Skąd się biorą pryszcze i jak się ich pozbyć - Wszystko, co musisz wiedzieć
Przyczyny powstawania i sposoby usuwania krost na czole
Krosty na czole to rodzaj niedoskonałości skóry, który najczęściej występuje u młodzieży w okresie dojrzewania, ale także wiele osób dorosłych boryka się z tym problemem. Ta wypukłość, inaczej nazywana pustulą, powstaje z różnych przyczyn, niekiedy prostych do wyeliminowania. Przeczytaj, jakie są metody walki z krostami na czole.
- Krosty na czole to problem natury estetycznej i zdrowotnej. Ze zmianami na skórze borykają się nie tylko dzieci i młodzież, u których występuje zwiększona produkcja łoju. Także osoby dorosłe walczą z pryszczami, zwłaszcza te, które posiadają tłustą cerę i stosują nieodpowiednią higienę twarzy.
- Pozbycie krost na czole wymaga znajomości przyczyn ich powstawania. Duże znaczenia ma dieta i zdrowy tryb życia. Wyeliminowanie przyczyn jest pierwszym etapem w likwidacji zaskórników na czole.
- Leczenia wskazane przez dermatologa można uzupełniać domowymi sposobami. Ich stosowanie wymaga systematyczności i czasu, aby zobaczyć pierwsze rezultaty.
Krosty na szyi a hormony
Wszystkie opisane wyżej odmiany trądziku mają podobną etiologię. W literaturze medycznej najczęściej wskazuje się na zależność pomiędzy hormonami a trądzikiem.
Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów (hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym).
Podobnie jest z trądzikiem dorosłych. Z badań epidemiologicznych wynika, że rozwija się on najczęściej u kobiet zmagających się z nadmiarem androgenów (Szczurek, Kamińska-Winciorek, Śpiewak).
Co więcej, kobiety chorują niekiedy na trądzik skupiony, co zwykle ma związek z zespołem policystycznych jajników.
Pryszcze pojawiają się również w ciąży. Krosty mogą być zlokalizowane nie tylko na twarzy, ale również na szyi czy nawet plecach. Jest to związane ze wzmożonym wydzielaniem sebum. Wywołuje je podwyższony poziom progesteronu i androgenów.
Co oznaczają krosty na szyi z tyłu?
Trądzik pospolity atakuje głównie twarz, plecy i ramiona, rzadziej natomiast szyję i dekolt. Jednakże u niektórych pacjentów zmiany skórne występują tylko na plecach, karku czy za uszami.
Pryszcze na karku i plecach przybierające postać guzów i ropnych torbieli są typową oznaką tzw. trądziku ropowiczego, więc rzadkiej odmiany trądziku pospolitego.
Co więcej, krosty na szyi z tyłu z czasem mogą zacząć się zlewać w większe wykwity, a nawet tworzyć owrzodzenia z głębokimi naciekami zapalnymi. Wówczas diagnozuje się u chorego tzw. trądzik skupiony - jest to rzadka odmiana dermatozy, która atakuje głównie młodych mężczyzn.
W bardzo skrajnych przypadkach rozwija się tzw. trądzik piorunujący, który charakteryzuje się występowaniem na skórze rozpadających się guzów i krwotocznych owrzodzeń, które z czasem przekształcają się martwicze strupy.
Charakterystyczne dla tej najcięższej postaci trądziku jest to, że poza wykwitami skórnymi pojawiają się też objawy ogólnoustrojowe, takie jak:
- gorączka,
- osłabienie,
- utrata masy ciała,
- bóle mięśni i stawów,
- powiększenie wątroby i śledziony.
Przyczyny krost na czole
Krostki na czole mogą pojawiać się sporadycznie lub przyjmować postać bardziej nasiloną. W tym drugim przypadku występują w postaci trądziku. Wiele tego typu zmian świadczy o zaniedbaniu higienicznym, czyli niedokładnie umytej twarzy lub niewłaściwie zmytym makijażu.
Resztki makijażu, pozostawione na twarzy (także na czole) ulegają rozkładowi i drażnią skórę. Jeśli czoło jest dodatkowo przykryte grzywką to jest to prosta droga do pojawienia tego rodzaju zaskórników.
Przyczyny pojawiania się pryszczy na czole tkwią w nieprawidłowościach, które zachodzą w organizmie. Do najczęściej występujących zaliczane są:
- skłonności skóry do nadmiernego wydzielania sebum czyli łoju skórnego wytwarzanego przez gruczoły łojowe w celu ochrony skóry,
- zbyt silne rogowacenie komórek przewodów, które wyprowadzają sebum na powierzchnię skóry,
- aktywność bakterii, które odpowiadają także za powstawaniem podskórnych krost na czole (propionibacterium acnes),
- niedobór witamin w organizmie (typu A, B) lub żelaza,
- zmiany hormonalne, które skutkują większą produkcją łoju,
- nieodpowiednia dieta, zawierająca w codziennym jadłospisie słodzone napoje, zbyt dużą ilość soli, ostre przyprawy czy nadmierną ilość słodyczy,
- niedostateczne nawodnienie organizmu, które powoduje zatrzymywanie w organizmie toksyn i innych szkodliwych produktów metabolizmu,
- alergia pokarmowa,
- alergia skórna, powodująca powstawanie wodnych krostek na twarzy, także na czole,
- przewlekłe choroby, najczęściej związane z nieprawidłowym działaniem wątroby,
- nadużywanie alkoholu i papierosów,
- stres,
- uwarunkowania genetyczne, które głównie mają wpływ na pojawianie się większych zmian skórnych na czole.
Pojawienie się krost na czole może świadczyć o skłonności skóry do powstawania zmian trądzikowych w obrębie twarzy. Cera twarzy skłonna do przetłuszczania jest także idealną bazą do rozwoju pryszczy.
