Przyczyny powstawania pryszczy na brodzie - Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Domowe sposoby na pryszcze na brodzie

Ze względu na złożoną patogenezę trądziku i innych tego typu schorzeń, w której znaczny udział mają czynniki hormonalne, zapalne i genetyczne, domowe sposoby na pryszcze na brodzie stosować powinno się jedynie wspomagająco. Co więcej, należy się liczyć z tym, że skuteczność „babcinych” receptur będzie względnie niewielka w porównaniu z profesjonalnym leczeniem.

Niemniej, niezależnie od terapii zaordynowanej przez dermatologa, warto jest profilaktycznie wdrożyć takie działania, jak:

  • zmiana diety, eliminacja tłuszczów nasyconych oraz trans a także węglowodanów o wysokim IG,
  • rezygnacja z używek – alkoholu i papierosów,
  • stosowanie jedynie naturalnych kosmetyków, bez detergentów i konserwantów,
  • unikanie kosmetyków na bazie lipidów, które dodatkowo natłuszczają skórę oraz alkoholu, który ją przesusza, stymulując gruczoły łojowe do wytężonej pracy,
  • unikanie sytuacji stresujących.

Należy pamiętać, że pryszczy na brodzie nie wolno wyciskać. Można je natomiast posmarować wyciągiem z cebuli lub delikatnym kremem z alantoiną czy kwasem hialuronowym. Ponadto wśród kosmetyków leczniczych szukać można takich, które zawierają w swoim składzie cynk, krzem, siarkę, a także heparynę, elastynę, kwas glikolowy czy witaminy A, C i E.

Trądzik na brodzie – jakie są jego przyczyny? Dlaczego się pojawia?

Przyczyn trądziku może być wiele. Najczęściej dopada nas po raz pierwszy w okresie dojrzewania (trądzik młodzieńczy). Później może występować z wielu powodów: od problemów na tle hormonalnym, poprzez nieprawidłową dietę, stres i zmęczenie, aż po czynniki środowiskowe (zanieczyszczenia), niewłaściwą pielęgnację, a nawet częste dotykanie twarzy. Trądzik może również przybierać różne postaci. Często szczególnie dokuczliwy jest trądzik różowaty, któremu najczęściej towarzyszy widoczne zaczerwienienie skóry w miejscu stanów zapalnych.

Trądzik na brodzie to, wbrew pozorom, nie tylko problem osób młodych, będących w okresie rozkwitania. Skoro przyczyn powstawania trądziku jest wiele, to nie powinno nas dziwić, że problem ten dotyka również dorosłych – nawet tych w średnim wieku. Szczególnie narażeni na wystąpienie trądziku na brodzie są jednak posiadacze cery tłustej, u których powstawanie wyprysków jest często efektem nadprodukcji sebum. A jakie formy może przybierać trądzik na brodzie?

Trądzik na brodzie to nie tylko bolesne krosty o charakterze zapalnym. To również zaskórniki i podskórne pryszcze, których obecność bywa również niezwykle dokuczliwa. Co więcej, trądzik na brodzie może przybierać postać rozsianych pryszczy lub całego skupiska krostek. Każda forma trądziku wymaga starannej pielęgnacji, a często również odpowiedniego leczenia. Najważniejsza jest zatem wizyta u dermatologa w celu ustalenia przyczyny problemu oraz dopasowania skutecznych leków i preparatów wspierających walkę z trądzikiem.

Co na pryszcze na brodzie? Jak się ich pozbyć?

Tym samym odpowiedziała też nie tylko na pytanie, co oznaczają pryszcze na brodzie, ale i jak się ich pozbyć. „W przypadku wystąpienia takich zmian należy wykonać badania hormonalne” – podkreśla dermatolog. Bo to właśnie nieprawidłowe stężenie męskich hormonów jest ich przyczyną. I to właśnie badania, a następnie konkretne leczenie, pozwalają się pozbyć pryszczy na brodzie raz na zawsze. Lekarze proponują najczęściej terapię hormonalną albo terapię antybiotykami. Z pryszczami na brodzie można walczyć też doraźnie, tak jak z innymi rodzajami krostek. Przydatne mogą okazać się żele na wypryski, maść cynkowa i inne kosmetyki do walki z trądzikiem. Trzeba jednak podkreślić, że poradzą sobie one jedynie z objawami problemu, a nie z ich przyczyną. Dlatego też badania są nieuniknione.

Przed wizytą u lekarza, warto zastanowić się jednak nad dietą, bo to właśnie ona może przyczynić się do zaburzeń hormonalnych. Za głównego winowajcę uważa się mleko (krów, kóz czy owiec), które samo w sobie pełne jest hormonów. W trosce o cerę lepiej więc zrezygnować z mleka i nabiału: masła, serów czy jogurtów. Spróbujcie zrobić to choćby na jakiś czas, na przykład na trzy tygodnie – to wystarczy, by zobaczyć efekty. Jeśli pryszcze nie znikną, koniecznie odwiedźcie dermatologa.

Co na pryszcze na brodzie może przepisać lekarz?

Co na pryszcze na brodzie stosuje się w ramach profesjonalnej terapii? Paleta dostępnych leków jest bardzo szeroka. Należą do nich między innymi:

  • antybiotyki, takie jak erytromycyna, klindamycyna, , tetracyklina oraz mupirocyna,
  • chemioterapeutyki, w tym przede wszystkim metronidazol,
  • retinoidy, czyli pochodne witaminy A takie jak ) adapalen, tazaroten, tretinoina,
  • kwas azelainowy,
  • nadtlenek benzoilu,
  • maść ichtiolowa,
  • tlenek cynku,
  • leki hormonalne: spironolakton i octan cyproteronu.

Dodatkowo zdecydować można się na jednej z licznych zabiegów, takich jak laseroterapia, naświetlanie lampą IPL, peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja.

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Dlatego przy zakupie odpowiedniego dla siebie kosmetyku trzeba wziąć pod uwagę odcień kremu - powinien być dopasowany do kolorytu skóry - oraz to, czy nasze potrzeby zaspokoi zwykły krem drogeryjny, czy też potrzebujemy specjalistycznego kosmetyku, czyli tzw.

Czytaj dalej...

nadmierne przegrzanie dziecka rodzice często zbyt ciepło ubierają dzieci w trosce o ich komfort, a wzmaga to niestety dużą potliwość, doprowadza do powstawania potówek, czyli krostek wypełnionych płynem,.

Czytaj dalej...

Do chorób, które mogą być dziedziczone wraz z genami, zaliczamy nie tylko trądzik pospolity, ale także zapalenie mieszka włosowego, które częściej diagnozowane jest u młodych mężczyzn z bujnie owłosionymi plecami i klatką piersiową; stan zapalny mieszka włosowego może występować także na głowie, karku i w obrębie zarostu na twarzy.

Czytaj dalej...