Przyczyny i Rozwiązania, Gdy Skóra Twarzy Piecze i Jest Czerwona - Wskazówki i Porady
Rumieńce, zaczerwienienie skóry, czerwone plamy i trądzik różowaty: gdy naczynka krwionośne w skórze są osłabione
Ludzka skóra to niesamowity organ. Ochrania delikatne narządy wewnętrzne, odbiera bodźce docierające do niej ze środowiska zewnętrznego, odgrywa bardzo ważną rolę w procesie termoregulacji, a także zabezpiecza organizm przed szkodliwymi czynnikami jak drobnoustroje, promieniowanie UV czy substancje chemiczne. Oprócz tego pełni istotną funkcję w zapewnieniu homeostazy, a do tego wpływa na odporność naszego organizmu. Pomimo swej wytrzymałości i wszystkich wymienionych wyżej cech, ludzka skóra bywa bardziej wrażliwa na działanie niektórych czynników, które mogą sprawić, że zaczynają pojawiać się na niej rumieńce, suche czerwone plamy na twarzy czy charakterystyczne czerwone policzki. Jeśli dostrzegasz je u siebie, bardzo prawdopodobne, że jesteś posiadaczem cery naczynkowej lub występują u Ciebie pierwsze objawy trądziku różowatego. Sprawdź, jakie są przyczyny zaczerwienienia skóry twarzy oraz jaką pielęgnację stosować.
Jak pozbyć się zaczerwienienia na twarzy?
Jak zlikwidować zaczerwienienia na twarzy? Aby skutecznie walczyć z zaczerwienioną skórą, musimy poznać jej przyczynę. Jeśli za pojawienie się rumienia i pieczenia odpowiedzialny jest konkretny składnik, należy całkowicie wykluczyć go ze swojej pielęgnacji. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku spożywania niektórych pokarmów. Pamiętaj jednak, że jeśli zauważysz u siebie objawy, które mogą wskazywać na trądzik różowaty, powinieneś udać się do dermatologa, który będzie w stanie dokładnie ocenić źródło rumieńca na policzku lub ewentualnie zleci dodatkowe badania w celu potwierdzenia diagnozy.
W leczeniu trądziku różowatego w zależności od nasilenia objawów stosuje się najczęściej kwas azelainowy lub nadtlenek benzoilu. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyków na zmienioną chorobowo skórę.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Cera naczynkowa jest typem skóry, który wymaga szczególnego traktowania. Dlatego też oprócz profilaktyki i unikania czynników pogarszających jej objawy, bardzo istotną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja. Dobierając kosmetyki do cery naczynkowej, powinniśmy bardzo dużą uwagę zwracać na zawarte w nich składniki. Jak już wiadomo, niektóre z nich mogą silnie ją podrażnić, a także zaostrzyć objawy trądziku różowatego.
Do demakijażu warto sięgać po łagodnie oczyszczające mleczka lub specjalne olejki bądź balsamy usuwające makijaż. Najczęściej zawierają w swoim składzie emolienty, które delikatnie natłuszczają i tym samym zabezpieczają wymagającą skórę. W przypadku oczyszczania twarzy dobrze sprawdzą się pianki do cery wrażliwej. Składnikiem, który świetnie sprawdzi się w przypadku cery naczynkowej, jest oczar wirginijski. Warto stosować go po oczyszczaniu skóry w formie toniku do twarzy lub hydrolatu.
Czerwona twarz — charakterystyka problemu
Zaczerwienienie twarzy to powszechna i wstydliwa dolegliwość, która dotyka wielu osób niezależnie od płci i wieku. Czerwona skóra na twarzy jest naturalnym procesem, który zachodzi w naszym organizmie. Mimo wszystko, jeśli występuje zbyt często, powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę.
Jeśli skóra jest wrażliwa i gwałtownie reaguje na różne czynniki, najczęściej charakteryzowana jest jako cera naczynkowa. Jest to efekt płytko umiejscowionych i za mało elastycznych naczyń krwionośnych, przez co skóra jest cienka i delikatna- czyli bardziej narażona na uszkodzenia i wpływ czynników zewnętrznych.
Warto zauważyć, że nie tylko cera naczynkowa może prowadzić do pojawienia się czerwonej twarzy, ale także różne przyczyny zaczerwienienia twarzy, takie jak alergie, reakcje na kosmetyki, stres czy ekspozycja na skrajne temperatury.
- różnego rodzaju alergie,
- toczeń rumieniowaty układowy,
- trądzik pospolity,
- atopowe zapalenie skóry,
- infekcje,
- łuszczyca,
- trądzik różowaty.
Czerwona skóra po opalaniu: plan ratunkowy dla twarzy
Po opalaniu odkryłaś, że zamiast złocistobrązowego glow na twarzy masz czerwone plamy, a twoje policzki płoną? Sytuacja jest trudna, ale do opanowania.
Po pierwsze – odstaw całkowicie kosmetyki myjące z silnymi detergentami: SLS, SLES, SCS i Cocamide DEA to te najpopularniejsze. Gdy bariera ochronna skóry jest naruszona, ich wysuszające działanie jeszcze bardziej nasilą objawy poparzenia, a skóra nie będzie mogła się zregenerować. W tym czasie do mycia używaj łagodnych emulsji aptecznych, na przykład sprawdzonych marek:
Kosmetyki te nie niszczą warstwy hydrolipidowej skóry. Po drugie – niezwłocznie po delikatnym oczyszczeniu twarzy nałóż kojący żel aloesowy. Da on natychmiastową ulgę zaognionej skórze i zmniejszy zaczerwienienie. Wybierz kosmetyk z maksymalną zawartością naturalnego aloesu. Znajdziesz takie w ofercie koreańskich marek Holika Holika czy Skin79 oraz dermokosmetycznej marki Purles. Warto przed aplikacją włożyć kosmetyk na krótko do lodówki – schłodzony żel spotęguje efekt ukojenia.
Jak ukoić skórę twarzy?
Warto zacząć od wnikliwej obserwacji swojej skóry, szczególną uwagę powinniśmy poświęcić temu, jak zmienia się jej stan po zastosowaniu poszczególnych kosmetyków. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy - natychmiast odstawmy wybrany produkt. Co jednak zrobić, aby powstrzymać pieczenie skóry twarzy i zwalczyć dyskomfort? Jeżeli skóra twarzy jest przesuszona i łuszczy się, powinniśmy zacząć od jej nawilżenia. Najlepiej wybrać do tego hipoalergiczny krem, który zadziała kojąco i przywróci odpowiedni poziom nawilżenia. W większości przypadków dobrym wyborem będzie delikatny produkt o naturalnym składzie, taki jak np. Woda Termalna z Vichy, która łagodzi podrażnienia, stymuluje odbudowę komórek i wspiera reakcje obronne skóry. Taki preparat można stosować bez ograniczeń, a każda aplikacja przyniesie ulgę.
Kluczem do uniknięcia tego typu dolegliwości jest właściwa pielęgnacja skóry twarzy. Warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami odpowiedniej pielęgnacji w celu zapobiegania powstawania podrażnień i pieczenia skóry. Vadamecum właściwego dbania o skórę twarzy zawiera następujące zasady:
*delikatne oczyszczanie - należy wybierać kosmetyki, które pozwolą usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum, nie naruszając jednocześnie płaszcza ochronnego skóry
*systematyczne nawilżanie - warto używać kremu, który nie tylko zawiera składniki nawilżające, ale również pomoże w jej odbudowie i zregeneruje warstwę hydrolipidową
*ochrona przed szkodliwymi czynnikami - stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i kremów ochronnych na wiatr i mróz
*wspieranie naturalnej ochrony skóry - stosowanie kosmetyków o neutralnym dla ludzkiej skóry pH, hipoalergicznych (warto rozejrzeć się za produktami mającymi w składzie naturalny czynnik nawilżający (NMF) - substancję występującą w skórze, odpowiedzialną za utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry).