Rafał Nadal - Przeszczep włosów – Prawda czy Fikcja?

FAQ, czyli najczęstsze pytania o przeszczep włosów

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Koszt przeszczepu włosów jest uzależniony od wielu czynników, m.in. danej placówki i jej lokalizacji. Nie bez znaczenia jest oczywiście także wybrana metoda transplantacji oraz liczba przeszczepianych graftów. Ceny zaczynają się już od 2500 zł, a kończą nawet na blisko 20 tys. zł.

Czy zagęszczenie włosów to to samo, co przeszczep?

Przeszczep włosów czasami potocznie nazywa się także ich zagęszczaniem, jednak w rzeczywistości są to dwie, zupełnie inne procedury. Zagęszczanie włosów najczęściej polega na doczepieniu dodatkowych kosmyków do tych, które rosną naturalnie. Może ono również opierać się na ostrzykiwaniu skóry głowy specjalnymi preparatami.

Na czym polega niechirurgiczne uzupełnianie włosów?

Istotą metody leczenia łysienia przy pomocy niechirurgicznych implantów włosów jest przymocowanie naturalnych lub syntetycznych włosów do tzw. mikroskóry, która jest następnie umieszczana w miejscu pozbawionym włosów. W dopasowywaniu implantu włosów uwzględniane są krzywizny, ubytki i indywidualny kształt czaszki. Lekarz dokonuje integracji implantu ze skórą tak, że włosy zdają się wyrastać z głowy pacjenta. Udaje się w ten sposób uzyskać bardzo naturalny efekt.

Czy przeszczep włosów u kobiet wygląda tak samo, jak u mężczyzn?

U kobiet stosuje się te same metody przeszczepiania włosów, co u mężczyzn. Wyjątkiem jest technika BHT, która w przypadku pań praktycznie nie znajduje zastosowania. Sama procedura pobierania, jak i wszczepiania mieszków włosowych, wygląda u kobiet i mężczyzn tak samo.

Czy przeszczep włosów wystarczy na zawsze?

To pytanie zadaje wielu pacjentów. Jeżeli mieszki włosowe zostały wszczepione w sposób prawidłowy, cebulki włosów będą produkowały włosy przez całe życie. Wszystko zależy zatem od tego, czy zabieg został przeprowadzony profesjonalnie.

Wypadanie włosów – jaka jest przyczyna?

Zanim zdecydujesz się na zabieg wypadania włosów, lekarz będzie musiał sprawdzić, jaka jest przyczyna łysienia, gdyż może to świadczyć np. o chorobie. Wśród możliwych przyczyn łysienia jest także narażenie na ciągły stres, zła dieta czy nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Zazwyczaj jednak powodem wypadania włosów u mężczyzn jest ich gospodarka hormonalna, gdyż testosteron znajdujący się we krwi, po wpływem działania enzymów, zmienia postać do dihydrotestosteronu (DHT) – a to hormon, który niszczy mieszki włosowe. Co ciekawe, na działanie tego hormonu nie są zwykle wrażliwe mieszki włosowe znajdują się na potylicy – z tego powodu często osoby, które nawet bardzo silnie łysieją, z tyłu głowy nadal mają włosy. I to właśnie z tych pozostałych włosów zwykle jest możliwość wykonania transplantacji na inne partie głowy.

U kobiet natomiast łysienie androgenowe, czyli wypadanie włosów pod wpływem hormonów męskich, spotyka się o wiele rzadziej. Jeśli jednak to jest przyczyną, obserwuje się niedobór estrogenów. Kobiety łysieją także inaczej od mężczyzn: mają bardziej przerzedzone włosy w okolicach czoła oraz na czubku głowy.

Przeszczep włosów - dla kogo?

Przeszczep włosów to niezwykle skuteczna metoda leczenia łysienia, którą zwykle stosuje się w sytuacjach, w których inne sposoby okazały się nieskuteczne. Transplantacja polega na pobraniu włosów z owłosionych miejsc skóry głowy lub innych części ciała (zależy to od konkretnej techniki), a następnie umieszczeniu ich w miejscach pozbawionych włosów.

Włosy można przeszczepić również w obszary po urazach lub oparzeniach. Po wygojeniu się rany i powstaniu blizny, często stosuje się transplantację lub leczenie z wykorzystaniem ekspandera. Małe blizny są zazwyczaj zakrywane graftami pozyskanymi z nieuszkodzonej owłosionej skóry głowy. Jeśli jednak na głowie pacjenta znajduje się niewielka ilość włosów, wówczas można zastosować mieszki włosowe pobrane z innej części ciała.

Techniki przeszczepiania włosów ulegają ciągłemu rozwojowi i różnią się od siebie m.in. miejscami dawczymi oraz samymi sposobami poboru. Poniżej opisujemy dostępne w Polsce techniki transplantacji włosów.

Przeszczep włosów FUE

FUE (Follicular Unit Extraction) to metoda, która charakteryzuje się mniejszą inwazyjnością niż powszechnie stosowana wcześniej metoda FUT (zwana także paskową – STRIP) umożliwia szybsze gojenie się ran i pozostawia mniej widoczne blizny.

W przeszczepie włosów metodą FUE używa się bardzo cienkich, punkcyjnych igieł o średnicy od 0,75 mm do 1 mm, które posiadają specjalny kształt oraz konstrukcję. Pozwalają one na pobranie tzw. graftów lub unitów – zespołów mieszkowych (od 1 do 4 włosów z potylicy lub dolnych partii skroni), przy bardzo niewielkim uszkodzeniu skóry. Aby sprawdzić jakość unitów, można poddać je ocenie pod mikroskopem (sprawdza się ilość zdrowych, nieuszkodzonych włosów w danym zespole mieszkowym). Po zakończeniu ekstrakcji włosów, przeprowadzana jest ich implantacja w miejsce biorcze. Wówczas, również za pomocą cienkich igieł wykonywane są niewielkie otworki w skórze, do których następnie wprowadza się pobrane wcześniej włosy. W ten sposób w czasie jednego zabiegu można przeszczepić nawet 2 tys. włosów! Jak podają najnowsze źródła literatury medycznej bezpieczny przeszczep nie powinien przekraczać powyżej 2,5 tys. graftów przy jednym zabiegu.

Przeszczep włosów DHI

Opis metody DHI przeszczepy włosów: włosy dawcze są pobierane za pomocą mikrosilników FUE, następnie kanały są otwierane za pośrednictwem mikroostrzy szafirowych (mniejszych niż zwykłe ostrza szafirowe), po czym włosy są wszczepiane za pomocą uchwytu implantu DHI w skórę.

Dla jakich obszarów są odpowiednie: uzupełnianie linii włosów, uzupełnianie włosów na czole (dla bardziej naturalnego wyglądu), przeszczepianie brwi.

Gęstość włosów: 40-60 przeszczepów na 1 cm².

Zalety: przeżywalność wynosi 99% (ponieważ przeszczepy przy implantacji są chronione przez ścianki wydrążonej igły), dzięki mikroostrzom szafirowym możliwe jest umieszczenie dwukrotnie większej liczby przeszczepów na 1 cm². Rezultatem są bardziej naturalnie wyglądające włosy, które są nie do odróżnienia od prawdziwych.

Wady: wyższy koszt, procedura trwa o kilka godzin dłużej.

Wypadanie włosów - czy to już łysienie?

Człowiek traci codziennie od 50 do 150 włosów - liczba ta jest indywidualna i norma dla każdej osoby może być inna, dlatego średnio przyjmuje się, że jest to około 100 włosów na dobę. Stan ten jest ściśle związany z cyklem życia włosa. W normalnych warunkach około 90% włosów jest w fazie wzrostu, a pozostała ich część w fazie spoczynku. Gdy te ostatnie wypadają, są zastępowane nowymi. Przyjmuje się, że proces fizjologicznej utraty włosów jest niezauważalny.. Gdy jednak coraz więcej pojawia się ich na szczotce, gdy zapychają odpływ po myciu i wypadają dziesiątkami podczas suszenia suszarką, to znak, że mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów.

Porównaj oferty, sprawdź ceny i przeczytaj opinie o 23 placówkach wykonujących przeszczep włosów:

Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele: długotrwały stres, niedobór witamin i składników mineralnych, przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne to tylko kilka powodów, dla których tracimy ich zbyt wiele. Właśnie dlatego punktem wyjścia w diagnostyce tego złożonego problemu powinny być szeroko zakrojone badania krwi oraz szczegółowy wywiad lekarski dotyczący m.in. obecnego stanu zdrowia, aktualnie przyjmowanych leków, przebytych operacji czy stosowanej diety. Co jednak, gdy parametry pozostają w normie, a włosów na głowie ubywa w zastraszającym tempie? Gdzie przebiega cienka granica między nadmiernym wypadaniem włosów a łysieniem?

Dean Cały proces był świetnie przygotowany od początku do końca Chcę podziękować Panu i Pana zespołowi za wspaniałą obsługę podczas zabiegu w klinice we Wrocławiu podczas niedawnego zabiegu przeszczepu włosów.

Czytaj dalej...

Pierwszy zarejestrowany w Warszawie członek ISHRS organizacji zrzeszających najlepszych specjalistów z dziedzinie przeszczepu włosów potwierdza, że jest on uznawany za eksperta w swoim fachu na arenie międzynarodowej.

Czytaj dalej...

At the moment of inserting the needle of the Choi pen , we open the channels and thus implant new hair , then the surgeon removes the implanter, leaves new hair follicles by pressing the plunger into Pen Choi.

Czytaj dalej...

FUE, czyli Follicular Unit Extraction to najnowsza technika transplantacji włosów, która polega na przeniesieniu mieszków włosowych z obszarów ciała, jakie nie uległy łysieniu, z tyłu i boków głowy na obszary pozbawione owłosienia.

Czytaj dalej...