Krem na swędzenie - Skuteczne sposoby łagodzenia i leczenia
Do czego może prowadzić drapanie skóry powiek?
Uczucie swędzenia powiek powoduje często bardzo silny odruch drapania, co może przynieść chwilową ulgę, ale tylko pozorne pozbycie się problemu. Badania pokazały, że drapanie powoduje nasilone uczucie swędzenia, a „cykle drapania” stają się coraz trudniejsze do zahamowania z powodu uwalniania serotoniny do układu nerwowego. To prowadzi do błędnego koła odruchu drapania. [4] [5] Co gorsza, mocne drapanie skóry powiek prowadzi do pogorszenia ich stanu, a nierzadko do powstawania zaczerwienienia, opuchlizny, a nawet otarć i ran. W momencie, gdy mechanicznie uszkadzamy skórę powodujemy zaburzenie bariery naskórkowej i dajemy łatwy dostęp potencjalnym alergenom oraz dodatkowo narażamy ją na podrażnienie.
Nadmierne pocieranie powiek może również prowadzić do poważnego powikłania okulistycznego, czyli tzw. stożka rogówki. Jest to choroba oczu, w której rogówka zaczyna wybrzuszać się i przybierać kształt stożka. Badacze uznają pocieranie oczu jako główny czynnik wywołujący i sprzyjający rozwojowi tego schorzenia. Nie dziwi więc fakt, że często występuje jednocześnie z atopowym zapaleniem skóry powiek. [6]
Należy zatem minimalizować odruch drapania skóry, bo może on powodować nie tylko pogorszenie stanu powiek i powiększenie się swędzącego obszaru, ale również prowadzić do poważnych komplikacji.
Domowe sposoby na swędzenie skóry u dziecka
Swędzenie skóry to dolegliwość, która nie tylko dotyczy pacjentów dorosłych, ale może pojawić się również u dziecka. Jak ją złagodzić? Wiele zależy od podłoża problemu.
Skóra dzieci jest niezwykle delikatna i mało odporna na działanie czynników zewnętrznych, dlatego łatwo ulega przesuszeniu, podrażnieniom lub uszkodzeniom. Zdarza się, że przyczyna świądu jest poważniejsza, wywołuje go np. atopowe zapalenie skóry. Wówczas nieodzowne jest specjalistyczne leczenie.
Domowe sposoby na swędzenie skóry u dziecka powinny raczej ograniczać się do delikatnej pielęgnacji odpowiednio dostosowanej do jej wyjątkowych potrzeb. Stosowanie kosmetyków czy emolientów przeznaczonych dla najmłodszych powinno niwelować objawy i poprawiać kondycję skóry.
Jeśli jednak metody takie nie są skuteczne, trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Świąd bywa symptomem chorób ogólnoustrojowych i nie można go lekceważyć.
Jak nie powinno się łagodzić swędzenia skóry u dziecka? Z pewnością nie należy stosować ziół czy okładów bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.
Bibliografia
- J. Ogonowski, A. Kołkowska, Preparaty kosmetyczne na bazie ekstraktu z babki lancetowatej, w: LAB, rok 16, nr 5x.
- M. Krajnik, Z. Żylicz, Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza i leczenie, Polska Medycyna Paliatywna 2002, tom 1, nr 2.
- Ł. Szeleszczuk. M. Kuras, Znaczenie wapnia w metabolizmie człowieka i czynniki wpływające na jego biodostępność w diecie, w: Biuletyn Wydziału Farmacji WUM, 2014, 3, 16-22 http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl/1403Szeleszczuk/Szeleszczuk.html [05.02.2022]
- H. Bojarowicz, A. Płowiec, Wpływ witaminy A na kondycję skóry, w: Problemy Higieny Epidemiologii, 2010, 91(3): 352-356. http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-3-352.pdf [05.02.2022].
- E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego, w: Postępy Fitoterapii 2015, (16)2: 117-124 http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/08/pf_2015_117-124.pdf [05.02.2022]
- I. Kloskowaska (red.), Uzdrawiająca moc octu, Białystok 2013 https://wydawnictwovital.pl/wp-content/uploads/2012/06/Uzdrawiajaca-moc-octu-mala_edited.pdf [05.02.2022].

Domowe sposoby na swędzenie skóry - jakie są najlepsze?
Domowe sposoby na swędzenie skóry mogą być skuteczne, jeśli dolegliwość nie jest objawem stanu chorobowego. Niektóre z nich można stosować też równocześnie z odpowiednim leczeniem. Które są skuteczne i niwelują uporczywy świąd?
- Znane domowe sposoby na swędzenie skóry to np. ocet jabłkowy, aloes, rumianek. Działają one kojąco i łagodząco, przynosząc ulgę przy uporczywych objawach.
- Świąd może wynikać z niedoboru witamin. Największy wpływ na kondycję skóry mają witaminy A, D i E.
- Domowe metody są skuteczne, gdy świąd nie ma podłoża chorobowego. Mogą też wspierać leczenie, ale wówczas ich stosowanie trzeba omówić z lekarzem.
- Ocet na swędzenie skóry
- Wapno na swędzenie skóry
- Zioła na swędzenie skóry
- Witaminy na swędzenie skóry
- Pozostałe domowe sposoby na swędzenie skóry
- Domowe sposoby na swędzenie skóry u dziecka
Swędząca skóra w nocy?
Terminem technicznym określającym swędzącą skórę w nocy jest świąd nocny, który może być na tyle uciążliwy, że nie prześpisz spokojnie nocy. Przyczyny swędzenia skóry w nocy można podzielić na:
Naturalne przyczyny swędzenia skóry w nocy są zwykle związane z rytmem dobowym. Jest to wewnętrzny 24-godzinny cykl naszego organizmu w codziennym otoczeniu. Może mieć wpływ na swędzenie skóry w nocy, ponieważ zarówno przepływ krwi, jak i temperatura ciała wieczorem wzrastają – a wzrost temperatury skóry może powodować właśnie swędzenie skóry. Zgodnie z rytmem dobowym organizm uwalnia również, w zależności od pory dnia, określone substancje. W nocy organizm uwalnia więcej cytokin, co może nasilać stan zapalny, a także redukować produkcję hormonów takich jak kortykosteroidy, które zmniejszają stan zapalny.
Jest kilka przyczyn swędzenia skóry w nocy, jednak zanim sam stwierdzisz, że to na pewno ta, a nie inna powoduje u Ciebie problem, zalecamy wizytę u specjalisty. Podpowie Ci, w jaki sposób poradzić sobie ze swędzeniem. Kosmetyki łagodzą objawy, ale nie wystarczą, jeśli okaże się, że swędzanie spowodowane jest chorobami skóry (np. egzemą, świerzbem), obecnością wszy, chorobami nerek lub wątroby, anemią, problemami z tarczycą, białaczką lub chłoniakiem, a nawet zaburzeniami nerwowymi.
Twój umysł może istotnie być jedną z wielu przyczyn swędzenia skóry. Uczucie swędzenia skóry w nocy może się nasilać – w ciągu dnia jesteś zabiegany i skupiasz się na innych rzeczach, podczas gdy w nocy Twoje myśli zaczynają krążyć wokół swędzenia, a im bardziej o tym będziesz myśleć, tym intensywniejsze będzie wrażenie świądu.

Ocet na swędzenie skóry
Znanym sposobem na swędzenie skóry jest ocet jabłkowy. Jak on działa? Przede wszystkim pomaga przywrócić naturalne pH, a ponadto wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Kiedy świądem objęte są niewielkie obszary skóry, najlepiej jest stosować ocet w postaci okładów. Do szklanki letniej (najlepiej przegotowanej i wystudzonej) wody należy dodać łyżkę stołową octu i wymieszać. W roztworze macza się wacik kosmetyczny lub jałowy gazik i przykłada lub przemywa nim swędzące miejsca.
Kiedy swędzi cała skóra lub jej duża powierzchnia, najlepiej jest zażyć kąpieli z dodatkiem octu. Do wanny z wodą wlewa się wówczas szklankę lub dwie octu jabłkowego. Kąpiel taka powinna trwać kilkanaście minut, by ocet zdążył zadziałać na swędzącą skórę, nie powinna jednak przekraczać pół godziny, ponieważ długa kąpiel wysusza skórę i może w konsekwencji wzmóc świąd.
Stosuje się również niekiedy ocet jabłkowy na swędzącą skórę głowy. W tym celu najlepiej zrobić domową wcierkę, czy po umyciu włosów delikatnie wmasować ocet w skórę opuszkami palców, pozostawić go na głowie na 10 minut, a następnie dokładnie spłukać.
W niektórych przypadkach łagodzące działanie na swędzenie skóry wykazuje też ocet spirytusowy, szczególnie, kiedy swędzenie wiąże się z ukąszeniem owada. Ocet spirytusowy nie tylko niweluje świąd, ale też zmniejsza obrzęk i odczyn alergiczny.
