Skóra twarzy - jak uzyskać efekt przypudrowanej błyszczącej powierzchni?

Jak skutecznie pielęgnować łuszczącą się skórę?

Dobranie właściwej pielęgnacji skóry zależy od przyczyny dolegliwości – jej odpowiednia pielęgnacja pomaga w regeneracji płaszcza hydrolipidowego. Podstawą są przede wszystkim kosmetyki o działaniu nawilżającym.

Nawilżanie to podstawa

Osoby mające z natury przesuszoną skórę – na policzkach, nosie, brwiach, wokół ust – muszą codziennie dbać o prawidłowy poziom jej nawilżenia. Aby odzyskała formę i ładny wygląd, wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy sięgnąć po preparaty silnie nawilżające, które przyczynią się do wzmocnienia lub odbudowy bariery ochronnej. Jeśli warstwa hydrolipidowa jest uszkodzona, nie spełnia swojej funkcji, czego efektem jest łuszcząca się skóra.

Krem nawilżający i maseczki. Krem nawilżający do codziennej pielęgnacji powinien być dedykowany dla skóry suchej albo ze skłonnością do łuszczenia się. Odpowiedni produkt będzie nawilżać skórę, a także zapobiegać łuszczeniu się skóry. Pomocne będą również maseczki nawilżające i serum regeneracyjne.

Wybierając konkretne kosmetyki, warto sprawdzić, czy posiadają one wyższą dawkę lipidów. Korzystając z kąpieli słonecznych, należy stosować kremy, mleczka lub spraye ochronne z filtrem UV, aby nie dopuścić do poparzeń słonecznych, czego efektem często jest łuszcząca się skóra.

Balsam do ciała. Po kąpieli warto użyć balsamu lub masło do ciała. Mocno wysuszona skóra potrzebuje specjalistycznych kosmetyków rano i wieczorem, ale też po wyjściu z wody.

Dieta. Ważne jest też dostarczanie do organizmu wody w sposób tradycyjny, czyli spożywanie około 2 litrów wody dziennie oraz świeżych warzyw i owoców. Nawilżanie od wewnątrz pomoże uzyskać pożądane efekty, ale wymaga konsekwencji i systematyczności.

Warto też ograniczyć spożywanie produktów, które wypłukują wodę z organizmu – jak m.in. kawa, alkohol i mocna czarna herbata. Codzienne menu powinno obfitować w produkty bogate w witaminę A, C i E, beta-karoten, cenne kwasy omega-3.

10 rad na pozbycie się błyszczącej skóry twarzy!

1. Raz w tygodniu stosuj maseczki oraz peelingi oczyszczające - na świecenie się skóry idealnie sprawdzi się maseczka z glinki (zielonej lub czerwonej) bądź peeling owsiany.

2. Wybieraj kosmetyki bez alkoholu - jego zawartość przyczynia się do zwiększonej pracy gruczołów łojowych i prowadzi do wysuszonej skóry.

3. Stosuj kremy matujące oraz regulujące wydzielanie sebum, działające przeciwzapalnie, jak np. Effaclar Mat Krem nawilżająco-matujący przeciw błyszczeniu skóry od La Roche-Posay. Krem działa już po pierwszym użyciu, natomiast jego regularne stosowanie sprawi, że skóra będzie wygładzona, miękka, promienna, zmatowiona oraz mniej podatna na błyszczenie się, pory zaś będą mniej widoczne.

4. Wybieraj matujące podkłady i pudry. Osoby, które walczą ze świeceniem się skóry nie powinny stosować kosmetyków rozświetlających. Używaj podkładu mineralnego (sypkiego lub w kamieniu). Produkt gwarantuje odpowiednie krycie, jednocześnie nie powoduje “efektu maski”.

5. Pij napar z szałwii. Taka herbatka ograniczy pocenie się, co sprawi, że twarz będzie się mniej błyszczeć, a skóra zostanie oczyszczona. Naparem z szałwii można też co jakiś czas przemywać twarz.

6. Używaj bibułek matujących, które skutecznie pochłaniają zbyt dużą ilość sebum, a jednocześnie nie szkodzą makijażowi. Możesz wybrać wersję bibułki z pudrem bądź bez niego.

7. Regularnie ćwicz - pobudzenie krążenia krwi sprawi, że szybciej dotrze ona do porów i je odblokuje. Istotne jest to, żeby ćwiczyć regularnie, czyli przynajmniej dwa razy w tygodniu.

8. Przygotuj domowe preparaty - np. domowy tonik cytrynowy, który zmniejszy przetłuszczanie się skóry oraz pomoże w walce z zaskórnikami na twarzy. Mieszanką 100 ml przegotowanej lub mineralnej wody z dodatkiem 2 łyżek soku z cytryny przemywaj twarz dwa razy dziennie. Tonik można przechowywać w lodówce przez 4 dni, a po tym czasie przygotować świeżą porcję.

Łuszczenie się skóry na twarzy – jak mu zapobiegać?

Łuszczenie się skóry na twarzy jest sygnałem, dzieje się z nią coś niepokojącego. Najczęściej chodzi o osłabioną barierę hydrolipidową, która jest tarczą oddzielającą naszą buzię od szkodliwych czynników zewnętrznych takich, jak zanieczyszczenia, promienie słoneczne, czy bakterie. By sucha łuszcząca się skóra nie była naszym problemem, nie wolno dopuścić do osłabienia tej naturalnej osłony. Warto wzbogacać codzienną pielęgnację o kosmetyki z ceramidami. Składniki te nazywane są „cementem międzykomórkowym”, ponieważ tworzą rodzaj muru, który chroni skórę przed utratą wody. Silna bariera hydrolipidowa sprawi, że skóra twarzy stanie się odporna na szkodliwe warunki zewnętrzne, a co za tym idzie, nie dojdzie do nadmiernego łuszczenia się naskórka.

Często, widząc suche skórki decydujemy się na zrobienie peelingu. Niestety jest to popularny błąd. Dodatkowe złuszczanie podrażnionej cery może jedynie pogorszyć jej stan i doprowadzić do pojawienia się wyprysków oraz stanów zapalnych. Kosmetyki z kwasami, oprócz kwasu hialuronowego, lepiej zastąpić bogatym serum nawilżającym i odpowiednim kremem.

Ściskając i przytrzymując dany obszar przez kilka sekund, a następnie puszczając go, będziesz w stanie sprawdzić, czy Twoja skóra nadal zachowuje dobrą elastyczność i czy szybko wraca do pierwotnego kształtu.

Czytaj dalej...

Skoro wypalenie dopada nas na poziomie emocjonalnym i zawodowym , a do tego zawsze związane jest z nadmiarem, frustracją i niemożnością dawania sobie rady, to można spokojnie przyjąć, że te same mechanizmy dotyczą skóry.

Czytaj dalej...

Oczywiście walkę z kaszkową wysypką mogą wspomóc domowe sposoby, a raczej po prostu zabiegi, które wykonujemy w domu zamiast w profesjonalnych salonach kosmetycznych zwłaszcza w kwestii oczyszczania czy też nawilżania i odżywiania skóry.

Czytaj dalej...

Im lepiej lekarz medycyny estetycznej jest w stanie dostosować leczenie do konkretnego pacjenta, tym bardziej prawdopodobne jest, że wynik będzie optymalny pod względem estetycznym i związany z większym stopniem zadowolenia.

Czytaj dalej...