Rafał Nadal - Przeszczep włosów – Prawda czy Fikcja?

Gdzie najlepiej wykonać przeszczep włosów?

Mężczyźni, którzy z własnego wyboru zrezygnowali z owłosienia na głowie i systematycznie golą się "na zero", nie znają problemu łysienia. Ci, którzy cierpią z powodu nadmiernego wypadania włosów, próbują wszelkich sposobów na odzyskanie bujnej czupryny – od różnego rodzaju preparatów witaminowych po złożone transplantacje. Na jaką metodę przeszczepu włosów w Polsce można się zdecydować?

Polska to jedno z 10 państw o największej liczbie łysych osób. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest kilka: jego powodem może być zbyt drastyczna, uboga w składniki odżywcze dieta, stres, choroby skóry głowy i włosów czy źle dobrane leki. Łysienie może być także genetyczne, albowiem dziedziczymy nadwrażliwość komórek włosa na DHT, męski hormon zwany dihydrotestosteronem. Ów hormon odpowiada za pojawianie się zakoli i przerzedzenia na czubku głowy.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o przeszczep włosów

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Koszt przeszczepu włosów jest uzależniony od wielu czynników, m.in. danej placówki i jej lokalizacji. Nie bez znaczenia jest oczywiście także wybrana metoda transplantacji oraz liczba przeszczepianych graftów. Ceny zaczynają się już od 2500 zł, a kończą nawet na blisko 20 tys. zł.

Czy zagęszczenie włosów to to samo, co przeszczep?

Przeszczep włosów czasami potocznie nazywa się także ich zagęszczaniem, jednak w rzeczywistości są to dwie, zupełnie inne procedury. Zagęszczanie włosów najczęściej polega na doczepieniu dodatkowych kosmyków do tych, które rosną naturalnie. Może ono również opierać się na ostrzykiwaniu skóry głowy specjalnymi preparatami.

Na czym polega niechirurgiczne uzupełnianie włosów?

Istotą metody leczenia łysienia przy pomocy niechirurgicznych implantów włosów jest przymocowanie naturalnych lub syntetycznych włosów do tzw. mikroskóry, która jest następnie umieszczana w miejscu pozbawionym włosów. W dopasowywaniu implantu włosów uwzględniane są krzywizny, ubytki i indywidualny kształt czaszki. Lekarz dokonuje integracji implantu ze skórą tak, że włosy zdają się wyrastać z głowy pacjenta. Udaje się w ten sposób uzyskać bardzo naturalny efekt.

Czy przeszczep włosów u kobiet wygląda tak samo, jak u mężczyzn?

U kobiet stosuje się te same metody przeszczepiania włosów, co u mężczyzn. Wyjątkiem jest technika BHT, która w przypadku pań praktycznie nie znajduje zastosowania. Sama procedura pobierania, jak i wszczepiania mieszków włosowych, wygląda u kobiet i mężczyzn tak samo.

Czy przeszczep włosów wystarczy na zawsze?

To pytanie zadaje wielu pacjentów. Jeżeli mieszki włosowe zostały wszczepione w sposób prawidłowy, cebulki włosów będą produkowały włosy przez całe życie. Wszystko zależy zatem od tego, czy zabieg został przeprowadzony profesjonalnie.

Przeszczep włosów – popularność

Zabieg przeszczepu włosów wcale nie jest tak niszowym zabiegiem, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób, zwłaszcza mężczyzn (kobiety stanowią zaledwie 2% wszystkich osób, które decydują się na przeszczep włosów), rozważa lub decyduje się na przeszczep włosów w wyniku np. androgenicznego łysienia. Pozwala on bowiem uzyskać bujną czuprynę, bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych technik.

To dobre rozwiązanie, gdy inne metody hamowania wypadania włosów i ich zagęszczania nie działają. Można przeszczepić nie tylko włosy na głowie, ale i brwi, rzęsy czy wąsy. Niektórzy np. przeszczepiają włosy na tors – po zmianie płci – aby ukryć blizny po zabiegu operacji piersi.

Pierwszą próbę przeszczepu włosów dokonano w Japonii już w 1939 roku. Od tego czasu technika zdążyła zostać udoskonalona na tyle, aby stać się zabiegiem bardzo popularnym, skutecznym i bezpiecznym. Największą zmianę przyniosło zastosowanie mini- i mikroimplantów w latach 80.

Przeszczep włosów – opinie. Czy warto?

O ile efekty przedstawiane na zdjęciach powyżej jednoznacznie wskazują, że efekt przeszczepu jest naprawdę spektakularny, o tyle opinie na ten temat na forach internetowych są podzielone. Mimo to, przeważają jednak opinie pozytywne. Oto kilka z nich:

Źródło: Forum Interia

„Szkoda, że piszą tu amatorzy. Przeszczep pomaga na krótką metę, a jest bardzo drogi. Łysina z czasem przesuwa się w stronę potylicy i masz efekt az zbyt bujnej czupryny, a dalej na czubku jedno wielkie gniazdo.”

Źródło: Forum Interia

„Tylko FUE warto zrobić, to jest tylko zabieg. Biorą włosy z jednego miejsca i wstawiają tam gdzie ich nie ma. Chwila moment i masz to czego chcesz. Ja zafundowałem sobie wyjazd wraz z przeszczepem bo taniej i dostajesz maksymalną gęstość jaką możesz przyjąć. Oczywiście nie każdy nadaje się do przeszczepu, bo zależy to od tego co aktualnie ma się na głowie dlatego lepiej zrobić przeszczep jak się ma co przeszczepiać.”

Źródło: Forum Kafeteria

„Witam ponownie, dzisiaj jest blisko 5 miesięcy po i wyrosło już około 60-70% włosów. Wygląda to dosyć naturalnie, ale jeszcze z jednej strony są trochę przerzedzone ale jak się spojrzy tak z góry. Prawdopodobnie będę jeszcze zagęszczał ale to już w przyszłości. Ogólnie jestem zadowolony, moje stare włosy nie wypadają (nie stosuję żadnych tabletek tylko minoksydyl do fukania na włosy) Zakoli już nie ma, włosy w moim przypadku dosyć szybko wyrosły bo z tego co miałem informacje u niektórych nawet dopiero w 6 miesiącu! A u mnie już po 2 miesiącach wychodziły nowe jak i wypadały jeszcze przechodzące szok. Po 3 miesiącach już było około 30% przeszczepionych włosów. Generalnie to do 2 miesięcy widać jeszcze jakieś zaczerwienienia czy inne niewielkie skutki uboczne przeszczepu u mnie to tylko sucha skóra w miejscu dawczym tak jakby łupież no ale od jakiś 3 miesiecy już tego nie ma . A no i miejsce

Rodzaje łysienia

Ze względu na wieloczynnikowość problemu nadmiernej utraty włosów wyróżnia się kilka rodzajów łysienia, które omówione zostały poniżej.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Charakterystyczna dla łysienia androgenowego jest utrata włosów zaczynająca się od kątów czołowo-skroniowych. Z początku niewielkie zakola pogłębiają się coraz bardziej , a z czasem na głowie zostaje jedynie wąski pas włosów - z tyłu i po bokach.

Łysienie androgenowe jest skutkiem nadmiaru DHT (dihydrotestosteronu) - pochodnej testosteronu. Mieszki włosów rosnących w okolicy zakoli, szczytu głowy oraz tonsury są na niego wrażliwe, dlatego jeśli jest go zbyt dużo, dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. W przebiegu tego typu łysienia całkowita utrata włosów jest niemożliwa, ponieważ mieszki znajdujące się w dolnych partiach skroni oraz potylicy nie posiadają receptorów dla DHT.

Łysienie androgenowe u kobiet

Co ciekawe, łysienie u kobiet również może występować na tle androgenowym. Dochodzi do niego wskutek zaburzeń hormonalnych, a dokładnie zbyt dużego stężenia androgenów lub zbyt małej ilości hormonów żeńskich we krwi. Objawy żeńskiego łysienia androgenowego u są takie same, jak u mężczyzn, z tym że włosy wypadają najczęściej z okolicy czołowo-ciemieniowej.

  • silny stres,
  • uraz lub operacja,
  • choroby skóry (np. łojotokowe zapalenie skóry głowy),
  • poród i związane z nim wahania hormonalne,
  • brak żelaza lub witamin z grupy B w diecie,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwpadaczkowych),
  • choroby przewlekłe, np. toczeń układowy.

Łysienie plackowate

O łysieniu plackowatym mówimy, gdy - jak wskazuje jego nazwa - na owłosionej skórze zaczynają tworzyć się coraz bardziej rozległe, pozbawione włosów obszary („placki”). Dzieje się tak wskutek uszkodzenia mieszków włosowych. Zmiany mogą powstawać nie tylko na skórze głowy, lecz w każdej owłosionej okolicy, np. na brodzie. Brak wprowadzonego adekwatnego leczenia może doprowadzić nawet do całkowitej utraty włosów, dlatego ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się z tym problemem do lekarza.

Wykorzystuje innowacyjną metodę punchu hybrydowego , która jest znacznie mniej inwazyjna dla mieszka włosowych, co przekłada się na lepsze wyniki transplantacji i krótszy okres rekonwalescencji dla pacjentów.

Czytaj dalej...

Pierwszy zarejestrowany w Warszawie członek ISHRS organizacji zrzeszających najlepszych specjalistów z dziedzinie przeszczepu włosów potwierdza, że jest on uznawany za eksperta w swoim fachu na arenie międzynarodowej.

Czytaj dalej...

Metoda nie sprawdzi się u osób z łysieniem plackowatym, po chemioterapii lub u młodych osób, które dotknął już problem łysienia, a marzy im się obniżenie linii włosów, ze względu na brak możliwości przewidzenia postępu procesu.

Czytaj dalej...

FUE, czyli Follicular Unit Extraction to najnowsza technika transplantacji włosów, która polega na przeniesieniu mieszków włosowych z obszarów ciała, jakie nie uległy łysieniu, z tyłu i boków głowy na obszary pozbawione owłosienia.

Czytaj dalej...