany zapalne w postaci czerwonobrunatnych wykwitów zlokalizowane są na skórze głowy, łokciach i kolanach, ale mogą rozwinąć się także na obszarach innych części ciała . W celu łagodzenia objawów stosuje się preparaty o działaniu miejscowym m.in. maści i kremy, a niekiedy konieczne jest wprowadzenie terapii farmakologicznej. Niezależnie od stopnia zaostrzenia objawów i rozwoju choroby ulgę i poprawę stanu skóry mogą przynieść również sprawdzone metody naturalne. Jak leczyć łuszczycę domowymi sposobami?

Jednym z częstych obszarów występowania łuszczycy głowy jest owłosiona skóra głowy. Wówczas warto zadbać o pielęgnację, która będzie działać keratolitycznie i keratoplastycznie na naskórek. Takie działanie wykazuje np. woda siarczkowa, którą znajdziesz w dobrej jakości naturalnych kosmetykach uzdrowiskowych. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie naturalnych szamponów na bazie tej substancji, które delikatnie oczyszczają włosy i skórę głowy, nawilżają i przywracają jej fizjologiczną równowagę.

Jak wyleczyć łuszczycę domowym sposobem?

POLDERMIN hydro - krem nawilżający beta-glukanem i ksylitolem, 500 g

Poldermin Hydro - krem nawilżający z ksylitolem i beta-glukanem, 100 g

Oviderm 250 mg/g, krem, 100 g

Ziołolecznictwo i domowe mikstury

Czy rzeczywiście istnieją zioła i naturalne składniki, które mogą pomóc w walce z łuszczycą? Wiele osób z powodzeniem stosuje aloes, który ma silne właściwości nawilżające i łagodzące. Wystarczy nałożyć świeży żel z aloesu bezpośrednio na zmiany skórne, by poczuć ulgę.

Ocet jabłkowy to kolejny często polecany środek domowy. Jego antyseptyczne właściwości mogą pomóc w zmniejszeniu świądu i zaczerwienienia. Wystarczy dodać kilka łyżek octu do wanny z ciepłą wodą lub delikatnie przetrzeć zmiany skórne rozcieńczonym octem.

Kurkuma, znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych, również znajduje zastosowanie. Można ją przyjmować jako suplement, dodawać do potraw lub stosować w formie pasty na zmienioną skórę. Należy jednak pamiętać, że kurkuma może barwić skórę na żółto, dlatego warto zmyć ją po kilku minutach.

Łuszczyca dłoni

Łuszczyca krostkowa często pojawia się na dłoniach. To ciężka i problematyczna choroba – to właśnie dłońmi niemal nieustannie wykonujemy różnego rodzaju czynności w codziennym życiu. Osoba chora zmaga się ze swędzeniem i złuszczającą się skórą. Oprócz leków i preparatów przepisanych przez lekarza, ulgę przyniosą domowe sposoby.

Jak walczyć z łuszczycą? Najlepiej jest oczywiście zgłosić się do lekarza dermatologa, który zaleci odpowiednie do rodzaju i stopnia zaawansowania choroby leczenie. Zwykle przepisuje się sterydy, ale tych nie powinno się stosować przewlekle ze względu na różne skutki uboczne.

Dlatego warto znać domowe sposoby, które przyniosą ulgę. I chociaż łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć, to można złagodzić jej przykre objawy. Zobacz jak!

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

Lawenda

Łuszczycę można leczyć naturalnymi ziołami. Na miejsca zmienione chorobowo, czyli na łuszczące się plamki, pomaga lawenda i olejek lawendowy. Ma działanie przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze. Wpływa na szybszą regenerację naskórka i gojenie ran. Olejek należy wcierać w chorą skórę. Możesz go kupić w sklepie zielarskim albo zrobić własnoręcznie.

Łuszczyca – 10 produktów, które warto jeść, gdy na nią chorujesz

Olej na łuszczycę (z krwawnika)

Ulgę może przynieść też kąpiel z dodatkiem olejku z krwawnika. Działa odkażająco i przeciwgrzybicznie. Krwawnik ma też właściwości ściągające. Stosowany na skórę dotkniętą chorobą, złagodzi stan zapalny i przyspieszy gojenie ran i podrażnień. Ziele krwawnika likwiduje uczucie świądu, co w przypadku wielu chorujących na łuszczycę może przynieść bardzo odczuwalną ulgę.

Naturalne i domowe sposoby na łuszczycę: Fakty i mity

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym tak naprawdę jest łuszczyca i jak wpływa na życie codzienne osób zmagających się z tą chorobą? Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która objawia się czerwonymi, łuszczącymi się plamami na skórze. Mogą one wywołać dyskomfort, swędzenie, a nawet ból. Wiele osób poszukuje naturalnych metod łagodzenia objawów, które mogą być mniej inwazyjne niż tradycyjne leczenie farmakologiczne. Które z tych metod są rzeczywiście skuteczne, a które to tylko mity? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Przyczyny występowania wszystkich trzech mechanizmów jednocześnie nie są do końca znane, dalece uprawdopodobnione hipotezy zakładają jednak w przypadku łuszczycy skóry głowy nadrzędną rolę czynników genetycznych, immunologicznych oraz środowiskowych.

Czytaj dalej...

Wynika to z tego, że witamina D odpowiada między innymi za gospodarkę wapnia w organizmie, a witamina K2 MK-7 niejako transportuje wapń z całego organizmu do miejsca, w którym powinien się znaleźć kości.

Czytaj dalej...

Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować stan swojego tatuażu i skonsultować się z tatuażystą lub w ostateczności lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak obrzęk, stan zapalny lub zakażenie.

Czytaj dalej...

Liszaj płaski jest chorobą związaną z wystąpieniem charakterystycznych zarówno w ocenie klinicznej jak pod względem obrazu histopatologicznego zmian grudkowych na skórze i błonach śluzowych, rzadziej na paznokciach.

Czytaj dalej...