Pryszcze na głowie we włosach u dorosłych - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne
Wszy u dorosłych - przyczyny, objawy, najskuteczniejsze sposoby leczenia
Wszy u dorosłych to problem wstydliwy, gdyż kojarzy się z biedą i brakiem higieny. Jednak problem ten nie wynika z braku czystości i może dotknąć każdego, kto przebywa w dużych skupiskach ludzi. Dlatego też warto znać objawy wszy i wiedzieć, jak wygląda wsza i gnida, tak aby móc zapobiegać wszawicy poprzez dokładnie sprawdzanie stanu włosów. Przedstawimy, jak przebiega wszawica ludzka i jakie są skuteczne sposoby leczenia tej choroby pasożytniczej.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wszach.
Poniżej przedstawiamy ponad 7 000 sprawdzonych specjalistów dezynsekcji i deratyzacji w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:
Jak należy pielęgnować skórę głowy z krostami?
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się pryszczy z powierzchni skóry głowy. Dermatolodzy polecają szampony, w których znajdują się m.in. ketokonazol lub cyklopiroksyna. Dobre efekty daje stosowanie preparatów z kwasem salicylowym i tlenkiem cynku. Przed ich nałożeniem na skórę należy upewnić się, że wymienione składniki aktywne nie powodują reakcji alergicznych.
Jeśli zmiany są zbyt rozległe, konieczna jest wizyta u dermatologa. W zależności od przyczyny zmian ropnych lekarz może zaproponować stosowanie maści z antybiotykiem, a nawet preparatów doustnych. Domowe sposoby na pryszcze na głowie mogą okazać się mało skuteczne. Nie da się jednak ukryć, że wiele problemów dermatologicznych można wyraźnie zmniejszyć za pomocą zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia.
Aby cieszyć się zdrowym naskórkiem:
- porzuć zgubne nawyki, tj. zrezygnuj z palenia papierosów i picia alkoholu,
- zadbaj o odpowiednią dietę, bogatą w witaminy i minerały, najlepiej pochodzące ze świeżych warzyw i owoców. Ogranicz słodycze i częściej zaglądaj do sklepu z ekologiczną, nieprzetworzoną żywnością. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie, bo od niego również zależy kondycja skóry. Zalecane jest picie około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie,
- wykonuj płukanki na bazie naparów ziołowych. Pamiętaj jednak, że aby zaobserwować pierwsze efekty, konieczne jest stosowanie tych preparatów regularnie, najlepiej co kilka dni. Wyniki badań naukowych wskazują na dużą skuteczność płukanek z kwiatów rumianku, szałwii i lipy,
- wypróbuj domową kurację, która polega na wymieszaniu zwykłych drożdży spożywczych z ciepłym mlekiem i nałożeniu takiej mikstury na głowę. Rytuał ten może przynieść liczne korzyści, jednak problematyczne może okazać się doczyszczenie włosów z resztek drożdży.
Mitem okazuje się skuteczność stosowania na pryszcze spirytusu salicylowego. Przede wszystkim podrażnia on skórę głowy, a przy tym zbyt silnie ją wysusza. Nie jest to zatem dobre rozwiązanie. Aby uniknąć powstawania pryszczy na głowie, skoncentruj się na wypracowaniu dobrych nawyków, które przysłużą się nie tylko skórze, ale pozytywnie wpłyną na ogólny stan twojego zdrowia.
Wszawica - zapobieganie i leczenie
Jak zapobiegać, aby wszy nie pojawiły się na głowie
Profilaktyka polega na zwyczajnej higienie, a przede wszystkim wiedzy. Należy wiedzieć, jakie są objawy wszy i często kontrolować stan włosów, by móc szybko działać przeciw wszawicy.
Wszawica ludzka - leczenie
Leczenie wszawicy polega na stosowaniu preparatów dostępnych w aptekach pod postacią szamponów, żeli, lotionów czy też kremu. W żadnym wypadku nie należy stosować preparatów przeznaczonych dla zwierząt.
Leczeniu należy poddać nie tylko osobę, u której pojawiła się wszawica ludzka lecz także wszystkich domowników. Bardzo ważne jest, aby nie stygmatyzować zarażonych. Wstyd sprawia, że boimy się powiadomić znajomych, u których również mogło wystąpić zarażenie wszą.
Po zastosowaniu preparatu należy dokładnie wyczesać włosy, aby usunąć martwe owady i gnidy. Grzebień należy następnie odkazić przez zamrażanie lub wygotowanie.
Wszawica ludzka może się powtarzać. Leczenie należy powtórzyć odpowiednio do informacji na opakowaniu preparatu. Bardzo ważna jest dezynfekcja mieszkania i rzeczy osobistych. Wszystko co miało kontakt z włosami, jak ozdoby czy grzebienie, należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania trzeba wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temperatura 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach.
Rzeczy, których nie da się uprać, należy spryskać preparatem owadobójczym, po czym muszą być one przechowywane przez 10 dni w szczelnych, foliowych workach. Całe mieszkanie należy dokładnie odkurzyć.
Czym leczyć krosty na skórze głowy?
Na krosty na skórze głowy stosuje się przede wszystkim leki i preparaty mające na celu zwalczanie lub łagodzenie pierwotnych przyczyn wystąpienia wykwitów, np. maść z antybiotykiem.
Nie leczy się zatem krost jako takich, lecz zakażenie gronkowcem czy krętkiem bladym, łuszczycę, łupież etc.
Typowy szampon na krosty na głowie nie istnieje, można co najwyżej używać kosmetyków ułatwiających oczyszczanie i złuszczanie, hamujących łojotok czy zapobiegających wypadaniu włosów.
Nie należy jednak wybierać ich na chybił trafił, lecz kierując się wskazaniem lekarza. Jeśli chodzi o profesjonalną terapię - przykładowo, figówkę leczy się antybiotykami przyjmowanymi ogólnoustrojowo lub miejscowo, wśród których można wymienić takie substancje jak:
Do tego w użyciu jest gencjana (fiolet goryczki), którą smaruje się powierzchnię głowy. Z kolei w przypadku łuszczycy zastosowanie znajdują w pierwszej kolejności środki o działaniu keratolitycznym, a więc ułatwiającym złuszczanie się zrogowaciałych komórek naskórka.
Należą do nich:
- kwas salicylowy,
- kwas mlekowy,
- mocznik.
Dodatkowo w terapii stosuje się słabe glikokortykosteroidy, takie jak hydrokortyzon, a także typowe leki na łuszczycę, w tym pochodne witaminy A i D oraz inhibitory kalcyneuryny.
Domowe sposoby na krosty na głowie tak naprawdę nie istnieją. Jeśli przyczyną wyprysków jest choroba, lekarz musi przepisać leki lub inne specjalne preparaty
Samodzielnie można zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Ważne jest stosowanie środków oczyszczających i peelingów enzymatycznych. Warto pamiętać, że stosowanie wszelkich medykamentów powinno być wcześniej skonsultowane z dermatologiem.
