Zabieg laserowy na trądzik różowaty - Cena, Skuteczność i Wszystko, Co Powinieneś Wiedzieć
Trądzik różowaty - higiena i pielęgnacja skóry
Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia i wymaga specjalnej pielęgnacji, która pomaga odbudować uszkodzoną warstwę ochronną. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają. Do codziennej pielęgnacji i mycia twarzy zaleca się dermokosmetyki do skóry wrażliwej, zawierające substancje nawilżające i zmiękczające, takie które nie niszczą ochronnej warstwy lipidowej. W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym należy unikać mydeł lub detergentów syntetycznych, ponieważ działają drażniąco i wysuszająco, niszcząc warstwę ochronną naskórka. Nie zaleca się również kosmetyków i leków miejscowych, które zawierają substancje drażniące oraz kosmetyków zawierających środki zapachowe, gdyż mogą podrażnić skórę.
Ważnym elementem wspomagającym leczenie trądziku różowatego jest odpowiednio skomponowana dieta. Należy w niej unikać produktów wysokoprzetworzonych oraz żywności typu fast-food. Z diety należy wyeliminować także cukier i produkty o dużej zawartości cukru oraz produkty charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym.
- alkohol (w szczególności czerwone wino, ale zalecana jest także eliminacja mocnych alkoholi)
- nadmierne ilości kawy i herbaty
- pikantne oraz gorące potrawy.
Niektóre publikacje wskazują na konieczność ograniczania w diecie produktów bogatych w histaminę, są to przede wszystkim sery pleśniowe. Niewskazane jest spożywanie potraw zawierających siarczany, azotany oraz glutaminian sodu, czyli związki charakterystyczne dla przetworzonego mięsa oraz kuchni chińskiej.
7 Zadbaj o pielęgnację skóry
Niektóre nawyki związane z pielęgnacją skóry wiążą się z trądzikiem różowatym, takie jak stosowanie pieniącego się środka czyszczącego, mycie twarzy 2 lub więcej razy dziennie, noszenie makijażu więcej niż 6 razy w tygodniu, używanie kosmetyków z salonów kosmetycznych oraz stosowanie narzędzi oczyszczających do cery więcej niż 4 razy w tygodniu 12 .
Wiele kosmetyków, zwłaszcza pieniących się środków czyszczących, zawiera drażniące składniki, takie jak laurylosiarczan sodu, które mogą podrażniać skórę i pozbawiać ją wilgoci 13 , więc być może to same produkty, a nie nawyki, potencjalnie odgrywają rolę w trądziku różowatym.
Tak czy inaczej, najlepiej unikać czyszczenia twarzy zbyt często i za pomocą silnych środków złuszczających czy narzędzi do oczyszczania skóry, takich jak oscylujące szczotki do twarzy. Warto też dawać cerze wolne od makijażu tak często, jak to możliwe. Stosowanie kremu przeciwsłonecznego, gdy wychodzimy na zewnątrz, wydaje się pomagać na trądzik różowaty, chociaż ponownie należy uważać na drażniące składniki.
Trądzik różowaty – leczenie laserem
Posiadamy w ofercie 20 specjalistów w 26 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 56 różnych placówkach. Usługa trądzik różowaty – leczenie laserem jest najczęściej wykonywana przez lekarza wykonującego zabiegi medycyny estetycznej.
lek. Antoni Krajewski
chirurg ogólny, lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej
w Klinika Sienna
Trądzik różowaty – leczenie laserem • od 350 zł
Konsultacja w zakresie medycyny estetycznej
dr n. med. Zbigniew Swacha
w Centrum Dermatologiczne FEBUMED
Trądzik różowaty – leczenie laserem • od 650 zł
Konsultacja w zakresie medycyny estetycznej • 260 zł
lek. Joanna Żółcińska
dermatolog, wenerolog, lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej
w Centrum Dermatologiczne FEBUMED
Trądzik różowaty – leczenie laserem • od 650 zł
Konsultacja w zakresie medycyny estetycznej • 260 zł
lek. Kamila Uczniak
dermatolog, wenerolog, lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej
w Centrum Dermatologiczne FEBUMED
Trądzik różowaty – leczenie laserem • od 650 zł
Konsultacja w zakresie medycyny estetycznej • 260 zł
8 Cynk może być pomocny w leczeniu trądziku różowatego
W jednym z badań stwierdzono, że cynk jest skuteczny w leczeniu trądziku różowego 14 , ale w innym nie odnotowano różnicy między grupą przyjmującą cynk, a grupą placebo 15 . Jako że leczenie wydaje się bezpieczne (nie wystąpiły skutki uboczne oprócz łagodnego rozstroju żołądka u kilku pacjentów w pierwszym badaniu), warto poświęcić co najmniej 3 miesiące i sprawdzić, czy przyniesie ono poprawę pod względem trądziku różowatego.
Ponieważ dawka stosowana w badaniach była dość wysoka, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby opracować jak najlepszą dawkę indywidualną. Warto też brać suplement miedzi, aby zapobiec niedoborowi. Sugerowana dawka: w zakończonym sukcesem badaniu stosowano dawkę 100 mg siarczanu cynku 3 razy dziennie. (Przeczytaj: 'Zajady - jakiej witaminy brakuje?')

2 Trądzik różowaty może być oznaką chorych jelit
Trądzik różowaty może iść w parze z różnymi chorobami przewodu pokarmowego, w tym z chorobami zapalnymi jelit, celiakią, zespołem jelita drażliwego, chorobą refluksową przełyku (GERD), infekcją Helicobacter pylori i rozrostem bakteryjnym jelita cienkiego (SIBO) 5 . Dlatego leczenie jelit może dać efekt domina w postaci uzdrowienia skóry.
W rzeczywistości pewne badanie wykazało, że leczenie SIBO doprowadziło do remisji trądziku różowatego we wszystkich przypadkach 6 . Jednym z ogólnych sposobów wspomagania dobrego zdrowia jelit jest stosowanie diety bogatej w pokarmy prebiotyczne, takie jak jabłka, szparagi, czosnek, cebula i siemię lniane, a także - probiotyczne, takie jak jogurt, kefir, miso, kimchi i kapusta kiszona.
