Przyczyny i Rozwiązania, Gdy Skóra Twarzy Piecze i Jest Czerwona - Wskazówki i Porady

Domowe sposoby na zaczerwienioną skórę

Domowe zabiegi pielęgnacyjne mogą pomóc w niwelowaniu zaczerwienionej skóry twarzy. Chcąc odpowiednio o nią dbać, warto stosować kilka z nich. Większość nie wymaga skomplikowanego przygotowania i możemy używać ich na co dzień bez dużego nakładu finansowego. Należy pamiętać, że są one tylko częścią całego procesu redukowania rumienia, a tylko opinia lekarza może wykluczyć problemy na tle zdrowotnym, którym często towarzyszy farmakoterapia.

Do metod, które są warte polecenia, z pewnością należą:

  • Okłady ze znanej ze swoich właściwości przeciwzapalnych zielonej herbaty. Po przygotowaniu naparu wystarczy ostudzić go, nasączyć nim ręcznik oraz przyłożyć do twarzy na około 10 minut.
  • Okłady z ziół, takich jak na przykład uszczelniający ścianki naczyń krwionośnych skrzyp polny.
  • Kojąca maseczka, na przykład z zawierających skrobię, fenole i beta-glukany płatków owsianych. Do jej przygotowania wystarczy około szklanki płatków zmieszanych z niewielką ilością wody. Po naniesieniu maseczkę należy pozostawić na twarzy mniej więcej przez kwadrans.
  • Działające łagodząco i dające poczucie chłodzenia plastry zielonego ogórka. Po pokrojeniu wystarczy przyłożyć je do twarzy na około 15 minut.

Jak ukoić skórę twarzy?

Warto zacząć od wnikliwej obserwacji swojej skóry, szczególną uwagę powinniśmy poświęcić temu, jak zmienia się jej stan po zastosowaniu poszczególnych kosmetyków. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy - natychmiast odstawmy wybrany produkt. Co jednak zrobić, aby powstrzymać pieczenie skóry twarzy i zwalczyć dyskomfort? Jeżeli skóra twarzy jest przesuszona i łuszczy się, powinniśmy zacząć od jej nawilżenia. Najlepiej wybrać do tego hipoalergiczny krem, który zadziała kojąco i przywróci odpowiedni poziom nawilżenia. W większości przypadków dobrym wyborem będzie delikatny produkt o naturalnym składzie, taki jak np. Woda Termalna z Vichy, która łagodzi podrażnienia, stymuluje odbudowę komórek i wspiera reakcje obronne skóry. Taki preparat można stosować bez ograniczeń, a każda aplikacja przyniesie ulgę.

Kluczem do uniknięcia tego typu dolegliwości jest właściwa pielęgnacja skóry twarzy. Warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami odpowiedniej pielęgnacji w celu zapobiegania powstawania podrażnień i pieczenia skóry. Vadamecum właściwego dbania o skórę twarzy zawiera następujące zasady:

*delikatne oczyszczanie - należy wybierać kosmetyki, które pozwolą usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum, nie naruszając jednocześnie płaszcza ochronnego skóry
*systematyczne nawilżanie - warto używać kremu, który nie tylko zawiera składniki nawilżające, ale również pomoże w jej odbudowie i zregeneruje warstwę hydrolipidową
*ochrona przed szkodliwymi czynnikami - stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i kremów ochronnych na wiatr i mróz
*wspieranie naturalnej ochrony skóry - stosowanie kosmetyków o neutralnym dla ludzkiej skóry pH, hipoalergicznych (warto rozejrzeć się za produktami mającymi w składzie naturalny czynnik nawilżający (NMF) - substancję występującą w skórze, odpowiedzialną za utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry).

Rumieńce, zaczerwienienie skóry, czerwone plamy i trądzik różowaty: gdy naczynka krwionośne w skórze są osłabione

Ludzka skóra to niesamowity organ. Ochrania delikatne narządy wewnętrzne, odbiera bodźce docierające do niej ze środowiska zewnętrznego, odgrywa bardzo ważną rolę w procesie termoregulacji, a także zabezpiecza organizm przed szkodliwymi czynnikami jak drobnoustroje, promieniowanie UV czy substancje chemiczne. Oprócz tego pełni istotną funkcję w zapewnieniu homeostazy, a do tego wpływa na odporność naszego organizmu. Pomimo swej wytrzymałości i wszystkich wymienionych wyżej cech, ludzka skóra bywa bardziej wrażliwa na działanie niektórych czynników, które mogą sprawić, że zaczynają pojawiać się na niej rumieńce, suche czerwone plamy na twarzy czy charakterystyczne czerwone policzki. Jeśli dostrzegasz je u siebie, bardzo prawdopodobne, że jesteś posiadaczem cery naczynkowej lub występują u Ciebie pierwsze objawy trądziku różowatego. Sprawdź, jakie są przyczyny zaczerwienienia skóry twarzy oraz jaką pielęgnację stosować.

Czerwona twarz — charakterystyka problemu

Zaczerwienienie twarzy to powszechna i wstydliwa dolegliwość, która dotyka wielu osób niezależnie od płci i wieku. Czerwona skóra na twarzy jest naturalnym procesem, który zachodzi w naszym organizmie. Mimo wszystko, jeśli występuje zbyt często, powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę.

Jeśli skóra jest wrażliwa i gwałtownie reaguje na różne czynniki, najczęściej charakteryzowana jest jako cera naczynkowa. Jest to efekt płytko umiejscowionych i za mało elastycznych naczyń krwionośnych, przez co skóra jest cienka i delikatna- czyli bardziej narażona na uszkodzenia i wpływ czynników zewnętrznych.

Warto zauważyć, że nie tylko cera naczynkowa może prowadzić do pojawienia się czerwonej twarzy, ale także różne przyczyny zaczerwienienia twarzy, takie jak alergie, reakcje na kosmetyki, stres czy ekspozycja na skrajne temperatury.

  • różnego rodzaju alergie,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • trądzik pospolity,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • infekcje,
  • łuszczyca,
  • trądzik różowaty.

Powinniśmy wyeliminować jak najwięcej przyczyn wzmożonej aktywności gruczołów łojowych wprowadzić dietę bogatą w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, unikać żywności przetworzonej i uważanej za niezdrową, starać się żyć w harmonii, bez stresu oraz usunąć z pielęgnacji kosmetyki przesuszające skórę.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Nieestetycznych łusek na twarzy najszybciej pozbędziesz się stosując delikatny peeling pamiętaj jednak, by w przypadku suchej, cienkiej i delikatnej skóry, nie pocierać nim za mocno naskórka i nie wykonywać go zbyt często.

Czytaj dalej...

Osoby z suchą skórą często muszą być uważne w stosowaniu kremów nawilżających i dostosowaniu swoich rutyn pielęgnacyjnych do ich konkretnych potrzeb, aby zminimalizować skutki łuszczenia się i utrzymać zdrowszą, bardziej komfortową skórę.

Czytaj dalej...