Pasta na zęby na pryszcze - Mit czy rzeczywistość?
Dlaczego pasta do zębów może podrażnić skórę?
Jeśli myjesz zęby, z pewnością nie raz zdarzyło ci się, że pasta pobrudziła kąciki ust czy brodę. Nic takiego? Nie do końca, szczególnie, jeśli masz wrażliwą cerę. Pasta do zębów może zawierać aż 30 substancji drażniących skórę. Mówimy tu przede wszystkim o delikatnej skórze wokół ust. Te drażniące składniki to np. sorbitol, węglan wapnia, laurylosiarczan sodu czy fluor. Sam fluor niezbędny w higienie zębów, może przyczyniać się do nasilenia okołoustnego zapalenia skóry. Drażniąco mogą działać także substancje wybielające zęby. U bardziej wrażliwych osób nieodpowiednio dobrana pasta do zębów może wywołać także podrażnienia wewnątrz jamy ustnej – jeśli coś takiego się dzieje, zapytaj swojego dentystę, jakiej pasty powinieneś używać.
Zdarzyło ci się smarować pryszcza pastą do zębów w nadziei, że wyprysk szybko zniknie? Nie jest to najlepszy pomysł. Pasta do zębów może wywołać dodatkowe podrażnienia, wzmóc stan zapalny i spowodować nadmierne przesuszenie skóry. Jednym słowem: jej miejsce nie jest na twarzy. Twierdzenie, że pasta leczy trądzik to mit. Wziął się najprawdopodobniej stąd, że pasty do zębów działają bakteriobójczo. To prawda, ale jednocześnie zawierają inne substancje, które są dobre dla wyglądu i zdrowia zębów, ale z pewnością nie dla skóry twarzy.
Pasta na zęby na pryszcze
Można spotkać się z opinią, że pasta do zębów pomaga w walce z pryszczami. Jak ją stosować, żeby sobie nie zaszkodzić?
Osoby na co dzień zmagające się z nieestetycznymi zmianami skórnymi sięgają po różne, często niekonwencjonalne środki. Jednym z takich pomysłów jest nakładanie na pryszcze pasty do zębów. Zwolennicy tej metody zwracają uwagę na antybakteryjne, dezynfekujące i oczyszczające działanie pasty - jeżeli tak działa na zęby, to w podobny sposób może działać również na skórę. Inni zaś przekonani są o dodatkowym, przeciwzmarszczkowym działaniu pasty. Ma ona zmniejszać oznaki starzenia skóry i poprawiać jej ogólną kondycję.
Do walki z trądzikiem używa się past do zębów białego koloru, w których składzie znajdują się nadtlenek benzoilu, drobinki ścierne, wyciągi roślinne o działaniu łagodzącym, ściągającym, antyseptycznym i przeciwbakteryjnym (np. ekstrakt z zielonej herbaty czy szałwii). Unikać należy natomiast past zawierających barwniki syntetyczne (pasty z kolorowymi drobinkami), dodatkami smakowymi i tych o żelowej konsystencji.
fot. Polki.pl
Jak szybko pozbyć się pryszcza? Domowe sposoby i najlepsze kosmetyki
Przeglądasz się w lustrze, a tam on – wielki, czerwony i niemożliwy do przeoczenia. Jak pozbyć się pryszcza szybko, skutecznie i bezpiecznie dla skóry? Wypróbuj sprawdzone przez nas metody i ciesz się nienaganną cerą.
Ogromny wyprysk, który wyskoczył na skórze dzień przed ważnym spotkaniem służbowym, randką czy wyjściem ze znajomymi? Takich sytuacji nie da się uniknąć, ale na szczęście można szybko pozbyć się tego problemu. Poniżej prezentujemy szybkie sposoby na pryszcze – zarówno dla miłośniczek domowych metod, jak i dla tych, które stawiają na profesjonalne rozwiązania.
RADA EKSPERTA
Jeśli na twarzy pojawi się pryszcz należy unikać dotykania twarzy w trakcie dnia oraz manualnego usuwania zmian w domowych warunkach, które może przyczynić się do rozniesienia i zwiększenia ilości zmian zapalnych. Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych. Jeśli zmiany są liczne warto skorzystać z wizyty dermatologicznej oraz konsultacji kosmetologicznej w celu skomponowania prawidłowej pielęgnacji dla potrzeb skóry
- wyjaśnia kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka.
Domowe sposoby na pryszcza
Cenisz sobie domowe metody pielęgnacji cery? Wykonane własnoręcznie preparaty, które zrobisz przy użyciu tego, co już masz w kuchni lub apteczce, nie tylko są skuteczne, ale też przyjazne dla portfela i zgodne z ideą zero waste. W walce z nieproszonym gościem na skórze twarzy mogą pomóc:
- aspiryna – rozkrusz jedną tabletkę na proszek i zmieszaj z odrobiną wody, aby zyskać gęstą pastę. Nałóż ją punktowo na wykwity, pozostaw na noc, a rano zmyj dokładnie ciepłą wodą. Znajdujący się w jej składzie kwas acetylosalicylowy ukoi stan zapalny, zasuszy krostkę i zniweluje czerwoną obwódkę wokół niej,
- czosnek – pokrój go na plasterki i przykładaj do zmian skórnych na ok. 10 minut. Powtarzaj kilkakrotnie w ciągu dnia. Czosnek jest bogaty w cynk oraz siarkę i działa bakteriobójczo, zatem w ciągu paru godzin pryszcz powinien się zmniejszyć,
- biała pasta do zębów – nanieś odrobinę na czubek pryszcza, pozostaw na kilkanaście minut (albo nawet na całą noc), a następnie dokładnie zmyj. Zawarte w niej alkohol, mentol i soda oczyszczona pomogą zasuszyć pryszcza, aby stał się mniej widoczny,
- miód + cynamon – pierwszy działa ściągająco, drugi antybakteryjnie i gojąco. W duecie tworzą skuteczny kosmetyk, który w ciągu nocy widocznie zmniejszy widoczność wykwitu skórnego. Wymieszaj ze sobą te dwa składniki w takich proporcjach, by stworzyły gęstą pastę, nałóż punktowo na problematyczne miejsca i zmyj po ok. 15 minutach,
- pasta z pomidora – warzywo to zawiera likopen, który cechuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i zwalczającym wolne rodniki. Jak wykorzystać go w walce z pryszczem? Rozgnieć pomidora na papkę i nałóż ją na krostę na kilkanaście minut – a później dokładnie zmyj.
WSKAZÓWKA
Jednego z popularnych, domowych sposobów na pryszcze zdecydowanie nie polecamy, a wręcz odradzamy. Mowa tu o wyciskaniu zmian skórnych – czy to przy użyciu palców, czy specjalistycznych akcesoriów. W ten sposób nie tylko naruszasz strukturę skóry, pozostawiasz na niej rany i przyczyniasz się do pękania naczynek, ale również roznosisz bakterie po całej twarzy. W efekcie zamiast pozbyć się pryszczy, zintensyfikujesz ich wysyp.

Jak zapobiegać pryszczom?
Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?
Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:
- zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
- przeroście gruczołów łojotokowych,
- nadmiernym rogowaceniu skóry,
- bakteriach i wirusach w organizmie,
- uwarunkowaniach genetycznych,
- stanie zapalnym skóry.
Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?
1. Jedz zdrowo!
Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?
Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.
2. Nawadniaj się!
Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.
