Aspiryna z wodą na pryszcze - Skuteczne rozwiązanie czy mit?
Aspiryna - właściwości cenne dla skóry
Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, to pochodna kwasu salicylowego, który jest powszechnie stosowany w kosmetyce, głównie do produkcji kosmetyków na zmiany skórne, takie jak: trądzik czy przebarwienia. Substancja jest wykorzystywana do produktów pielęgnacyjnych dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym, antygrzybicznym i złuszczającym.
Maseczka aspirynowa to domowy sposób na pielęgnację cery polecany dla osób z trądzikiem, rozszerzonymi porami lub przebarwieniami skórnymi. Aspiryna działa antybakteryjnie, przez co zmniejsza stany zapalne na skórze, hamując tym samym ich rozprzestrzenianie się. Dodatkowo lek łagodzi zaczerwienienia, przyspiesza gojenie się ran, a przez właściwości złuszczające - wygładza cerę. Do wykonania domowego kosmetyku potrzeba jedynie kapsułki aspiryny i odrobinę wody. Maseczkę można dodatkowo wzbogacić o inne składniki, które wzmocnią jej działanie dodadzą nowych właściwości. Zobaczcie także, jak wykonać domową maseczkę do cery naczynkowej:
Zobacz film: Domowa maseczka dla skóry naczynkowej. Źródło: Klinika urodyKlasyczna wersja maseczki aspirynowej to kapsułki aspiryny i woda w proporcji 2:1, tj. 2 tabletki leku i 1 łyżka wody. Stężenie poszczególnych składników można zwiększać, uważając, aby zachować równomierne proporcje, czyli, np. 4 tabletki i 2 łyżki wody. Tabletkę należy rozgnieść na proszek i wymieszać z wodą. Do maseczki można dodać łyżkę jogurtu naturalnego, który dodatkowo złagodzi podrażnienia skórne. Gotową maseczkę wystarczy nałożyć na twarz, omijając okolice oczu, pozostawić na 10-15 minut, a następnie dokładnie spłukać letnią wodą.
Cera trądzikowa zwykle ma skłonności do przetłuszczania się, jednak nie jest to reguła. Posiadaczki cery z wypryskami mogą również cierpieć na problemy z przesuszaniem się skóry, które zwykle pojawiają się w wyniku nadmiernego stosowania kosmetyków wysuszających. Sposobem na pielęgnację tego rodzaju cery jest maseczka aspirynowa z dodatkiem miodu. Aspiryna złagodzi stany zapalne na skórze, z kolei miód głęboko odżywi i nawilży cerę. Do wykonania maseczki na twarz wystarczy do przygotowanej wcześniej podstawy (czyli 2 tabletek aspiryny i łyżki wody) dodać łyżeczkę miodu.
Maseczka aspirynowa na przebarwienia, zaskórniki, pryszcze - sprawdzony przepis
Maseczka z aspiryny to klasyczny kosmetyk używany przez nasze babcie, mamy i ciotki. Kwas acetylosalicylowy działa jak w przypadku zabiegu kwasami u kosmetyczki i skutecznie pomaga w walce z łagodnym trądzikiem, zaskórnikami i zaczerwienieniem po wypryskach. Niestety jest to również zabieg inwazyjny i dla skóry wrażliwej, naczynkowej się nie nadaje. Sprawdź, jak zrobić maseczkę aspirynową.
Spis treści
- Maseczka aspirynowa - dla kogo tak, dla kogo nie?
- Przepis na maseczkę z aspiryny (polopiryny)
- Przepis na maseczkę z aspiryny - jak urozmaicić maseczkę?
- Maseczka aspirynowa - jak często ją nakładać?
- Maseczka aspirynowa - przeciwwskazania
- Maseczka aspirynowa - nie ryzykuj, wykonaj próbę uczuleniową
Maseczka z aspiryny to świetny sposób na pozbycie się niedoskonałości skóry twarzy. Wszelkie krostki, zaskórniki, wągry i przebarwienia po trądziku można zniwelować stosując regularnie maseczkę aspirynową lub nakładając papkę z aspiryny punktowo (również na opryszczkę). Dlaczego akurat aspiryna? Wszystko dlatego, że aspiryna (jak i polopiryna) zawiera kwas acetylosalicylowy, który ma właściwości wysuszające i głęboko oczyszczające. Zabieg maską aspirynową porównywany jest do zabiegu kwasami w gabinecie kosmetycznym (oczywiście działanie domowej maseczki jest słabsze).

Dla kogo taka maseczka z aspiryny?
Maseczka z aspiryny sprawdzi się dla osób z cerą tłustą lub mieszaną. Nie jest to dobre rozwiązanie dla osób z cerą bardzo suchą, wrażliwą lub naczyniową. Ostra postać trądziku jest również jednym z przeciwwskazań. Ponadto takiej maseczki nie powinny wykonywać kobiety w ciąży, osoby ze skaleczeniami na skórze oraz uczulone na jakikolwiek ze składników maseczki.
O tym, dlaczego nie należy wyciskać pryszczy przeczytasz tutaj: https://estetico.pl/wyciskanie-pryszczy
Warto jest też zapoznać się z treścią na temat kaszki na twarzy: https://estetico.pl/kaszka-na-twarzy
W dzisiejszych czasach borykamy się z różnymi problemami skórnymi. Klasyczne pryszcze czy wągry powstają przez nadmiar sebum i bakterie. Na ich powstawanie wpływa również stan czystości powietrza, gdyż nasza skóra wchłania wszystko, z czym ma bezpośredni kontakt. Na powstawanie niedoskonałości skóry oddziałuje również w dużym stopniu nasza dieta. Im więcej kalorii i „śmieciowego” jedzenia spożywamy, tym większe ryzyko wystąpienia niedoskonałości. Najbardziej narażeni są na nie osoby w wieku dojrzewania. Zmiany trądzikowe pojawiają się najczęściej u osób w wieku od 11 do 30 roku życia. Dużo zależy też od skłonności genetycznych do powstawania tego typu zmian skórnych. Jeśli nie są one tylko „miejscowe” i „sporadyczne” to zdecydowanie warto udać się do dermatologa po poradę. Możemy też próbować leczyć się samodzielnie domowymi sposobami, lecz należy to robić z dużym wyczuciem i podejść do sprawy odpowiedzialnie. Z pomocą mogą nam przyjść dermokosmetyki – czyli produkty kosmetyczne, które znajdziemy w aptece. Ich skład jest doprecyzowany i są tworzone z myślą o profesjonalnym leczeniu zmian skórnych.
Zaskórniki zamknięte to inaczej zablokowane gruczoły łojowe, które tworzą grudki i są bardzo odporne na wszelkie kosmetyczne zabiegi. Nie są one jednak tak groźne i uciążliwe jak zmiany trądzikowe i z powodzeniem możemy pozbyć się ich za pomocą odpowiednich kosmetyków.
Maseczka z aspiryny a reakcje alergiczne
Maseczka z aspiryny na twarz może podrażniać wrażliwą skórę lub powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek domowej maseczki na twarz, należy zawsze przed zabiegiem wykonać próbę uczuleniową. Wystarczy odrobinę maseczki nałożyć na niewielki obszar skóry, np. za uchem i zmyj po kilku minutach. Jeżeli w przeciągu 24 godzin nie pojawią żadne niepokojące objawy, jak: zaczerwienienie, wysypka, rumień czy pieczenie, maskę można nałożyć na całą twarz, omijając oczywiście okolice oczu. W razie wątpliwości, dotyczących stosowania maseczki, zawsze bezpieczniej jest poradzić się dermatologa.
Maseczka z aspiryny polecana jest dla osób o cerze trądzikowej, skłonnej do przebarwień oraz rozszerzonych porów i zaskórników. Po zastosowaniu maseczki skórą może być lekko napięta a nawet piec, wówczas najlepiej zastosować delikatny krem łagodzący, np. na bazie pantenolu. Efektem stosowania domowej maski aspirynowej jest wygładzona i rozświetlona cera, z mniej widocznymi porami oraz wypryskami.

Przepis na maseczkę z aspiryny - jak urozmaicić maseczkę?
Wypróbowałaś już klasyczną maseczkę z aspiryny jesteś zadowolona z efektów? Teraz możesz dodać do ulubionej maseczki ciekawe, kosmetyczne dodatki. Jeśli wiesz, że miód cię nie uczula, możesz zamiast jogurtu mieszać aspirynę z łyżką miodu. Do klasycznej maseczki możesz również dodać kilka kropli ulubionego olejku lub oleju, którym pielęgnujesz skórę twarzy. Zamiast wody możesz używać olejku (np. z Tamanu) do rozmiękczenia tabletek.
Aby zobaczyć efekty kuracji maseczką z aspiryny trzeba być systematycznym. Jeśli zobaczysz, że maseczka pozostawia twoją skórę w dobrej kondycji, wtedy staraj się nakładać ją systematycznie np. raz w tygodniu. Z czasem, gdy wypryski będą pojawiać się jedynie okresowo, możesz nakładać maseczkę jedynie raz w miesiącu lub wtedy, gdy zauważysz pogorszenie stanu skóry.
Nie nadużywaj zabiegów maseczką. Aspiryna wysusza skórę, co w przypadku cery tłustej i mieszanej, daje sygnał skórze do produkcji sebum. Nakładając maseczkę codziennie lub co kilka dni możesz w krótkim czasie uzyskać odwrotny efekt. Jak w przypadku zabiegów profesjonalnych w gabinecie, najlepiej odczekać kilka dni po każdej maseczce z aspiryną, ale zabiegi wykonywać regularnie.
