Rafał Nadal - Przeszczep włosów – Prawda czy Fikcja?

Wypadanie włosów - czy to już łysienie?

Człowiek traci codziennie od 50 do 150 włosów - liczba ta jest indywidualna i norma dla każdej osoby może być inna, dlatego średnio przyjmuje się, że jest to około 100 włosów na dobę. Stan ten jest ściśle związany z cyklem życia włosa. W normalnych warunkach około 90% włosów jest w fazie wzrostu, a pozostała ich część w fazie spoczynku. Gdy te ostatnie wypadają, są zastępowane nowymi. Przyjmuje się, że proces fizjologicznej utraty włosów jest niezauważalny.. Gdy jednak coraz więcej pojawia się ich na szczotce, gdy zapychają odpływ po myciu i wypadają dziesiątkami podczas suszenia suszarką, to znak, że mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów.

Porównaj oferty, sprawdź ceny i przeczytaj opinie o 23 placówkach wykonujących przeszczep włosów:

Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele: długotrwały stres, niedobór witamin i składników mineralnych, przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne to tylko kilka powodów, dla których tracimy ich zbyt wiele. Właśnie dlatego punktem wyjścia w diagnostyce tego złożonego problemu powinny być szeroko zakrojone badania krwi oraz szczegółowy wywiad lekarski dotyczący m.in. obecnego stanu zdrowia, aktualnie przyjmowanych leków, przebytych operacji czy stosowanej diety. Co jednak, gdy parametry pozostają w normie, a włosów na głowie ubywa w zastraszającym tempie? Gdzie przebiega cienka granica między nadmiernym wypadaniem włosów a łysieniem?

Najpopularniejsze metody transplantacji włosów

Najczęściej wybierane metody transplantacji włosów to: metoda FUT i metoda FUE.

Metoda FUT polega na pobraniu fragmentu skóry o stałym wzroście włosów z okolicy głowy. Obszar ten jest genetycznie odporny na łysienie, np. tył głowy. Miejsce to jest odporne na działanie DHT, który jest odpowiedzialny za występowanie łysienia androgenowego.

Natomiast przeszczep włosów metodą FUE polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych, najczęściej z tyłu lub boku głowy przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Przygotowany materiał transplantacyjny jest dokładnie sprawdzany i przeszczepiany w okolice biorcze.

Metoda FUT – zalety i wady

Transplantacja włosów metodą FUT ma kilka zalet. Do nich można zaliczyć potencjalnie większą ilość dostępnych graftów w pojedynczej sesji i możliwość przeszczepienia większych
obszarów.

Jednak mimo istotnych zalet przeszczep włosów metodą FUT ma również wady. Podstawowąwadą tej metody jest pozostawienie linearnego bliznowca po usunięciu pasma skóry z obszaru
dawcy. Choć techniki szycia zostały udoskonalone, blizna może pozostawać widoczna i być trudna do ukrycia, szczególnie dla pacjentów, którzy preferują krótkie fryzury. Ponadto zabieg
FUT wymaga chirurgicznego wycięcia i szycia skóry, co może powodować ból i dyskomfort zarówno podczas samego zabiegu, jak i w okresie rekonwalescencji. Pacjenci często doświadczają obrzęków, zasinień i lekkiego bólu w obszarze dawcy i odbiorcy. Ze względu na większą inwazyjność FUT, czas gojenia jest zazwyczaj dłuższy niż w przypadku innych metod przeszczepu włosów. Proces rekonwalescencji może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Metoda FUE – zalety i wady

Przeszczep włosów metodą FUE (Follicular Unit Extraction) jest innowacyjną techniką stosowaną w leczeniu łysienia. Metoda ta przynosi wiele zalet. Najważniejszą z nich jest brak pozostawienia linearnego bliznowca, który jest charakterystyczny dla metody FUT. W FUE pojedyncze jednostki mieszkowe są pobierane za pomocą mikronarzędzi, pozostawiając tylko mikroskopijne punkciki, które szybko się goją i stają się prawie niewidoczne. Kolejną zaletą jest szybszy czas rekonwalescencji oraz mniejsze uczucie dyskomfortu w porównaniu z metodą FUT.

Rodzaje łysienia

Ze względu na wieloczynnikowość problemu nadmiernej utraty włosów wyróżnia się kilka rodzajów łysienia, które omówione zostały poniżej.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Charakterystyczna dla łysienia androgenowego jest utrata włosów zaczynająca się od kątów czołowo-skroniowych. Z początku niewielkie zakola pogłębiają się coraz bardziej , a z czasem na głowie zostaje jedynie wąski pas włosów - z tyłu i po bokach.

Łysienie androgenowe jest skutkiem nadmiaru DHT (dihydrotestosteronu) - pochodnej testosteronu. Mieszki włosów rosnących w okolicy zakoli, szczytu głowy oraz tonsury są na niego wrażliwe, dlatego jeśli jest go zbyt dużo, dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. W przebiegu tego typu łysienia całkowita utrata włosów jest niemożliwa, ponieważ mieszki znajdujące się w dolnych partiach skroni oraz potylicy nie posiadają receptorów dla DHT.

Łysienie androgenowe u kobiet

Co ciekawe, łysienie u kobiet również może występować na tle androgenowym. Dochodzi do niego wskutek zaburzeń hormonalnych, a dokładnie zbyt dużego stężenia androgenów lub zbyt małej ilości hormonów żeńskich we krwi. Objawy żeńskiego łysienia androgenowego u są takie same, jak u mężczyzn, z tym że włosy wypadają najczęściej z okolicy czołowo-ciemieniowej.

  • silny stres,
  • uraz lub operacja,
  • choroby skóry (np. łojotokowe zapalenie skóry głowy),
  • poród i związane z nim wahania hormonalne,
  • brak żelaza lub witamin z grupy B w diecie,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwpadaczkowych),
  • choroby przewlekłe, np. toczeń układowy.

Łysienie plackowate

O łysieniu plackowatym mówimy, gdy - jak wskazuje jego nazwa - na owłosionej skórze zaczynają tworzyć się coraz bardziej rozległe, pozbawione włosów obszary („placki”). Dzieje się tak wskutek uszkodzenia mieszków włosowych. Zmiany mogą powstawać nie tylko na skórze głowy, lecz w każdej owłosionej okolicy, np. na brodzie. Brak wprowadzonego adekwatnego leczenia może doprowadzić nawet do całkowitej utraty włosów, dlatego ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się z tym problemem do lekarza.

Jak wykonuje się przeszczep włosów na głowie?

Aby wyjaśnić, jak wykonuje się przeszczep włosów, konieczne jest zrozumienie każdego etapu. Strukturalnie proces przeszczepu włosów można podzielić na 6 etapów.

Krok 1: Planowanie

W tym kroku lekarz przeprowadza badanie. Badane są zdjęcia pacjenta przed utratą włosów. Rysuje się także nową linię włosów. Lekarz może na tym etapie zdecydować, które miejsce będzie dawcze i ile przeszczepów z niego zostanie użyte.

Krok 2: Pobieranie włosów z okolicy dawczej

Zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym, aby pacjent nie odczuwał bólu. Włosy dawcze pobierane są za pomocą specjalnego narzędzia FUE. Jego zadaniem jest wykonanie wokół włosa nacięcia w kształcie litery U, dzięki czemu można go łatwo usunąć bez uszkodzenia mieszków włosowych.

Krok 3: Przygotowanie szczepów

Specjaliści w klinice oczyszczą mieszki włosowe pod mikroskopem. Części skóry są usuwane, aby mieszek włosowy był czysty i gotowy do przeszczepu.

Krok 4: Otwarcie kanałów

Aby wprowadzić przeszczepy do skóry głowy, należy otworzyć kanały – tworząc mikroskopijne lejki wielkości samych włosów (przeszczep włosów wykop). Otwarcie kanałów odbywa się za pomocą szafirowych mikroostrzy.

Wykorzystuje innowacyjną metodę punchu hybrydowego , która jest znacznie mniej inwazyjna dla mieszka włosowych, co przekłada się na lepsze wyniki transplantacji i krótszy okres rekonwalescencji dla pacjentów.

Czytaj dalej...

Pierwszy zarejestrowany w Warszawie członek ISHRS organizacji zrzeszających najlepszych specjalistów z dziedzinie przeszczepu włosów potwierdza, że jest on uznawany za eksperta w swoim fachu na arenie międzynarodowej.

Czytaj dalej...

FUE, czyli Follicular Unit Extraction to najnowsza technika transplantacji włosów, która polega na przeniesieniu mieszków włosowych z obszarów ciała, jakie nie uległy łysieniu, z tyłu i boków głowy na obszary pozbawione owłosienia.

Czytaj dalej...

FUE, czyli Follicular Unit Extraction to najnowsza technika transplantacji włosów, która polega na przeniesieniu mieszków włosowych z obszarów ciała, jakie nie uległy łysieniu, z tyłu i boków głowy na obszary pozbawione owłosienia.

Czytaj dalej...