Skąd się biorą pryszcze po odstawieniu antykoncepcji - Przyczyny i Porady
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych przed ciążą
U niektórych pacjentek możliwe będzie zajście w ciążę już w trakcie pierwszego cyklu po odstawieniu hormonów . W większości przypadków starania nie zajmują dłużej niż rok.
Chociaż może wystąpić przejściowe opóźnienie w zajściu w ciążę, zdrowie reprodukcyjne zwykle szybko powraca do normy po zaprzestaniu stosowania większości metod antykoncepcji i nie różni się w porównaniu z kobietami nieprzyjmującymi tabletek.
Zajście w ciążę po odstawieniu antykoncepcji najlepiej omówić z lekarzem ginekologiem, aby rozwiać wątpliwości. Również niezmiernie ważne jest dobranie odpowiedniej metody antykoncepcji w zależności od planów rodzicielskich i preferencji danej kobiety.
Chociaż tabletki antykoncepcyjne nie mają negatywnego wpływu na zarodek czy płód, przed rozpoczęciem starań o dziecko należy zaprzestać ich stosowania. Zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta nieświadoma bycia w ciąży nadal przyjmuje pigułki, jednak nie ma dowodów, aby krótkotrwałe stosowanie hormonów po zapłodnieniu stwarzało niebezpieczeństwo dla rozwoju płodu.
Ile czasu przed ciążą odstawić tabletki antykoncepcyjne?
U niektórych kobiet ciąża możliwa jest od razu po odstawieniu tabletek, podczas gdy u innych dojście do równowagi hormonalnej zajmie nieco więcej czasu (np. kilka miesięcy).
Płodność po zakończeniu stosowania antykoncepcji jest indywidualną kwestią, zależną między innymi od wieku pacjentki. Nie ma potrzeby robienia dedykowanej przerwy pomiędzy zaprzestaniem stosowania tabletek antykoncepcyjnych a staraniami o dziecko. Według niektórych źródeł warto odczekać jeden cykl miesiączkowy lub nawet trzy miesiące przed zajściem w ciążę.
W jaki sposób przygotować się do ciąży?
Przy okazji decyzji o odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych kobieta powinna odpowiednio zadbać o swój stan zdrowia przed ciążą. Należy skonsultować się z ginekologiem w celu zaplanowania starań, rozpocząć suplementację folianów, wykonać podstawowe badania krwi, a także wprowadzić zbilansowaną dietę i regularny wysiłek fizyczny do codziennego życia. Niezbędne jest także zrezygnowanie z picia alkoholu i palenia papierosów.
Czy antykoncepcja może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych?
Antykoncepcja, stosowana przede wszystkim w celu zapobiegania niechcianym ciążom, zrewolucjonizowała zdrowie reprodukcyjne od czasu jej masowego wprowadzenia w XX wieku. Dostępna jest w różnych formach – od doustnych tabletek antykoncepcyjnych, przez wkładki domaciczne, implanty, plastry po zastrzyki.
Oprócz oczywistego wpływu na płodność, hormonalne środki antykoncepcyjne mogą oddziaływać na różne aspekty funkcjonowania ludzkiego organizmu. W tym artykule przyjrzymy się potencjalnemu wpływowi antykoncepcji na wyniki badań laboratoryjnych.

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?
Zasady odnośnie tego, jak odstawić tabletki hormonalne mogą nieznacznie różnić się w zależności od przyczyny zaprzestania ich stosowania oraz rodzaju preparatu.
Zazwyczaj zaleca się, aby zakończyć aktualne opakowanie tabletek, aby uniknąć zaburzeń cyklu miesięcznego. Po zakończeniu opakowania wystarczy po prostu nie rozpoczynać kolejnego.
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych z powodu chęci zajścia w ciążę
Jeśli powodem odstawienia tabletek antykoncepcyjnych jest chęć zajścia w ciążę, nie ma konieczności zachowywania przerwy przed rozpoczęciem starań o dziecko.
Należy jednak być świadomym, że płodność może powrócić już w ciągu kilku dni od zaprzestania przyjmowania hormonów i może dojść do prawidłowej owulacji. Dlatego odstaw antykoncepcję wtedy, kiedy będziesz już gotowa na ciążę.
Zmiana metody zapobiegania ciąży
W przypadku, gdy tabletki hormonalne nie są odpowiednią metodą dla Ciebie, możesz zaprzestać ich stosowania wraz z wykorzystaniem danego opakowania i już w następnym cyklu wprowadzić inną antykoncepcję bez robienia przerwy. Warto udać się do lekarza ginekologa po poradę w celu dobrania właściwej metody oraz uzyskania wskazówek - jak najbezpieczniej przeprowadzić zamianę.
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych z powodu wystąpienia skutków ubocznych
Czasami kobiety chcą zrezygnować z tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ doświadczają dokuczliwych działań niepożądanych. Chociaż odstawienie pigułek w środku cyklu jest bezpieczne, warto zaczekać do jego zakończenia, aby uniknąć rozregulowania rytmu miesiączek.
Skonsultuj się z ginekologiem, aby znaleźć lepiej dostosowany do Ciebie preparat lub inną metodę antykoncepcji.
Odstawienie antykoncepcji hormonalnej - jak się przygotować?
Aby jak najlepiej przygotować się do odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, warto udać się na wizytę do ginekologa. Specjalista ma możliwość indywidualnego rozpatrzenia okoliczności i udzielenia porad, jak najbezpieczniej zakończyć zażywanie tabletek. Ważna jest również świadomość, jakich skutków ubocznych należy się wówczas spodziewać.
Przerwa w braniu tabletek antykoncepcyjnych
W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych zwykle zalecane jest zachowanie odstępu pomiędzy kolejnymi opakowaniami. Częstym schematem w przypadku tabletek dwuskładnikowych jest 21+7, czyli 3 tygodnie zażywania pigułek, a następnie 1 tydzień przerwy lub stosowania dedykowanych tabletek placebo, zależnie od wybranego preparatu.
W celu zmniejszenia nasilenia działań niepożądanych opracowano również alternatywny schemat 24+4, w którym odstęp pomiędzy dawkami hormonów wynosi tylko 4 dni.
Krwawienie z odstawienia
Przerwa w tabletkach antykoncepcyjnych charakteryzuje się wystąpieniem krwawienia z odstawienia, które spowodowane jest spadkiem stężenia hormonów. Mogą pojawić się także skutki uboczne m.in. bóle głowy, podbrzusza czy wahania nastroju. Istotą przerwy jest naśladowanie naturalnego cyklu miesięcznego, a wystąpienie krwawienia potwierdza, że kobieta nie jest aktualnie w ciąży.
Jednakże według obecnych zaleceń nie ma konieczności zachowywania odstępu, a branie tabletek antykoncepcyjnych bez przerwy nie przynosi negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Ciągłe stosowanie antykoncepcji hormonalnej pozwala uniknąć krwawienia z odstawienia oraz niektórych działań niepożądanych. Jednak, szczególnie na początku, mogą wystąpić nieregularne plamienia.
Czy w trakcie przerwy w przyjmowaniu tabletek można zajść w ciążę?
W trakcie przerwy ochrona przed nieplanowaną ciążą jest taka sama jak w trakcie zażywania dawek hormonów, o ile po upłynięciu 7 dni odstępu, kobieta przyjmie pierwszą tabletkę z nowego opakowania.
Kluczowe jest stosowanie antykoncepcji według zaleceń lekarza oraz producenta. Mimo że rekomendowana przerwa w braniu tabletek antykoncepcyjnych nie zmniejsza skuteczności preparatu, pominięcie dawki czy ich nieregularne zażywanie może zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę.

Bibliografia
Özcan, Ömer, den Elzen, Wendy P.J., Hillebrand, Jacquelien J., den Heijer, Martin, van Loendersloot, Laura L., Fischer, Johan, Hamer, Henrike, de Jonge, Robert and Heijboer, Annemieke C.. "The effect of hormonal contraceptive therapy on clinical laboratory parameters: a literature review" Clinical Chemistry and Laboratory Medicine (CCLM), 2023. https://doi.org/10.1515/cclm-2023-0384
The ESHRE Capri Workshop Group, Screening before and during the use of oral contraceptives and hormone replacement therapy, Human Reproduction, Volume 15, Issue 2, February 2000, Pages 485–492, https://doi.org/10.1093/humrep/15.2.485
Iwona Gorczyca-Michta i wsp. Nadciśnienie tętnicze u kobiet wywołane przyjmowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej, Nadciśnienie Tętnicze 2011, tom 15, nr 2, strony 112–117
Faculty of Sexual & Reproductive Healthcare of the Royal College of Obstetricians and Gynaecologists Guideline Combined Hormonal Contraception January 2019
