Problemy ze skórą na twarzy - Przyczyny, Leczenie i Skuteczne Rozwiązania

Najczęstsze choroby skóry twarzy i głowy: jak sobie z nimi radzić?

O chorobach skóry mówi się, że to jedne z chorób tabu, bo dla wielu chorych wciąż są krępującym tematem. Gdy zmiany skórne ujawniają się na rękach, nogach czy brzuchu – można je skryć pod ubraniami i uniknąć drażniących spojrzeń i pytań. Tych, które atakują skórę twarzy i głowy skutecznie ukryć się nie da. Można je za to skutecznie leczyć i łagodzić ich objawy. Które choroby skóry twarzy i głowy są najczęstsze i jak sobie z nimi poradzić?

Spis treści

  1. Na co i jak skóra choruje?
  2. Na co najczęściej choruje skóra twarzy i głowy?
  3. Skąd się biorą choroby łojotokowe?
  4. Trądzik: czym jest i jak się go leczy?
  5. Łupież: czym jest i jak go się leczy?
  6. Choroby łojotokowe: postępowanie i pielęgnacja skóry

Sucha skóra - objaw cukrzycy lub łuszczycy?

Sucha schodząca skóra na twarzy i w innych miejscach na ciele może być jednym z objawów cukrzycy. Cukrzyca, a dokładnie nadmiar cukru we krwi doprowadza do zwyrodnień w tętnicach, żyłach i włośniczkach, co powoduje niedożywienie skóry i w związku z tym niedożywieniem pojawia się właśnie sucha łuszcząca skóra twarzy, a efektu tego nie da się zahamować lub odwrócić stosowaniem większości tradycyjnych kosmetyków nawilżających. Jeżeli powodem łuszczenia jest cukrzyca, to można zminimalizować problem tylko poprzez ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, a to będzie się wiązało z koniecznością odpowiedniej terapii prowadzonej pod okiem lekarza.

Łuszczenie skóry twarzy - efekt nadmiernego opalania

Sucha łuszcząca się skóra może być też rezultatem nadmiernego opalania, a dokładnie poparzenia skóry intensywnym promieniowaniem słonecznym przy jednoczesnym braku ochrony przeciwsłonecznej lub przy niewystarczającej ochronie. W takiej sytuacji skóra najpierw staje się intensywnie zaczerwieniona, bardzo gorąca i wręcz bolesna, a po upływie doby lub dwóch dni zaczyna się intensywnie złuszczać. Sucha skóra na twarzy łuszczy się w ciągu kilku dni, a po takim procesie gojenia kondycja cery ulega poprawie. Podobna sytuacja może dotknąć nawet osobę, która zawsze dość łatwo się opalała i nie miała nigdy tendencji do ulegania oparzeniom. Trzeba zauważyć, że reakcje skóry zmieniają się wraz z upływem lat i słońce może na nas podziałać intensywniej niż kiedyś np. pod wpływem przyjmowania niektórych lekarstw.

Sucha skóra - czy to objaw choroby skóry?

Sposób na łuszczącą się skórę twarzy zawsze trzeba dobrać do przyczyn takiej sytuacji. Nie ulega wątpliwości, że jednym z największych mankamentów urody jest być właśnie łuszcząca się skóra twarzy. Przyczyny takiej sytuacji często wynikają ze stanu zdrowia. Powodem może być poważna choroba, która w pierwszym stadium nie daje jasnych symptomów skłaniających do podjęcia jakichś kroków.

Przyczyny łuszczenia się naskórka i skóry na twarzy to problem, na który należy spojrzeć kompleksowo. Najlepiej szukać ich w swoim stylu życia. Jeśli mamy jakieś przewlekłe choroby, należy dopytać lekarza prowadzącego, czy mogą mieć one związek z kondycją cery, a jeśli taka ewentualność zostanie wykluczona, trzeba szukać powodów dalej.

Wirusowe choroby skóry twarzy

Choroby wirusowe to choroby zakaźne – przenoszone na skutek bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną. Dlatego wiele z nich dotyczy dzieci, na co dzień przebywających w dużych skupiskach – przedszkolach, szkołach. Typowa choroba wirusowa skóry twarzy to wywołana przez Herpes simplex (HSV) opryszczka. Jej objawem są wypełnione treścią surowiczą drobne pęcherzyki, najczęściej występujące w okolicy ust. Z czasem pękają, pozostawiając nadżerki. Okolice wykwitów skórnych często są bolesne.

Zobacz film: Produkty na jędrną cerę. Źródło: Stylowy Magazyn

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) powoduje powstawanie brodawek – grudek o szorstkiej, nierównej powierzchni, często o brunatnym zabarwieniu. Za sprawą wirusa mięczaka zakaźnego (MCV) na skórze tworzą się guzki o gładkiej, kopulastej powierzchni, często z wgłębieniem w centrum. Mają one barwę skóry zdrowej lub białawą. Chorobom nie towarzyszą świąd ani dolegliwości bólowe.

Powyżej opisane choroby skóry twarzy zwykle ustępują samoistnie, ale można je leczyć za pomocą stosowanych miejscowo chemioterapeutyków, hamujących namnażanie się wirusów. Brodawki i guzki można usunąć chirurgicznie.

Stan chorobowy skóry twarzy powstaje w przebiegu wirusowych schorzeń ogólnoustrojowych, do których należą ospa wietrzna, półpasiec, różyczka, odra. Są to zwykle dolegliwości wieku dziecięcego, ale mogą też być przyczyną choroby skóry twarzy u dorosłych. W przypadku ospy czy półpaśca objawem są swędzące grudki, które przechodzą w wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki (przysychając, pokrywają skórę strupami). Wysypka różyczkowa lub odrowa to małe, czerwone plamki, które z czasem zlewają się w jedną, nadając skórze czerwoną barwę.

Wirusowe choroby ogólnoustrojowe najczęściej leczy się objawowo, łagodząc zmiany skórne środkami o działaniu odkażającym, ściągającym, przeciwhistaminowym, przeciwbólowym.

Zobacz film: Pielęgnacja skóry - domowe kosmetyki. Źródło: W dobrym stylu

Łupież: czym jest i jak go się leczy?

Łupież (inaczej: wyprysk łojotokowy) to najłagodniejsza forma choroby o nazwie: łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), dlatego często tych trzech nazw używa się wymiennie.

ŁZS to powszechnie występujące schorzenie zapalne, o cyklicznym przebiegu, pojawiające się w okolicach łojotokowych, a polegające na powierzchownym drobnopłatkowym złuszczeniu lub tworzeniu pokładów żółtych tłustych łusek. (17) Gdy choroba przybiera postać łusek białych, drobnych niczym puch lub śnieg nazywa się go wtedy łupieżem suchym, a gdy objawia się łuskami tłustymi – nazywany jest łupieżem tłustym.

Typowe umiejscowienie łupieżu dotyczy skóry owłosionej głowy, brwi, rzęs, twarzy, okolic małżowin usznych, okolicy mostka i okolic między łopatkami. (18)

U podłoża choroby leży nadmierna aktywność gruczołów łojowych i współistniejące zakażenie grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur (Pityrosporum ovale). (19)

Jest też wiele czynników wyzwalających tę chorobę, a są nimi:

  • stres, zmęczenie,
  • skrajności pogodowe,
  • rzadkie mycie głowy,
  • używanie kosmetyków zawierających alkohol,
  • łojotok i trądzik pospolity,
  • otyłość, nieprawidłowe odżywianie,
  • nadużywanie alkoholu,
  • choroby neurologiczne, np. choroba Parkinsona,
  • zakażenie HIV. (20)

Powstają w pemfigoidzie, w nabytym pęcherzowym oddzielaniu się naskórka, opryszczkach ciężarnych, chorobie Duhringa zobacz Pemfigoid pęcherzowy, Zapalenie opryszczkowate skóry, Nabyte pęcherzowe oddzielanie się naskórka.

Czytaj dalej...

Wspomnij również o przyjmowanych lekach, chorobach, z którymi się zmagasz oraz opowiedz o swojej codziennej pielęgnacji skóry być może problemem są źle dobrane kosmetyki lub ich brak w podstawowej rutynie.

Czytaj dalej...

Podczas zabiegów pielęgnacyjnych nie pomijaj szyi i dekoltu zwłaszcza skóra szyi łatwo się wysusza i wiotczeje, ma wyjątkowo cienką podściółkę tłuszczową i niewiele włókien kolagenowych, więc szybko traci sprężystość.

Czytaj dalej...

Pacjenci zgłaszają się do gabinetów trychologicznych z powodu łojotoku, łupieżu, łysienia plackowatego czy grzybicy skóry głowy, ale do najczęściej diagnozowanych stanów zapalnych skóry głowy zalicza się.

Czytaj dalej...