Kategorie

Miejsca na twarzy - jak skutecznie pozbyć się pryszczy?

Wypryski między brwiami

Jeśli regulujemy brwi, to pojawiające się między nimi krostki często mylimy z podrażnieniami po zbyt gwałtownym usunięciu włosków. Czasem jednak ich występowanie w tym obszarze nie jest skutkiem braku higieny przy depilacji, ale sygnałem o poważnych kłopotach z innymi narządami.

Trądzik między brwiami bywa nazywany „pryszczami poimprezowymi”, ponieważ jest konsekwencją spożycia zbyt dużej ilości alkoholu i jedzenia tłustych, ciężkostrawnych potraw. Kiedy bolące krostki pojawiają się, choć wieczorów nie spędzamy szalejąc w klubach, czas zastanowić się, czy aby nie alarmują one o problemach z wątrobą i żołądkiem. Zmiany skórne mogą być jedynie wierzchołkiem góry lodowej, którą są stłuszczenie wątroby, żółtaczka, zaburzenia pracy woreczka żółciowego, a nawet zapalenie wątroby.

W walce z tak zlokalizowanymi zmianami bardzo ważna jest zbilansowana, bogata w zdrowe tłuszcze dieta. Możesz też sięgnąć po herbatki ziołowe i naturalne napary z ostropestu plamistego, kopru włoskiego lub mniszka lekarskiego. Bardzo ważna jest też odpowiednia ilość snu. Pamiętaj, że to właśnie wtedy nasz organizm najlepiej się regeneruje, dlatego staraj się spać minimum 7 godzin dziennie.

Trądzikowa mapa twarzy

Zmiany trądzikowe mogą dotyczyć pleców, klatki piersiowej, jednak najczęściej pojawiają się na twarzy. Szukanie przyczyny dermatozy to skompilowane zadanie, które wymaga wykonania licznych badań oraz wizyt u specjalisty.

Jednak miejsca występowania pryszczy mogą dostarczyć pewnych informacji i okazać się przydatne w wyborze drogi diagnostyki. W medycynie chińskiej istnieje przekonanie, że poszczególne części twarzy odzwierciedlają stan wewnętrzny organizmu. Choć przekonanie to nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych, w praktyce okazuje się, że bywa pomocne w odnalezieniu przyczyny trądziku. Oczywiście, nie można postawić diagnozy jedynie na podstawie wystąpienia zmian zapalnych np. na żuchwie, ale można zlecić dalszą diagnostykę sprawdzającą gospodarkę hormonalną.

WSKAZÓWKA

Należy pamiętać, że przyczyn trądziku jest wiele. To złożona dermatoza, którą powinien diagnozować specjalista. Nigdy nie róbmy tego na własną rękę. Trądzikowa mapa twarzy może służyć jako pomoc, ale nigdy nie może być jedynym źródłem informacji o stanie organizmu.

Nie zważając na lokalizację zmian zapalnych, zawsze powinniśmy dbać o ogólne zdrowie organizmu. Dieta bogata w witaminy i minerały, indywidualna suplementacja, badania profilaktyczne, odpoczynek, spokojny sen oraz umiarkowany wysiłek fizyczny, pomogą w każdym przypadku zaburzeń trądzikowych.

Czym są plastry na pryszcze? Dlaczego je stosujemy?

Plastry na pryszcze to niewielkie plasterki, często w okrągłym kształcie, które służą do leczenia i maskowania niedoskonałości. Przeważnie wykonane są z folii poliuretanowej, nieprzezroczystej, cienkiej tkaniny lub papieru. Od środka pokryte są odpowiednim dla skóry klejem. Jednak najważniejsze są składniki aktywne, którymi jest plasterek nasączony. W zależności od wyboru produktu są to substancje antybakteryjne, wysuszające, przeciwzapalne lub łagodzące stan zapalny. Plastry na trądzik i inne zmiany skórne są niemal niewyczuwalne na skórze. Niektóre z nich można z powodzeniem dodatkowo przykryć makijażem.

Dlaczego je stosujemy? Pierwsze co przychodzi nam do głowy to to, że te specjalne naklejki skracają czas gojenia się skóry, na której pojawiły się pryszcze. Druga myśl jest zgoła odmienna od tej pierwszej, ponieważ wielu osobom zależy na tym, aby w jakiś sposób zamaskować nieraz duże i widoczne wypryski, których się wstydzimy i nieraz mogą obniżać nasze poczucie pewności siebie.

Warto wspomnieć również o tym, że plasterki stosuje się również po to, aby zapewnić jak najbardziej sterylne warunki leczenia zmian. Naklejki ograniczają dostęp bakterii i wszelkich innych zanieczyszczeń do gojącej się zmiany. Taki sposób na ochronę naruszonego naskórka przyspiesza procesy regeneracyjne, zapobiega często mimowolnemu dotykaniu skóry ze zmianami, rozdrapywaniu i wyciskaniu pryszczy.

Plasterki nie tylko są wygodne w użyciu, ale również skuteczne w działaniu antybakteryjnym, estetyczne, czasem podobne do odcienia skóry, więc prawie niewidoczne. Ostatnio na rynku pojawiły się również naklejki na pryszcze w kształcie gwiazdek, które wyglądają uroczo, jednak nadal spełniają swoją pielęgnacyjną rolę. Taki zabawny akcent na twarzy spodoba się osobom, które lubią się wyróżniać i zaskakiwać wyglądem. Przyzwyczailiśmy się już do widoku taśm na twarzy, które wykorzystuje się w takim zabiegu jak taping twarzy, więc naklejki na pryszcze gwiazdki nie powinny nikogo dziwić.

Nie bez znaczenia jest fakt, że depilacja przyczynia się także do lepszej higieny okolic narządów intymnych , ponieważ owłosienie, zwłaszcza u osób uprawiających aktywność fizyczną, może powodować podrażnienia, otarcia i stany zapalne.

Czytaj dalej...

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...

Zanim jednak sięgniemy po maść na pieczenie pochwy lub globulki na grzybicę pochwy, warto zastanowić się, czy odczuwane objawy rzeczywiście mogą być wynikiem infekcji intymnej, a nie zwykłego podrażnienia.

Czytaj dalej...

Oprócz oczywistych korzyści płynących z zadbania o higienę najdelikatniejszych partii ciała, wiele osób decyduje się na zabieg usunięcia owłosienia intymnego, ponieważ doceniają estetyczny wymiar skutków depilacji i uznają, że depilacja intymna to najlepszy dodatek do pięknej bielizny.

Czytaj dalej...