Dlaczego po goleniu pojawiają się pryszcze i jak sobie z nimi poradzić?

Krostki po goleniu - przyczyny powstawania

Krostki po goleniu, czyli inaczej zapalenie mieszka włosowego, mogą powstawać z kilku powodów. Do najczęstszych z nich należą:

Zbyt sucha skóra

Wiele osób zabiera się za golenie "na ostatnią chwilę" i sięga po maszynkę chwilę przed wyjściem z domu. Sucha, nierozgrzana kąpielą skóra, jest dużo bardziej skłonna do podrażnień i wszelkiego rodzaju infekcji.

Zużyta maszynka

Teoretycznie maszynka jednorazowa, jak sama nazwa wskazuje, powinna być użyta jeden raz, a potem trafić do kosza na śmieci. Niestety, w praktyce taka maszynka służy nam często tygodniami, co powoduje, że z każdym goleniem robi się coraz bardziej tępa. Tępa maszynka będzie podrażniała skórę. Co więcej taką maszynką trudniej się ogolić, więc samo golenie będzie trwało dużo dłużej i będzie wymagało mocniejszego przyciskania maszynki.

Brudna maszynka

Zobacz także:

Polecane

Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić? Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
  1. Jak wyglądają pryszcze na głowie?
  2. Pryszcze na głowie – kogo dotyczy problem?
  3. Pryszcze na głowie – przyczyny
  4. Bolący pryszcz na głowie – czy to czyrak? Jak go rozpoznać?
  5. Pryszcze na głowie u niemowlaka
  6. Jak należy pielęgnować skórę głowy z krostami?

Domowe sposoby na podrażnienia skóry po goleniu - zioła, olejki, okłady

Wiele ziół ma naturalne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Miejscowe okłady z ziół nie tylko przyspieszają gojenie podrażnień, ale także zapobiegają ich powstawaniu. Z tego powodu najlepiej jest stosować domowe sposoby na podrażnienia bezpośrednio po goleniu, nie czekając na pojawienie się zaczerwienienia czy krostek. Szczególnie pomocne w domowej apteczce są:

  1. Żel aloesowy - sok z aloesu znany jest z działania kojącego i nawilżającego. Potrafi złagodzić pieczenie, wspomaga również regenerację podrażnionej skóry. Zawiera wiele witamin - m.in. A, C, E i witaminy z grupy B, a także ważne minerały, jak wapń czy chrom. Żel z aloesem powstaje na skutek kontrolowanej fermentacji bogatego w sok miąższu i ze względu na konsystencję idealnie zastępuje piankę do golenia.
  2. Olejek z drzewa herbacianego - zawiera ekstrakt z liści drzewa herbacianego Melaleuca alternifolia i polecany jest zwłaszcza osobom borykającym się z wypryskami po goleniu bikini. Dobrze radzi sobie ze skórą tłustą i trądzikową, zapobiega wrastaniu włosków. Olejku z drzewa herbacianego powinno się używać rozcieńczonego - dodając kilka kropel do balsamu, kremu do ciała itd.
  3. Ziarna kawy - domowy peeling kawowy usuwa zbędny naskórek, odsłaniając mieszki włosowe, co ułatwia golenie i zapobiega podrażnieniom. Ziarna kawy mają dodatkowo działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Tak jak innych peelingów, także tego nie powinno się używać w dniu golenia, a dzień przed lub po.
  4. Szałwia - napar z szałwii białej działa kojąco na powstałe po goleniu podrażnienia, zapobiega zakażeniom grzybami z rodzaju Candida oraz pojawianiu się krostek, łagodzi też alergię. Gorący kompres zawierający napar z szałwii może być stosowany zarówno przed, jak i po goleniu. Szałwia przywraca równowagę pH miejsc intymnych, a więc nasiadówki z szałwii polecane są w przypadku problemów z podrażnieniami okolic bikini.
  5. Olejek z mięty - za kojące właściwości mięty odpowiada mentol. Miętowy olejek nałożony na podrażnioną i zaczerwienioną skórę przynosi natychmiastową ulgę, najlepiej jednak stosować go z umiarem, rozcieńczając kremem lub balsamem.

Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Czytaj dalej...

Prawidłowe techniki golenia, przygotowanie skóry i pielęgnacja po goleniu mogą pomóc w zapobieganiu obu tym problemom związanym z goleniem, zapewniając bardziej komfortowe i gładkie doświadczenie podczas golenia.

Czytaj dalej...

Niezależnie od tego, czy próbujesz wyleczyć zaognione podrażnienia po goleniu, czy chcesz ich uniknąć w przyszłości, przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak zapobiegać wysypce po goleniu, jak się jej pozbyć oraz jak ją złagodzić.

Czytaj dalej...

Należy pamiętać, że mikrourazy i niewielkie ranki sprzyjają przenikaniu chorobotwórczych mikroorganizmów, predysponując do rozwoju infekcji intymnej w postaci zakażenia bakteryjnego zapalenia grzybiczego 1-2.

Czytaj dalej...