Przypudrowana, niebłyszcząca skóra twarzy - Jak osiągnąć doskonały wygląd?

Czym powinna być pielęgnowana tłusta skóra twarzy?

Kluczowym zadaniem pielęgnacji skóry tłustej jest normalizacja nadmiernego wydzielania łoju oraz zapobieganie powstawaniu niedoskonałości. Takie efekty pozwolą osiągnąć: odpowiednia higiena, właściwie dobrane kosmetyki i systematyczność w pielęgnacji. Dzięki temu przywrócisz skórze tłustej świeży wygląd, zmniejszysz łojotok i rozszerzone pory, usuniesz zaskórniki, zredukujesz nadmierne błyszczenie się skóry.

Wbrew pozorom, pielęgnacja tłustej skóry twarzy nie jest taka trudna i nie wymaga od Ciebie posiadania wielu kosmetyków. Powinna opierać się na gruntownym i dokładnym oczyszczaniu, intensywnym nawilżaniu oraz regularności. Najlepiej wykonywać je preparatami z tej samej linii kosmetycznej. Idealnym wyborem będą te beztłuszczowe, tzw. oli-free. Podstawowy zestaw pielęgnacyjny powinien zawierać: myjący żel do twarzy o właściwościach antybakteryjnych, tonik bez alkoholu, delikatny, lekki krem nawilżająco-matujący (najlepiej z filtrem UV), krem na noc regulujący wydzielanie sebum, peeling i maseczkę oczyszczającą. Dwa ostatnie kosmetyki warto aplikować minimum raz w tygodniu, pozostałe należy wykorzystać do codziennej pielęgnacji.

Pękająca skóra – na czym polega leczenie?

Leczenie pękającej skóry zależy przede wszystkim od przyczyny. Infekcje grzybicze wymagają stosowania dedykowanych środków przepisywanych przez lekarza. Jeśli pękająca skóra jest widoczna przy paznokciach, a objawy grzybicy obejmują także ich płytkę, leczenie zwykle jest długotrwałe i wymaga systematyczności.

Z kolei przy leczeniu schorzeń przewlekłych, takich jak łuszczyca i AZS, kluczowe jest ustalenie indywidualnego postępowania. Wybór leków zależy m.in. od wieku, rozległości zmian skórnych czy reakcji organizmu na stosowane leczenie. Zwykle poprawę obserwuje się również po zmianie diety i wykluczeniu czynników zaostrzających objawy.

Niezależnie od przyczyny, pękająca skóra wymaga starannej pielęgnacji. Chore obszary powinny być intensywnie nawilżane i natłuszczane. Warto wybierać również kosmetyki, które odżywiają skórę oraz przyspieszają jej regenerację. Ważna jest także higiena, ponieważ nawet przez drobne pęknięcia naskórka mogą wnikać zanieczyszczenia i patogeny.

JAK UJĘDRNIĆ ZWIOTCZAŁĄ SKÓRĘ? JAK SIĘ JEJ POZBYĆ?

Wszystko zależy od tego, co jest powodem luźnej, zwiotczałej skóry. Czasami skóra może samodzielnie wrócić do swojej pierwotnej pozycji nawet po wielu miesiącach lub latach. Jednak można temu nieco pomóc, a sposobów na to, by Twoja wiotka skóra nabrała nieco więcej jęrdrności, jest kilka:

Dbanie o ruch
Spróbuj zminimalizować widoczność zwiotczałej skóry poprzez ćwiczenia fizyczne. Po utracie wagi zaangażuj się w trening siłowy, aby zastąpić utracony tłuszcz mięśniami. Twoja skóra będzie miała trudności z przystosowaniem się do nowej, mniejszej sylwetki, jeśli nadwaga towarzyszyła Ci przez dłuższy czas. Ćwiczenia i praca nad utrzymywaniem dobrej formy pomagają zwiększać elastyczność skóry i poprawiają kondycję całego ciała.

Zrzucenie zbędnych kilogramów

Nadmierne kilogramy mogą sprawić, że skóra będzie wyglądać na znacznie luźniejszą, niż jest w rzeczywistości. Jeśli postanowisz zrzucić kilka kilogramów, utrzymanie zdrowej, zbilansowanej diety, która towarzyszyć będzie odpowiednim ćwiczeniom, pomoże Ci zadbać o to, by Twoja skóra nie utraciła jędrności i elastyczności podczas odchudzania.

Masaże mogą poprawić przepływ krwi i zwiększyć produkcję kolagenu. Masowanie obszarów zwiotczałej skóry może poprawić w nichkrążenie, co z kolei może pomóc nadać skórze nieco sprężystości.

Kremy ujędrniające skórę, które zawierają składniki zwiększające poziom kolagenu i elastyny, mogą być bardzo skuteczne w napinaniu wiotkiej skóry. Kolagen mocniej wiąże skórę, co z kolei zmniejsza zwiotczenie skóry. Elastyna pozwala Twojemu ciału rozciągać się i łatwiej powracać do pierwotnej pozycji. Wiotka skóra na brzuchu czy wiotka skóra na udach to obszary, które zasługją na regularną aplikację kremu ujędrniającego.

Spis treści:

O skórze tłustej najczęściej mówimy w kontekście twarzy. Cera tłusta kojarzona jest przede wszystkim z okresem nastoletnim, któremu towarzyszy nadmierna produkcja sebum. Zdziwienia nie wywołuje więc świecący się nos, policzki czy czoło u nastolatków. Okazuje się jednak, że tłusta skóra twarzy pojawia się również po 20. roku życia. Rozpoznasz ją po tym, że błyszczy się na całej powierzchni – w strefie T i na policzkach, a dodatkowo:

  • ma tendencję do wyprysków, zaskórników oraz trądziku,
  • występują na niej rozszerzone pory,
  • często wygląda nieświeżo i przyjmuje ziemisty, szaro-żółty kolor,
  • dotykając skóry tłustej, możesz wyczuć drobne nierówności.

Oprócz niewątpliwych wad, skóra tłusta wykazuje również wiele zalet. Dzięki dużej ilości sebum, jest odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak wiatr i mróz. Osoby posiadające cerę tłustą, zdecydowanie wolniej dostrzegają zgubny upływ czasu, przez co później widać na niej zmarszczki i oznaki starzenia się. Co więcej, odpowiednia pielęgnacja może pomóc w zniwelowaniu wielu problemów, jakie może wywoływać skóra tłusta.

Łuszcząca się i sucha skóra to wynik zaburzenia procesu rogowacenia naskórka może być efektem naruszenia płaszcza hydrolipidowego bariery ochronnej , wynikiem działania różnych czynników zewnętrznych, objawem dermatozy, cukrzycy lub innych chorób, a także efektem starzenia się organizmu oraz niewłaściwej pielęgnacji.

Czytaj dalej...

Powstają w pemfigoidzie, w nabytym pęcherzowym oddzielaniu się naskórka, opryszczkach ciężarnych, chorobie Duhringa zobacz Pemfigoid pęcherzowy, Zapalenie opryszczkowate skóry, Nabyte pęcherzowe oddzielanie się naskórka.

Czytaj dalej...

alergie pokarmowe niektóre produkty spożywcze na przykład ostre przyprawy, nabiał, produkty zawierające gluten mogą wywoływać nietolerancje i reakcje alergiczne, które dają o sobie znać wypryskami na skórze.

Czytaj dalej...

Podczas zabiegów pielęgnacyjnych nie pomijaj szyi i dekoltu zwłaszcza skóra szyi łatwo się wysusza i wiotczeje, ma wyjątkowo cienką podściółkę tłuszczową i niewiele włókien kolagenowych, więc szybko traci sprężystość.

Czytaj dalej...