"Pryszcze na głowie dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia"
Jak wyglądają pryszcze na skórze głowy?
Pryszcze na skórze głowy mogą mieć postać drobnych swędzących krostek, pęcherzyków bądź ropnych krost, czyli wykwitów wypełnionych ropną zawartością. Problem ten może mieć różne nasilenie. Wypryski mogą występować pojedynczo lub pokrywać niemal całą powierzchnię owłosionej skóry głowy. Nierzadko towarzyszą im również inne objawy: swędzenie, łuszczenie się skóry, bolesność przy dotyku.
Powodów, dla których na powierzchni skóry głowy pojawiają się pryszcze, jest bardzo dużo. Czasem przyczyny są błahe i łatwe do wyeliminowania. Jeśli macie nawyk dotykania skóry głowy i drapania jej (co może mieć z kolei podłoże nerwicowe), to na dłoniach przenosicie zanieczyszczenia i drobnoustroje. Dochodzi do zjawiska kuli śniegowej: im częściej dotykacie głowy, a zwłaszcza jeśli dodatkowo rozdrapujecie już istniejące krostki, tym więcej się ich pojawia.
Błędem, który może prowadzić do powstania tego typu zmian skórnych, jest również stosowanie zbyt dużej ilości środków do stylizacji. Osadzają się one na skórze, zatykają ujścia gruczołów łojowych, utrudniają skórze oddychanie. Sytuacja może być też odwrotna: stosujecie zbyt agresywne środki myjące i mocno oczyszczające szampony, które naruszają barierę hydrolipidową skóry głowy i zaburzają jej mikroflorę.
Zobacz także
Za powstanie zmian skórnych na owłosionej skórze głowy mogą jednak odpowiadać również poważniejsze schorzenia. Dlatego jeśli problem jest nasilony, konieczna jest wizyta u dermatologa i ustalenie przyczyny. Jakie to choroby skóry głowy?
Trądzik skóry głowy
Typowe dla trądziku zmiany skórne kojarzą się głównie z twarzą, dekoltem czy plecami, jednak w równym stopniu mogą obejmować także owłosioną skórę głowy. Trądzik dotyczy nie tylko nastolatków, ale coraz częściej również osób dorosłych po 30. roku życia. Odpowiadają za niego najczęściej zaburzenia hormonalne, które prowadzą do nadmiernego wydzielania łoju (łojotoku) zapychającego ujścia gruczołów łojowych. Do powstania pryszczy przyczynia się też nieprawidłowa keratynizacja naskórka oraz namnożenie bakterii trądzikowych.
Krosty na głowie i ich charakterystyka
Krosta to wykwit w postaci pęcherza lub pęcherzyka. Wystaje on ponad powierzchnię skóry. W jego wnętrzu znajduje się treść ropna. Jest ona obecna od samego początku lub pojawia się dopiero po pewnym czasie, gdy krosta zostanie nadkażona bakteryjnie.
Krosta z reguły jest niewielka. Jej średnica nie przekracza 1 centymetra. Większe zmiany skórne zaliczane są już do ropni. Potocznie krosty są określane mianem "pryszcze". Nie zawsze jednak są one związane z trądzikiem.Krosty na głowie mogą występować bez żadnych objawów. Zdarza się jednak, że towarzyszą im dodatkowe dolegliwości. Zwykle dzieje się tak, gdy rozwinie się stan zapalny. Wówczas krosta staje się tkliwa i bolesna, a niekiedy pojawia się także świąd skóry.
Zapalenie mieszków włosowych a strupki na głowie i krosty we włosach
Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny skóry, który może powodować ból, zaczerwienienie i swędzenie. Objawem mogą być również strupki i krosty we włosach. Może być spowodowane przez bakterie lub grzyby, które powodują infekcje. Zapalenie występuje najczęściej na skórze głowy z nadmierną produkcją sebum lub w wyniku uszkodzenia skóry głowy, na przykład po zabiegach fryzjerskich. Pojawia się także przy częstym noszeniu syntetycznych czapek, goleniu głowy lub zbyt częstym myciu skalpu.
Ropne krosty na głowie mogą mieć różne przyczyny, najczęściej to:
- Trądzik - może występować nie tylko na twarzy, ale również na skórze głowy.
- Grzybica skóry głowy - może prowadzić do powstawania ropnych krost na skórze głowy.
- Liszajec zakaźny - to choroba skóry spowodowana przez bakterie, która powoduje powstawanie ropnych krostek na skórze głowy.
- Infekcje bakteryjne - mogą prowadzić do powstawania ropnych krost na skórze głowy.
- Łuszczyca - choroba autoimmunologiczna, która może powodować powstawanie łuszczących się plam na skórze głowy, które mogą pękać i zakażać się, co może prowadzić do powstawania ropnych krost.
- Reakcje alergiczne - na składniki kosmetyków do pielęgnacji włosów, farby do włosów lub inne produkty mogą powodować powstawanie ropnych krost na skórze głowy.
- Uszkodzenia skóry - otarcia, skaleczenia, rany na skórze głowy mogą zakażać się bakteriami i prowadzić do powstawania ropnych krost.