Paracetamol a depilacja laserowa - Czy połączenie jest bezpieczne?
Co to jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to metoda usuwania owłosienia za pomocą specjalnych urządzeń, których działanie opiera się na emisji wiązki światła . Ta „wychwytuje” znajdującą się we włosach melaninę, związek chemiczny odpowiadający za ich kolor. Emitowane przez laser światło zostaje wchłonięte przez włos i zamienione w energię, która prowadzi do trwałego uszkodzenia jego struktury na całej długości. W konsekwencji wypada, a jeśli zabieg wykonany był we właściwym momencie fazy wzrostu (o czym poniżej), nie powinien już odrosnąć.
Zabieg depilacji laserowej przeprowadzany jest w gabinecie kosmetologicznym. Zabiegom najczęściej poddawane są:
- nogi (łydki i uda),
- pachy,
- okolice bikini,
- miejsca intymne, w tym okolice odbytu,
- twarz (wąsik, bródka).
Depilacji laserowej może być poddana tak naprawdę każda partia ciała (brzuch, plecy), poza okolicami oczu.
Jakim laserem wykonywana jest depilacja laserowa?
Do depilacji laserowej używa się laserów diodowych lub laserów aleksandrytowych . W gabinetach kosmetologicznych można spotkać urządzenia rozmaitych producentów, które różnią się następującymi parametrami:
- mocą urządzenia,
- rodzajem głowicy,
- długością wiązki laserowej,
- systemem chłodzenia.
Z depilacją laserową kojarzone są także urządzenia IPL (ang. Intensed Pulsed Light ) sprzedawane w sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Nie są one jednak laserami w sensie technicznym. Ich zaletą jest łatwość w użytkowaniu oraz szeroka dostępność, dlatego chętnie wybiera się je do samodzielnej depilacji laserowej w domu . Pamiętaj jednak, że nie wykazują takie skuteczności jak lasery diodowe lub aleksandrytowe.
Termoliza – na czym polega ten zabieg i czym różni się od depilacji
Depilacja laserowa a przyjmowane leki – które mogą być przeciwwskazaniem?
Osoby chcące poddać się epilacji najczęściej zastanawiają się nad tym, czy mogą stosować leki hormonalne i przeciwbólowe przed zabiegiem. Przedstawiamy Ci listę najczęstszych wątpliwości wraz z odpowiedziami:
Leki przeciwbólowe a depilacja laserowa – nie wszystkie można przyjąć przed zabiegiem!
Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe to zależność, na którą powinno się uważać: większość dostępnych środków, takich jak Ibuprom, Ibum czy Ketonal należy odstawić na około 2 doby przed odbyciem zabiegu. Zwróć uwagę na substancję czynną w preparatach przeciwbólowych – jeśli dzień przed epilacją złapie Cię migrena, wyłącznie tabletki na bazie paracetamolu będą dozwolone.
Co jeśli złapie choroba? Czyli kwestia antybiotyków
Jeżeli rozchorowałeś się na około 4 tygodnie przed umówionym zabiegiem i lekarz przepisał Ci azytromycynę, tetracyklinę czy kotrimoksazol, lepiej przełóż zabieg, ponieważ przyjmowanie tych leków znajduje się na liście przeciwwskazań do depilacji laserowej. Pozostałe antybiotyki najlepiej skonsultować indywidualnie, podając przed wizytą nazwę oraz dawkę leku.
Depilacja laserowa a leki hormonalne
Leki hormonalne przyjmowane na stałe zazwyczaj nie są przeciwwskazaniem do zabiegu. Tabletki antykoncepcyjne nie wpływają na przebieg epilacji, ale koniecznie poinformuj o nich podczas konsultacji wstępnej. Wyjątkiem jest występowanie niektórych skutków ubocznych, zwłaszcza tych dotyczących problemów skórnych.
Ważne: Leki hormonalne, między innymi te na tarczycę, nie wykluczają zabiegu, jednak stosując je, musisz się liczyć, że efekt pojedynczej sesji będzie się różnił od standardowego, a całkowita trwała epilacja może być trudniejsza do osiągnięcia.