Domowe sposoby na bolesne, nie do wyciśnięcia pryszcze podskórne

Czym jest podskórny pryszcz?

Pojawiający się na skórze pryszcz to nic innego, jak wykwit skórny, który zawiera w sobie treść ropną. Nadkażenie bakteryjne może być powodem pojawienia się krosty, która jest widoczna i niekiedy powoduje nieprzyjemny dyskomfort.
Wyciskanie pryszczy w nieumiejętny sposób może być nawet niebezpieczne. To najprostsza droga do tego, by uszkodzić zainfekowany mieszek włosowy i w najgorszym przypadku – zaostrzyć stan zapalny. Wyciskanie może prowadzić także do uszkodzenia skóry, a co za tym idzie – pozostawienia trudnej do zagojenia rany, w następstwie nawet blizny. Może także wystąpić nieestetyczne zaczerwienienie, które będzie utrzymywało się znacznie dłużej niż wtedy, kiedy zabieg oczyszczania wykonuje kosmetyczka.

Niacynamid - podsumowanie

Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:

  • skóra sucha i odwodniona,
  • posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce,
  • wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
  • skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
  • skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
  • skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
  • z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
  • narażona na działanie wolnych rodników
  • skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)

Dlaczego na skórze pojawił się pryszcz podskórny?

Trądzik grudkowy, który nazywany jest także trądzikiem grudkowo-krostkowym, to najczęstsza przyczyna występowania się na skórze widocznych zmian. Powodów pojawiających się niedoskonałości jest naprawdę wiele. Jednym z nich – bardzo częstym i spotykanym nie tylko u kobiet – są zaburzenia hormonalne, które wpływają na pracę całego organizmu. Źle funkcjonująca gospodarka hormonalna wpływa m.in. na pracę gruczołów łojowych, które zaczynają produkować nadmierną ilość sebum. Wydzielanie dużej ilości łoju – niekoniecznie spowodowane nieodpowiednią pracą hormonów – to główna przyczyna wykwitów skórnych. Oprócz tego, do listy warto dopisać też takie przypadłości jak nadpotliwość, alergie czy nadmiar kortyzolu produkowany podczas stresu. Aby nasza cera pozostawała w dobrym stanie, trzeba również zadbać o kondycję naszego ciała. Bez codziennego ruchu i przy nieodpowiedniej diecie łatwo o nowe pryszcze podskórne – bolące, nie do wyciśnięcia i powodujące stany zapalne.

Dermatolodzy od dawna analizują, co może mieć wpływ na powstawanie stanów zapalnych na skórze. Nie od dziś wiadomo, że wyciskanie pryszczy jest często odradzane i żaden dermatolog nie namawia do praktykowania tej czynności w domu. Nie doświadczymy tego również podczas oczyszczania manualnego oferowanego przez salony kosmetyczne. W tym przypadku osoba wykonująca zabieg skupia się głównie na usunięciu zaskórników, w których także gromadzi się wydzielina. Z wykwitami skórnymi, w których znajduje się ropa postępuje się inaczej.
Jeżeli cały proces zostanie przeprowadzony poprawnie – nie pojawi się tutaj żaden stan zapalny, ponieważ wszystko odbywa się w sterylnych warunkach. Na koniec nakładany jest specjalny kosmetyk przeciwzapalny i łagodzący. Najwięcej problemów związanych jest jednak z pryszczami ropnymi. Trądzik może pojawić się na policzkach, czole, nosie czy brodzie – ale nie tylko. Twarz jest jednak miejscem, gdzie najczęściej powstają podskórne pryszcze i sprawiają najwięcej problemów.

Przyczyny powstawania pryszczy (trądziku)

Choć pryszcze kojarzą się z okresem dojrzewania, nie dotyczą tylko nastolatków. Niezależnie od wieku i rodzaju cery, pryszcze mogą pojawić się na całym ciele. Najczęstszą ich przyczyną jest wzmożona produkcja łoju przez gruczoły łojowe rozmieszczone w okolicy czoła, nosa, brody, a także górnej połowy pleców. Trądzik występuje częściej u płci męskiej, zdaniem dermatologów wynika to z silnej produkcji androgenów, które pobudzają gruczoły. Istotną rolę w tworzeniu się pryszczy odgrywa higiena. Warstwa łoju wraz ze złuszczonym naskórkiem i ciężkim makijażem stanowi idealny grunt do rozwoju bakterii. Poza tym taka mieszanka blokuje pory skóry, doprowadzając do rozwoju zaskórników i stanu zapalnego.

Lekarze podkreślają także wpływ rogowacenia przewodów gruczołów łojowych oraz dziedziczenia genetycznego w rozwoju i tendencjach do powstawania pryszczy. Prawdopodobieństwo wystąpienia ropnych wykwitów jest większe, jeśli dotknięci byli nimi też członkowie rodziny. Ponadto na pryszcze narażone są osoby żyjące w stresie, który ma bardzo duży wpływ na gospodarkę hormonalną.

Co to jest niacynamid?

W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:

  • mięso
  • ryby
  • nabiał
  • drożdże
  • produkty z pełnego ziarna
  • orzechy

Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...