Rafał Nadal - Przeszczep włosów – Prawda czy Fikcja?

Najpopularniejsze metody transplantacji włosów

Najczęściej wybierane metody transplantacji włosów to: metoda FUT i metoda FUE.

Metoda FUT polega na pobraniu fragmentu skóry o stałym wzroście włosów z okolicy głowy. Obszar ten jest genetycznie odporny na łysienie, np. tył głowy. Miejsce to jest odporne na działanie DHT, który jest odpowiedzialny za występowanie łysienia androgenowego.

Natomiast przeszczep włosów metodą FUE polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych, najczęściej z tyłu lub boku głowy przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Przygotowany materiał transplantacyjny jest dokładnie sprawdzany i przeszczepiany w okolice biorcze.

Metoda FUT – zalety i wady

Transplantacja włosów metodą FUT ma kilka zalet. Do nich można zaliczyć potencjalnie większą ilość dostępnych graftów w pojedynczej sesji i możliwość przeszczepienia większych
obszarów.

Jednak mimo istotnych zalet przeszczep włosów metodą FUT ma również wady. Podstawowąwadą tej metody jest pozostawienie linearnego bliznowca po usunięciu pasma skóry z obszaru
dawcy. Choć techniki szycia zostały udoskonalone, blizna może pozostawać widoczna i być trudna do ukrycia, szczególnie dla pacjentów, którzy preferują krótkie fryzury. Ponadto zabieg
FUT wymaga chirurgicznego wycięcia i szycia skóry, co może powodować ból i dyskomfort zarówno podczas samego zabiegu, jak i w okresie rekonwalescencji. Pacjenci często doświadczają obrzęków, zasinień i lekkiego bólu w obszarze dawcy i odbiorcy. Ze względu na większą inwazyjność FUT, czas gojenia jest zazwyczaj dłuższy niż w przypadku innych metod przeszczepu włosów. Proces rekonwalescencji może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Metoda FUE – zalety i wady

Przeszczep włosów metodą FUE (Follicular Unit Extraction) jest innowacyjną techniką stosowaną w leczeniu łysienia. Metoda ta przynosi wiele zalet. Najważniejszą z nich jest brak pozostawienia linearnego bliznowca, który jest charakterystyczny dla metody FUT. W FUE pojedyncze jednostki mieszkowe są pobierane za pomocą mikronarzędzi, pozostawiając tylko mikroskopijne punkciki, które szybko się goją i stają się prawie niewidoczne. Kolejną zaletą jest szybszy czas rekonwalescencji oraz mniejsze uczucie dyskomfortu w porównaniu z metodą FUT.

Przeszczep włosów: wady i zagrożenia

To, o czym trzeba wiedzieć, to konieczność wykonania min. 3-4 zabiegów przeszczepu włosów, aby cieszyć się zadowalającymi, długotrwałymi efektami. Jeżeli włosy są przerzedzone na całej głowie, potrzebne będą min. 4 zabiegi. Kolejną wadą jest fakt, że w przypadku metody STRIP z tyłu głowy może pozostać wypukła blizna. Dopóki przykrywamy ją włosami, nie ma większego problemu, ale należy liczyć się z tym, że w takiej sytuacji nigdy nie będziemy mogli mieć krótkich włosów z tyłu głowy.

Innym zagrożeniem może być nieprecyzyjny chirurg. Podczas wszczepiania włosów konieczna jest duża precyzja i stosowanie odpowiednich kątów, aby efekt był naturalny i włosy nie rosły jednocześnie każdy w inną stronę.

Anna Baranowska

Ukończyła Dziennikarstwo na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kilkuset artykułów o tematyce zdrowotnej i parentingowej. Należy do grona dziennikarzy medycznych jako członkini Stowarzyszenia "Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia".

Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów?

Jeśli przeciwwskazania nie występują i jesteśmy gotowi do tego, by uzyskać bujną czuprynę na głowie, udajemy się na zabieg. Z lekarzem wyznaczamy nową linię włosów na czole, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt – linię lekarz rysuje przed operacją. Zabieg przeszczepu włosów trwa od 1 godziny do nawet 3,5 godzin – w zależności od tego, jak duża jest powierzchnia bez włosów, ile jest implantów, jak gęsto zażyczyliśmy sobie ich umieszczenie, a także jaką lekarz stosuje technikę i ile mamy lat. Przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe, więc zaraz po nim można udać się do domu. Znieczulenie ogólne nie jest stosowane przy przeszczepie włosów, ale wyjątkiem są dzieci.

Jak przebiega zabieg? Po wyznaczeniu linii włosów przy czole, goli się włosy na potylicy w miejscu, z którego ma być pobrany pasek owłosionej skóry – ma on zwykle 0,5-1 cm. Przed pobraniem paska oczywiście zostajemy miejscowo znieczuleni. Pasek dzielony jest następnie na implanty, które zawierają od 1 do 3 mieszków włosowych. Nie trzeba obawiać się blizny po pobranym pasku, gdyż ma ona zwykle milimetr szerokości, dzięki czemu z powodzeniem schowa się ona później pod włosami. Implanty są następnie wszczepiane we wcześniej przygotowane kanaliki.

Po zabiegu przez kilka dni widoczny jest obrzęk oraz zasinienie. Może też dojść do tego niewielki ból, ale zwykle pacjent po zabiegu dostaje od lekarza odpowiednie środki łagodzące te objawy i zapobiegające infekcji, m.in. leki przeciwbólowe i neomycynę, a także plastry żelowe do wykonywania zimnych okładów na łagodzenie obrzęków. Po kilku dnia (niekiedy do tygodnia), niekorzystne objawy powinny minąć, a strupki z miejsc, w których były wykonywane nakłucia, odpadną.

Przeszczep włosów - gdzie najlepiej?

Obecnie pacjenci mają duży wybór technik zabiegowych. Klasyczna metoda nosi nazwę Strip bądź FUT i jest szczególnie polecana osobom, które oczekują gęstych włosów po przeszczepie i jednocześnie są w stanie zaakceptować linijną bliznę, jaka zostanie po zabiegu. Kliniki przeszczepu włosów w Polsce oferują także wiele innych metod, w tym:

Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem oraz lokalizacją pobierania graftów (wszczepów), aczkolwiek w przypadku techniki S.A.F.E.R. wyróżnikiem jest fakt, iż są one pobierane z wykorzystaniem specjalnego urządzenia.

Pamiętaj: Przeszczepowi włosów najlepiej poddać się w Polsce. Oferta rodzimych placówek jest nie mniej atrakcyjna od zagranicznych klinik, a w razie chęci uzupełnienia fryzury bądź ponownego skonsultowania się z lekarzem będzie to znacznie prostsze, niż gdyby zabieg był wykonywany za granicą.

Dean Cały proces był świetnie przygotowany od początku do końca Chcę podziękować Panu i Pana zespołowi za wspaniałą obsługę podczas zabiegu w klinice we Wrocławiu podczas niedawnego zabiegu przeszczepu włosów.

Czytaj dalej...

FUE, czyli Follicular Unit Extraction to najnowsza technika transplantacji włosów, która polega na przeniesieniu mieszków włosowych z obszarów ciała, jakie nie uległy łysieniu, z tyłu i boków głowy na obszary pozbawione owłosienia.

Czytaj dalej...

DHI Direct Hair Transplant to najbardziej zaawansowany i innowacyjny zabieg przywracania włosów wykonywany przez Choi implant pen w celu bezbolesnego i szybkiego leczenia wypadania włosów u mężczyzn i kobiet.

Czytaj dalej...

FUE, czyli Follicular Unit Extraction to najnowsza technika transplantacji włosów, która polega na przeniesieniu mieszków włosowych z obszarów ciała, jakie nie uległy łysieniu, z tyłu i boków głowy na obszary pozbawione owłosienia.

Czytaj dalej...