Jak zapobiegać wypadaniu włosów - Skuteczne sposoby i porady

Olejowanie wypadających włosów

Olejowanie włosów wskazane jest praktycznie w każdym przypadku. Naturalne oleje są wielozadaniowym kosmetykiem, który pielęgnuje zarówno skórę głowy, jak i same włosy. Należy jednak uważać z ilością.Wystarczy dosłownie kropla, którą rozetrzecie w dłoniach i wetrzyjcie metodą modlących rąk we włosy. W razie potrzeby dołóżcie kolejną kroplę, a to co zostanie wam na dłoniach wmasujcie delikatnie w skórę głowy. W ten sposób pobudzicie mikrokrążenie i wyrównacie pH skóry głowy.Po które olejki powinnyście sięgnąć w pierwszej kolejności?

  • olej z czarnuszki
  • oleje z ajurwedyjskimi ziołami
  • olej laurowy
  • olej rycynowy
  • olej z rozmarynu

Dieta na włosy, które wypadają – przykładowy jadłospis

Oto przykładowy jadłospis w diecie przy wypadających włosach:

śniadanie: komosanka na mleku sojowym z zarodkami pszennymi, pomarańczą, orzechami brazylijskimi posypana nasionami chia oraz świeżo zmielonym siemieniem lnianym.
drugie śniadanie: garść orzechów włoskich i brazylijskich, pomarańcza.
lunch: pomidorowa włoska zupa rybna z grzankami z razowego pieczywa.
obiad: stek wołowy z pieczonymi ziemniakami, sałatką z brokuła, papryki, natki pietruszki skropionej olejem lnianym.
kolacja: sałatka z makrelą wędzoną, jajkiem, ciecierzycą, szpinakiem, sosem z oleju rzepakowego zimno tłoczonego, musztardy, soku z cytryny i odrobiny miodu z grzankami z razowego pieczywa.

Data publikacji: 24.06.2021

Data aktualizacji: 20.12.2022

Bibliografia

  1. H. M. Almohanna, A. A. Ahmed, J. P. Tsatalis, A. Tosti, The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review, "Dermatology and Therapy", nr 9 (1) 2019.
  2. E. L. Gio, K. Rajani, Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use, "Dermatol Pract Concept", nr 7 (1) 2017.
  3. D. H Rushton, Nutritional factors and hair loss, "Clinical and Experimental Dermatology", nr 27 (5) 2002.
  4. J. Qi, L. A. Garza, An Overview of Alopecias, "Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine", nr 4 (3) 2014.
  5. I. Wawer, Dietetyczne niedobory mikroskładników i suplementacja w chorobach neurologicznych, "Neurologia Praktyczna", nr 6 2017.

Inne publikacje autora

Odżywki i maski na wypadające włosy

Aby włosy nie wypadały, musicie dostarczyć im również odpowiedniej dawki nawilżenia. W kosmetykach musicie szukać humektantów. Te substancje wiążą i zatrzymują cząsteczki wody wewnątrz włosa. To na przykład aloes, kwas hialuronowy, gliceryna, panthenol.

Jednak odpowiednie nawodnienie od wewnątrz i od zewnątrz to nie wszystko. Aby woda nie odparowała zbyt szybko, trzeba ją zamknąć pod ochronnym płaszczem, który gwarantują z kolei emolienty. Są to wszystkie oleje i masła, woski czy alkohole tłuszczowe.

Z naszego doświadczenia wynika, że te dwie substancje bardzo dobrze spisują się w walce z wypadaniem włosów. Jeśli nie chcecie dość szybko zaprzepaścić starań pamiętajcie, że suszenie włosów suszarką, stylizowanie prostownicą i lokówką skutecznie odparowuje z nich wodę. Warto na czas zmiany pielęgnacji odłożyć na bok te urządzenia.

Żelazo, chrom i miedź

Pomocne okażą się także żelazo, chrom i miedź, które zapobiegają wypadaniu włosów i je wzmacniają. We wchłanianiu żelaza bierze udział hemoglobina. Atom żelaza dostarczony z pożywieniem wbuduje się wiązaniem hemowym w hemoglobinę, dzięki czemu zyska zdolność wiązania tlenu w płucach i transportu go do tkanek. Aby żelazo mogło związać się z hemoglobiną musi być wchłonięte z pokarmu do krwi. Większość pokarmów zawiera mało żelaza lub jest ono mało przyswajalne.

Przygotowanie żelaza do wchłonięcia rozpoczyna się już w żołądku i następuje tutaj podstawowy proces wnikania żelaza z jelit do krwi. Jest to skomplikowany proces, w którym biorą udział liczne enzymy i witaminy. Wapń i magnez to dwa minerały, które współdziałają ze sobą w procesie zapobiegania wypadania włosów. Pamiętać jednak należy, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin i minerałów jest szkodliwy.

Wypadanie włosów – co może być tego przyczyną?

Kondycja włosów w pewnym sensie odzwierciedla to, co dzieje się w organizmie. Są sytuacje, w których włosy nadmiernie wypadają i nie ma się na to wpływu. Należą do nich: predyspozycje genetyczne, poród, choroby autoimmunologiczne, wykorzystana w trakcie leczenia onkologicznego chemioterapia czy przejście skomplikowanych operacji chirurgicznych i zastosowana w ich trakcie narkoza. Czasem pojawiają się zaburzenia hormonalne, metaboliczne oraz choroby, które najlepiej skonsultować z lekarzem. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy i stres także wpływają na kondycję włosów negatywnie. Pomimo że w dobie suplementacji może wydawać się to mało prawdopodobne, to na wypadanie włosów ogromny wpływ ma także dieta.

Z czynników dietetycznych bardzo drastycznie działa niskokaloryczna dieta, która jest stosowana przez osoby odchudzające się na własną rękę. Żywienie ubogie w kalorie i białko doprowadza do wielu zaburzeń w organizmie, a wśród nich także do nadmiernego wypadania włosów. Wszelkiego rodzaju głodówki mogą spowodować, że problem z przerzedzającą się fryzurą znacząco się nasili, a nowe włosy nie będą odrastać.

Aby wzmocnić włosy, konieczne jest spożywanie odpowiedniej ilości witamin z grupy B: ryboflawiny (B2), niacyny (B3), kwasu pantotenowego (B5) i biotyny (B7). Wpływają one na prawidłowy stan skóry i błon śluzowych oraz są potrzebne do wzrostu włosa. Bardzo pomocne są także kwasy omega-3, zapewniające odpowiednie nawilżenie skóry głowy, walcząc przy okazji z procesami utleniania w organizmie. Niezbędne jest też włączenie do diety produktów bogatych w selen, cynk, żelazo.

Selen wraz z witaminą E opóźniają procesy starzenia komórek i tkanek oraz pomagają w utrzymaniu elastyczności i młodego wyglądu. Cynk wpływa na tworzenie się keratyny – głównego budulca włosów. Ponadto wszystkie trzy wymienione składniki, tak jak kwasy omega-3, są świetnymi przeciwutleniaczami – chronią więc przed wolnymi rodnikami. Niedobór żelaza może wiązać się z pojawieniem niedokrwistości, a ta często odpowiada za osłabienie, siwienie i wypadanie włosów. Jest to kolejny składnik, którego nie może zabraknąć w diecie na zdrowe włosy.


Jednak przed przystąpieniem do zabiegu depilacji laserowej istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, w tym suplementy diety i witaminy, które mogą wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu.

Czytaj dalej...

Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT , prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby.

Czytaj dalej...

to normalne ,ze ok 4msca po porodzie zaczynaja wypadac wlosy,wszystko musi sie oczyscic po 9mscach ciazzy zwlaszcza mamy ktore karmia piersia maja taki problem,ja przy jedym i przy drugim smyku tak mialam.

Czytaj dalej...

Jak wszech obecnie wiadomo, włosy pod wpływem takich czynników jak choroby, starzenie się czy zanieczyszczenie środowiska, ulegają potężnemu osłabieniu i mogą zacząć wypadać, przetłuszczać się lub po prostu łamać.

Czytaj dalej...