Jak pozbyć się łuszczącej się skóry twarzy - Skuteczne sposoby i porady

Łuszczenie się skóry na twarzy – jak mu zapobiegać?

Łuszczenie się skóry na twarzy jest sygnałem, dzieje się z nią coś niepokojącego. Najczęściej chodzi o osłabioną barierę hydrolipidową, która jest tarczą oddzielającą naszą buzię od szkodliwych czynników zewnętrznych takich, jak zanieczyszczenia, promienie słoneczne, czy bakterie. By sucha łuszcząca się skóra nie była naszym problemem, nie wolno dopuścić do osłabienia tej naturalnej osłony. Warto wzbogacać codzienną pielęgnację o kosmetyki z ceramidami. Składniki te nazywane są „cementem międzykomórkowym”, ponieważ tworzą rodzaj muru, który chroni skórę przed utratą wody. Silna bariera hydrolipidowa sprawi, że skóra twarzy stanie się odporna na szkodliwe warunki zewnętrzne, a co za tym idzie, nie dojdzie do nadmiernego łuszczenia się naskórka.

Często, widząc suche skórki decydujemy się na zrobienie peelingu. Niestety jest to popularny błąd. Dodatkowe złuszczanie podrażnionej cery może jedynie pogorszyć jej stan i doprowadzić do pojawienia się wyprysków oraz stanów zapalnych. Kosmetyki z kwasami, oprócz kwasu hialuronowego, lepiej zastąpić bogatym serum nawilżającym i odpowiednim kremem.

Sucha skóra na twarzy łuszczy się. Jakich kosmetyków możemy użyć?

Jedna z podstaw, która pomoże nam za każdym razem, kiedy pojawi się u nas sucha, łuszcząca się skóra na całym ciele, to regularne, samodzielne złuszczanie naskórka. Przydatny do tego zadania będzie oczywiście peeling, z tym zastrzeżeniem, że łuszcząca i przesuszona skóra może być delikatniejsza niż ta, której nic nie dolega, warto więc wybrać taki preparat, który będzie dla niej odpowiednio delikatny. Dzięki tej pielęgnacyjnej czynności skóra będzie gładka i miękka, a odstające suche skórki zostaną wyeliminowane. Pamiętajmy, że przy twarzy, która wykazuje skłonność do łuszczenia, najlepiej sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste.

Peeling jest niezwykle istotny, jeśli zależy nam na pozbyciu się z ciała martwego naskórka, jednakże przed zabiegami nawilżającymi powinniśmy jeszcze dokładniej oczyścić naszą skórę. Świetne w tym celu mogą okazać się woda micelarna do skóry reaktywnej od La Roche-Posay. Jego zadaniem jest pozbycie się z naszej skóry resztek makijażu i zanieczyszczeń środowiskowych, takich jak cząstki smogu lub kurzu.

Jeśli Twoja skóra jest bardziej wrażliwa, możesz pomyśleć o kosmetyku Toleriane łagodna emulsja oczyszczająca. On także nada się do oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń, dodatkowo jest przetestowany pod kątem atopii, dzięki czemu mamy pewność, że skóra nie zareaguje na niego gwałtownie. Jego łagodny skład i bogata formuła będą odpowiednie dla nawet najwrażliwszej skóry.

Łuszcząca się skóra - jak radzić sobie z łuszczeniem na twarzy?

Schodząca skóra dłoni i łuszczenie się skóry na twarzy to problem, z którym zmaga się bardzo wiele osób i to niezależnie od pory roku. Objawy te mogą nasilać się np. latem na skutek wysokiej temperatury, jednak takie czynniki jak mrozy czy niewłaściwa pielęgnacja skóry również mogą być odpowiedzialne za łuszczenie skóry. Nie warto jest go lekceważyć, gdyż zazwyczaj jest tylko reakcją skóry na brak nawilżenia, jednakże czasem może wskazywać na początek chorób skórnych, takich jak atopia czy łuszczyca. Co jeszcze warto wiedzieć o łuszczącej się skórze i w jaki sposób możemy z nią walczyć?

Dlaczego naskórek na twarzy się łuszczy?

Powodów może być kilka. Więcej o nich dowiesz się poniżej.

Okres dojrzewania może być jedną z przyczyn łuszczenia się skóry. Mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami rogowacenia spowodowanymi działaniem hormonów. Jeżeli doskwiera nam sucha łuszcząca się skóra na brodzie, policzkach i czole, to może być to symptomem nieprawidłowej diety, natomiast jeśli łuszczenie skóry na twarzy u mężczyzn lub kobiet wiąże się z jednoczesnym przetłuszczaniem się skóry, to za taką sytuację mogą odpowiadać problemy endokrynologiczne, na przykład nadmiar testosteronu u mężczyzn i nadmiar androstendionu u kobiet.

Problemy takie występują szczególnie w okresie dojrzewania, ale mogą dotykać też dorosłych ludzi. Bardzo sucha łuszcząca się skóra twarzy również może być objawem przetłuszczania się skóry, co jest z jednej strony paradoksalne, ale w rzeczywistości często związane z używaniem agresywnych kosmetyków dosłownie obdzierających skórę z jej płaszcza hydrolipidowego. Łuszcząca się skóra na policzkach i w innych partiach twarzy może doprowadzać do zapychania ujść gruczołów łojowych i tym samym do powstawania stanów zapalnych, czyli popularnego trądziku.

Łuszcząca się skóra na twarzy – przyczyny

Łuszczenie się skóry jest problemem nie tylko o wymiarze estetycznym, ale przede wszystkim natury zdrowotnej. Może być spowodowane różnymi czynnikami, a określenie jego źródła jest kluczowym etapem walki o piękną cerę. Pierwszą możliwą przyczyną są uwarunkowania genetyczne i choroby dermatologiczne, na przykład łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry. Drugą – niewłaściwa pielęgnacja. Źle wypracowana rutyna pielęgnacyjna może skórze przynieść więcej szkody niż pożytku. Na łuszczenie się skóry mogą również wpływać pozornie nieistotne czynniki:

  • warunki atmosferyczne (zmiana temperatury, promieniowanie UV)
  • przebywanie w ogrzewanym bądź klimatyzowanym pomieszczeniu
  • codzienny kontakt z detergentami podrażniającymi skórę
  • brak zbilansowanej diety


Kiedy sucha skóra na twarzy łuszczy się, nie należy tego ignorować. Problemy dermatologiczne są częstym objawem poważniejszych chorób, jak cukrzyca czy wahania hormonalne związane z niedoczynnością tarczycy. Przy niepokojącym lub nasilającym się wysuszeniu skóry konieczna może okazać się wizyta u lekarza.

Wśród przyczyn związanych z pielęgnacją możemy wymienić długie, gorące kąpiele, używanie zbyt silnych detergentów, a także niestosowanie odpowiednich środków nawilżających i regenerujących w przypadku skłonności do suchości.

Czytaj dalej...

Jeżeli doskwiera nam sucha łuszcząca się skóra na brodzie , policzkach i czole, to może być to symptomem nieprawidłowej diety, natomiast jeśli łuszczenie skóry na twarzy u mężczyzn lub kobiet wiąże się z jednoczesnym przetłuszczaniem się skóry, to za taką sytuację mogą odpowiadać problemy endokrynologiczne, na przykład nadmiar testosteronu u mężczyzn i nadmiar androstendionu u kobiet.

Czytaj dalej...

Substancjami leczniczymi stosowanymi na zmiany skórne w przebiegu łuszczycy są kwas salicylowy i mocznik, które zmniejszają ilość łusek i polepszają przenikanie innych preparatów do głębszych warstw skóry, dziegcie, które są pochodnymi węgla, glikokortykosteroidy miejscowe mające działanie przeciwzapalne i przeciwproliferacyjne, cygnolina oraz analogi witaminy D3.

Czytaj dalej...

Najczęściej chodzi o osłabioną barierę hydrolipidową, która jest tarczą oddzielającą naszą buzię od szkodliwych czynników zewnętrznych takich, jak zanieczyszczenia, promienie słoneczne, czy bakterie.

Czytaj dalej...

Najczęściej chodzi o osłabioną barierę hydrolipidową, która jest tarczą oddzielającą naszą buzię od szkodliwych czynników zewnętrznych takich, jak zanieczyszczenia, promienie słoneczne, czy bakterie.

Czytaj dalej...