Przeciwwskazania do depilacji IPL - Wszystko, co warto wiedzieć
Depilacja IPL a Light Sheer – przeciwwskazania
Zarówno zabieg depilacji IPL, jak i Light Sheer charakteryzują się niezwykłą skutecznością, jednak tak jak w przypadku każdego zabiegu wyróżniamy przeciwwskazania do przeprowadzania tego typu przedsięwzięcia:
- kologenozy, choroby tkanki łącznej,
- epilepsja (padaczka) -zabiegi laserowe emitują błyski światła, które mogą wywołać atak,
- skłonność do przerostowych keloidów – blizny przerostowe,
- porfiria,
- nadwrażliwość na płomienie słoneczne,
- nowotwory i inne choroby skórne,
- ciąża,
- uszkodzenia naskórka w miejscu, gdzie miałby być przeprowadzany zabieg,
- protezy metalowe i implanty w miejscu, gdzie miałby być przeprowadzony zabieg,
- rozrusznik serca.
Występują również pewne ograniczenia co do wykonywania zabiegów laserowych, te ograniczenia nie powodują wyłączenia z zabiegu, jednak jeśli występuje u Ciebie któreś z poniższych, wówczas nasz specjalista w czasie konsultacji podejmie decyzję o możliwości przeprowadzenia zabiegu, bądź też przełożeniu go na inny termin.
Jakie to są ograniczenia?
- Żylaki
- Cukrzyca
- Łuszczyca
- Przyjmowanie leków fotouczulających, również ziół – musi być odstęp około 2 tygodni pomiędzy zakończeniem przyjmowania leków, a zabiegiem
- Karmienie piersią
- Świeza opalenizna – podrażniona skóra
- Czerniak w rodzinie
- Aktywne infekcje
- Przeprowadzona w miejscu zabiegu wcześniejsza depilacja woskiem – zalecana jest rezygnacja z używania wosku w okresie 4 tygodni przed zabiegiem
- Brak pełnoletniości – zabieg przed 18 rokiem życia może być wykonywany tylko za zgodą rodziców
- Zażywanie leków rozrzedzających krew
Depilacja IPL – jak często i ile zabiegów jest potrzebnych?
Ze względu na działanie światła w depilatorze IPL zaleca się, aby poszczególne zabiegi nie były wykonywane częściej niż co 4 do 6 tygodni. Ich częstotliwość powinna być uzależniona od reakcji skóry na depilację i kolorów włosów występujących na ciele. To, ile zabiegów jest potrzebne, aby uzyskać upragniony efekt, związane jest z siłą cebulki włosa, ich gęstością czy kolorem.
Oczywiście każdej kobiecie zależy na jak najszybszych efektach. Depilacja IPL jest jednak delikatniejsza niż depilacja laserowa, dlatego efekty widać nieco później. Według specjalistów potrzeba około 4 zabiegów, aby zauważyć różnicę w ilości i gęstości owłosienia. To jednak również zależne jest od siły włosa.

Depilacja IPL – przeciwwskazania
Choć depilację IPL można wykonywać przez cały rok i jest szybszym rozwiązaniem niż depilacja laserowa, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Oto lista, z którą warto się zapoznać przed zakupieniem depilatora bądź udaniem : się do salonu kosmetycznego:
- spożycie alkoholu 24 h przed zabiegiem,
- opalona skóra bądź skóra z samoopalaczem,
- ciążka oraz karmienie piersią,
- infekcje skóry (opryszczka, zmiany ropne),
- zażywanie leków, w których skład wchodzi retinol, etinolem, dziurawiec, nagietek, tetracyklina (po 6 miesiącach od ostawieniu leków można wykonać pierwszy zabieg),
- stosowanie ziół: nagietek, rumianek, dziurawiec,
- metalowe elementy na depilowanym obszarze np. defibrylator serca,
- choroby osłabiające układ odpornościowy (nowotwory, AIDS, HIV.
Czy depilacja metodą IPL jest (nie)bezpieczna? 3 fakty na jej temat
Metody depilacji inne niż standardowe golenie maszynką cieszą się popularnością od wielu lat. Wizja pozbycia się włosków na nieco dłużej i w większej ilości na raz za pomocą wosku czy pasty cukrowej jest kusząca, jednak na przestrzeni lat rozwój technologii pozwolił na skonstruowanie urządzeń, które w mniej bolesny sposób pomagają usunąć niechciane owłosienie na długie miesiące – nawet w domowym zaciszu.
0 · Przeczytasz w 5 minut
W obecnych czasach depilacja laserowa czy IPL cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Z opublikowanego w 2017 roku raportu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej ASAPS można dowiedzieć się, że zabiegi te plasowały się w tym czasie na czwartym miejscu w rankingu popularności zabiegów niechirurgicznych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. To bardzo wysokie miejsce potwierdza potrzebę depilacji, zarówno ze strony kobiet, jak i mężczyzn. Wiele osób wciąż ma jednak wątpliwości, nie tyle co do skuteczności, a co do bezpieczeństwa stosowania takich urządzeń, czy to w warunkach profesjonalnych, czy w zaciszu domowym. Jak to wygląda naprawdę?

Metoda IPL znana jest już od ponad 25 lat
Jak podaje Lasers in Medicine Science, czasopismo medyczne poświęcone medycynie laserowej, przez ćwierć wieku nie odnotowano podniesionego ryzyka rozwoju chorób nowotworowych w trakcie stosowania tej metody depilacji.* Należy jednak podkreślić, że jest to urządzenie, która nie nadaje się dla wszystkich – przede wszystkim nie powinny z niego korzystać kobiety w ciąży i w trakcie karmienia, nie można też stosować go na tatuażach czy na ciemnej opaleniźnie. Wszelkie zmiany skórne, takie jak pieprzyki, znamiona itp. należy omijać, a jeśli jest ich nieco więcej to zanim zdecydujemy się na taką depilację, warto skonsultować się z dermatologiem.
Podsumowując jedynym „efektem ubocznym” stosowania urządzeń IPL może być gładka skóra – nie trzeba się bowiem martwić o żadne niepożądane skutki.
