Jak skutecznie pozbyć się łuszczącej się skóry na twarzy?
Łuszczenie skóry w wyniku przesuszenia
Kiedy skóra twarzy łuszczy się i przesusza, musimy zwrócić szczególną uwagę na codzienny sposób jej pielęgnacji. Zdecydowanie należy unikać w tym przypadku wysuszających i drażniących kosmetyków na bazie alkoholu lub mydła, częstych kąpieli z użyciem silnych i perfumowanych kosmetyków oczyszczających, a także opalania się na słońcu lub w solarium. Jeżeli przyczyną przesuszania i łuszczenia się skóry na twarzy jest niewłaściwa pielęgnacja, powinniśmy przede wszystkim sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty emoliencyjne – to znaczy kremy lub płyny, które dostarczają skórze lipidów, a tym samym wzmacniają jej naturalną barierę ochronną. Warto też regularnie stosować odżywczą i nawilżającą maseczkę do twarzy, która pomoże skórze szybciej się zregenerować, np. maskę mineralną Vichy. Nieestetycznych łusek na twarzy najszybciej pozbędziesz się stosując delikatny peeling – pamiętaj jednak, by w przypadku suchej, cienkiej i delikatnej skóry, nie pocierać nim za mocno naskórka i nie wykonywać go zbyt często. Zamiast peelingu mechanicznego (z drobinkami ściernymi) możesz też użyć łagodnego peelingu z kwasami bądź enzymatycznego.
- łuszczyca – choroba uwarunkowana genetycznie o podłożu autoimmunologicznym, jej charakterystycznymi objawami są ciemnoczerwone bądź brunatne łuszczące się grudki i krostki na twarzy, kolanach, łokciach i głowie,
- grzybica – łuszczeniu towarzyszy zwykle stan zapalny skóry i silne zaczerwienienie, a także pęcherzyki pojawiające się wokół złuszczających się miejsc na skórze,
- atopowe zapalenie skóry – jest to najczęstsza alergiczna choroba skóry o charakterze zapalnym, objawiająca się silnym świądem, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry,
- wyprysk kontaktowy – kontaktowe zapalenie skóry spowodowane kontaktem z alergenem bądź czynnikiem podrażniającym.
Warto też wiedzieć, że łuszczenie się skóry może mieć związek z chorobami innymi niż dermatologiczne, przede wszystkim tarczycy (niedoczynność) czy wątroby (np. cholestaza u kobiet w ciąży). Każde podejrzane łuszczenie się skóry powinno być skonsultowane z lekarzem.
Egzema – czym jest?
Mianem egzemy (łec. eczema) określa się różne typy nieinfekcyjnych zmian skórnych, które współwystępują ze stanem zapalnym skóry. Egzema miewa podłoże alergiczne lub niealergiczne. Nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się nawet po krótkim kontakcie skóry z alergenem lub drażniącą substancją. Egzema jest chorobą przewlekła przebiegającą z okresami nawrotów i remisji, dlatego w różnych momentach życia objawy mogą się nasilać lub słabnąć. Jej leczenie wymaga czasu, zaś objawy mogą być przyczyną dyskomfortu, a także zaburzeń psychicznych, co wpływa na jakość życia zawodowego i towarzyskiego. Z egzemą zmagają się przede wszystkim osoby dorosłe. U dzieci podobne zmiany skórne są objawem AZS (atopowego zapalenia skóry). Leczeniem egzemy zajmuje się ekspert w zakresu chorób skóry – dermatolog. Wizytę u tego specjalisty zarezerwujemy przez serwis LekarzeBezKolejki.pl, gdzie znajdziemy tysiące specjalistów z całego kraju.
Lekarze nie potrafią wskazać dokładnych przyczyn rozwoju egzemy. O jej występowaniu mogą decydować czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne, stąd rozróżnienie egzemy na:
- egzemę endogenną – choroba jest wynikiem predyspozycji genetycznych, mających swoje źródło w osłabionej i zaburzonej pracy układu odpornościowego,
- egzemę egzogenną – zwaną też egzemą kontaktową. Zmiany na skórze pojawiają się po kontakcie z drażniącą substancją lub alergenem.
Skórka od banana na zmarszczki
Następne dość innowacyjne rozwiązanie, do którego możemy wykorzystać część banana, dotyczy naszej urody, a mianowicie zapobiegania zmarszczkom. Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.
[irp posts=”10067″ name=”Maseczka z banana, przepisy, właściwości i zastosowanie!”]
Na całe szczęście możemy temu zaradzić. Dzięki cennym witaminom z grupy B oraz A i C, które zawiera skórka. Dzięki niej możemy wykonać zabieg, który niewątpliwie może równać się z tym, który wykonuje się w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.
Wystarczy przykładać skórki do skóry twarzy w szczególności na czoło, aby pozbyć się przykrych zmarszczek raz na zawsze. Zaoszczędzimy przy tym sporo pieniędzy, a efekty będą oszałamiające.
Sucha skóra - czy to objaw choroby skóry?
Sposób na łuszczącą się skórę twarzy zawsze trzeba dobrać do przyczyn takiej sytuacji. Nie ulega wątpliwości, że jednym z największych mankamentów urody jest być właśnie łuszcząca się skóra twarzy. Przyczyny takiej sytuacji często wynikają ze stanu zdrowia. Powodem może być poważna choroba, która w pierwszym stadium nie daje jasnych symptomów skłaniających do podjęcia jakichś kroków.
Przyczyny łuszczenia się naskórka i skóry na twarzy to problem, na który należy spojrzeć kompleksowo. Najlepiej szukać ich w swoim stylu życia. Jeśli mamy jakieś przewlekłe choroby, należy dopytać lekarza prowadzącego, czy mogą mieć one związek z kondycją cery, a jeśli taka ewentualność zostanie wykluczona, trzeba szukać powodów dalej.
