Luszczyca na palcach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Formy patologii

Łuszczyca rąk może przybierać różne formy:

  1. Na palcach. Przejawia się to łuszczeniem, tworzeniem się blaszek, które często ulegają zapaleniu. Pogorszenie występuje zimą. Często prowadzi do komplikacji.
  2. Na pędzlach. Występuje u 25% pacjentów, objawy są podobne do łuszczycy na palcach, natomiast skóra w dotkniętym obszarze staje się szorstka, pojawiają się zaczerwienienia. Pacjent skarży się na ciągły dyskomfort, aktywny łuszczenie, swędzenie.
  3. Palmar-podeszwa. Występuje u osób wykonujących ciężką pracę fizyczną. Dotyczy to podeszw i dłoni. Obszary szorstkiej skóry przypominają twarde modzele, często pojawiają się pęknięcia.
  4. Artropatia. Łuszczyca występuje na tle uszkodzenia stawów. Elementy wysypki znajdują się w paliczkach. Oprócz objawów zewnętrznych pacjent martwi się bólem stawów podczas ruchu, a następnie w spoczynku.
  5. Krostkowy. Dłonie i podeszwy są dotknięte. Stres i patologie hormonalne stają się czynnikami ryzyka. Wysypka ma wyraźne granice i pojawiają się krosty. Choroba często nawraca i jest trudna do leczenia.

Każda postać choroby przebiega w trzech kolejnych stadiach – początkowym, postępującym i stacjonarnym. Po jednym cyklu (przejście przez 3 etapy) rozpoczyna się regresja choroby. Na tym etapie objawy kliniczne prawie całkowicie zanikają. Leczenie ma na celu jak najdłuższe wydłużenie etapu regresji, w przeciwnym razie cykl choroby powtarza się w kółko.

Rodzaje łuszczycy

Do najczęstszych rodzajów łuszczycy zalicza się:

  • łuszczycę zwyczajną, która charakteryzuje się obecnością typowych zmian skórnych,
  • łuszczycę krostkową, która występuje w dwóch postaciach – uogólnionej (jest to jedna z najcięższych postaci łuszczycy) i postaci miejscowej (łuszczyca krostkowa dłoni i stóp),
  • łuszczycę uogólnioną (tzw. erytrodermia łuszczycowa), przy której zmiany skórne obejmują całą powierzchnię ciała, a dodatkowo występuje gorączka,
  • łuszczycę stawową, która najczęściej dotyczy stawów międzypaliczkowych dalszych, może prowadzić do trwałego inwalidztwa.

Oprócz stawów, łuszczyca nie zajmuje innych narządów wewnętrznych. W łuszczycy stawowej często występują też zmiany łuszczycowe w obrębie paznokci (tzw. objaw naparstkowania).

Powiązane produkty

krem, łuszczyca, rogowacenie, suchość, cukrzyca, dla diabetyków, dla alergików, bez konserwantów, bez parabenów

wyrób medyczny, krem, łuszczyca, egzema, suchość, azs (atopowe zapalenie skóry), alergia, podrażnienie, świąd

krem, alergia, łuszczyca, podrażnienie, egzema, atopowe zapalenie skóry

krem, stan zapalny, świąd, zaczerwienienie, łuszczyca, bez sls, bez sztucznych barwników, dla alergików, bez barwników, bez parabenów, bez peg

maść, alergia, atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, stan zapalny, suchość, świąd, zaczerwienienie, bez barwników, bez konserwantów, bez parabenów, bez peg, bez sls, bez sztucznych barwników, dla alergików

balsam, azs (atopowe zapalenie skóry), łuszczyca, nadwrażliwość, suchość, trądzik, dla alergików

balsam, łuszczyca, nawilżenie, niacynamid, pantenol, suchość, trądzik, nadwrażliwość, azs (atopowe zapalenie skóry), trądzik różowaty, dla alergików

Łuszczyca: przyczyny. Skąd się bierze łuszczyca?

Dotychczas nie udało się znaleźć jednoznacznego źródła choroby. Wielu naukowców twierdzi, że ma podłoże immunologiczne, a człowiek nie ma wpływu na jej występowanie i nie może w żaden sposób zapobiec jej pojawieniu się. Istnieją również teorie dotyczące rodzinnego czy genetycznego występowania łuszczycy, która rzeczywiście w wielu przypadkach dotyka członków jednej rodziny.

Komórki skóry osób chorych na łuszczycę narastają w szybkim tempie, co powoduje powstawanie zmian łuszczycowych. W skórze zdrowego człowieka proces dojrzewania i obumierania komórek skóry trwa 26-28 dni. W przypadku chorych na łuszczycę układ odpornościowy znacznie wcześniej wysyła sygnały, które skracają ten proces nawet do 4 dni. Oznacza to, że nowe komórki dojrzewają, gdy stare nie zdążyły się jeszcze złuszczyć, dlatego skóra chorych jest gruba i na jej powierzchni tworzą się łuski wytworzone z martwych komórek.

Objawem łuszczycy zwykłej (najczęsciej występującej) są lekko wypukłe grudki na skórze. Mogą mieć różną wielkość i pojawiać się w różnych miejscach, ale ich cechą charakterystyczną jest to, że są wyraźnie odgrodzone od reszty skóry i pokryte suchą łuską. Po zdrapaniu złuszczonej skóry występuje lekkie krwawienie. Zmiany swędzą, a czasami wywołują ból.

Wyróżnia się 4 podstawowe typy łuszczycy:

  • zwykłą (organiczoną i uogólnioną),
  • krostkową (dłoni i stóp, uogólnioną),
  • erytrodermiczną,
  • stawową.

Łuszczyca pojawia się zarówno u osób młodych, przed 40 rokiem życia (łuszczyca młodzieńcza), jak i u osób w średnim wieku i starszych (łuszczyca dorosłych). Młodzieńcza częściej występuje w rodzinie i charakteryzuje się cięższym przebiegiem, natomiast dorosła jest łagodniejsza i rzadziej występuje wśród członków rodziny.

Pielęgnacja zmian łuszczycowych dłoni

Leczenie łuszczycy warto wspomóc poprzez odpowiednią pielęgnację. Pielęgnacja skóry ze zmianami łuszczycowymi dłoni polega na zadbaniu o ich nawilżenie i natłuszczenie, bo dzięki temu zapobiegamy ich pękaniu, zaczerwienieniu i swędzeniu.

Taką funkcję pełnią kosmetyki uzdrowiskowe marki Dr Duda, które zawierają w swoim składzie bardzo dużą ilość wody siarczkowej ze źródła Zuzanna oraz mikro- i makro- elementy, które:

  • pielęgnują skórę ze zmianami łuszczycowymi, redukując gródki i krosty pokryte suchymi łuskami,
  • intensywnie stymulują regenerację i odbudowują skórę,
  • oraz likwidują świąd i zaczerwienienie.

Dwuetapowa pielęgnacja łuszczycy dłoni

W pielęgnacji skóry dotkniętej zmianami łuszczycowymi świetnie sprawdzą się kosmetyki Dr Duda z serii PSORINO.

Przykładem takiego kosmetyku jest żel siarczkowy na bazie buskiej wody mineralnej siarczkowej z ujęcia „Zuzanna”. Kosmetyk ten stosuje się w pielęgnacji zmiany łuszczycowych jako krok nr 1.

Jako krok nr 2 stosuje się oliwkę siarczkową PSORINO Dr Duda, która:

  • natłuszcza skórę ze zmianami łuszczycowymi i blokuje parowanie wody z powierzchni skóry,
  • przywraca skórze naturalną barierę ochronną,
  • odbudowuje uszkodzony płaszcz lipidowy,
  • redukuje świąd, obrzęk i zaczerwienienie,
  • oraz zwiększa elastyczność i sprężystość skóry.

Łuszczyca: profilaktyka. Jak dbać o skórę?

Chorzy na łuszczycę powinni wyjątkowo dbać o skórę i nie dopuszczać do jej wysuszania się. Szczególną uwagę powinni poświęcać pielęgnacji i leczeniu wykwitów. Konieczne jest również powstrzymywanie się od drapania skóry, szczególnie powstałych zmian oraz zrywania łusek. Profilaktyka obejmuje także unikanie stresu, a w sytuacjach największego napięcia, kontakt z psychologiem. Dzięki regularnemu leczeniu i odpowiedniej profilaktyce można spowodować, że wysiewy zmian będą rzadsze i nie będą wymagały hospitalizacji.

Profilaktyka łuszczycy obejmuje:

  • regularne leczenie wykwitów,
  • zapobieganie ostrym chorobom infekcyjnym,
  • unikanie stosowania niektórych leków, tzw. prowokatorów (chyba, że stosowanie ich jest konieczne),
  • unikanie stresu, odpoczynek i relaksacja,
  • odpowiednia pielęgnacja skóry: kąpiele natłuszczające i solankowe, stosowanie preparatów natłuszczających skórę,
  • właściwe odżywianie w okresie zaostrzeń choroby: dieta lekkostrawna, unikanie tłuszczów zwierzęcych i wieprzowiny.

Przyczyny występowania wszystkich trzech mechanizmów jednocześnie nie są do końca znane, dalece uprawdopodobnione hipotezy zakładają jednak w przypadku łuszczycy skóry głowy nadrzędną rolę czynników genetycznych, immunologicznych oraz środowiskowych.

Czytaj dalej...

Wynika to z tego, że witamina D odpowiada między innymi za gospodarkę wapnia w organizmie, a witamina K2 MK-7 niejako transportuje wapń z całego organizmu do miejsca, w którym powinien się znaleźć kości.

Czytaj dalej...

Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować stan swojego tatuażu i skonsultować się z tatuażystą lub w ostateczności lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak obrzęk, stan zapalny lub zakażenie.

Czytaj dalej...

U wielu osób występuje pod różnymi postaciami, a rozpoznanie dotyczące tego, z jakim rodzajem łuszczycy pacjent ma do czynienia, prowadzone jest na podstawie wyglądu zmian, miejsca ich występowania, intensywności czy charakteru łuski.

Czytaj dalej...