Skuteczne metody radzenia sobie z pryszczami - Odkryj naturalne sposoby na piękną skórę
Przyczyny powstawania pryszczy (trądziku)
Choć pryszcze kojarzą się z okresem dojrzewania, nie dotyczą tylko nastolatków. Niezależnie od wieku i rodzaju cery, pryszcze mogą pojawić się na całym ciele. Najczęstszą ich przyczyną jest wzmożona produkcja łoju przez gruczoły łojowe rozmieszczone w okolicy czoła, nosa, brody, a także górnej połowy pleców. Trądzik występuje częściej u płci męskiej, zdaniem dermatologów wynika to z silnej produkcji androgenów, które pobudzają gruczoły. Istotną rolę w tworzeniu się pryszczy odgrywa higiena. Warstwa łoju wraz ze złuszczonym naskórkiem i ciężkim makijażem stanowi idealny grunt do rozwoju bakterii. Poza tym taka mieszanka blokuje pory skóry, doprowadzając do rozwoju zaskórników i stanu zapalnego.
Lekarze podkreślają także wpływ rogowacenia przewodów gruczołów łojowych oraz dziedziczenia genetycznego w rozwoju i tendencjach do powstawania pryszczy. Prawdopodobieństwo wystąpienia ropnych wykwitów jest większe, jeśli dotknięci byli nimi też członkowie rodziny. Ponadto na pryszcze narażone są osoby żyjące w stresie, który ma bardzo duży wpływ na gospodarkę hormonalną.
Opryszczka na wardze – co robić?
Sposób trzeci – olejek z drzewa herbacianego lub cynamonowego
Domowe sposoby na opryszczkę są świetnym wspomaganiem kuracji zaleconej przez lekarza. Jednym z najlepszych sposobów na pokonanie wirusa jest używanie… olejku z drzewa herbacianego. Możesz go delikatnie nakładać na zmianę na wargach bądź dodać np. do kremu. Możesz także skorzystać z olejku cynamonowego. Pamiętaj jednak przy tym, że olejek z drzewa herbacianego jest mniej podrażniający, jak cynamonowy – więc dlatego zaleca się rozcieńczanie tego drugiego tuż przed bezpośrednim nałożeniem na skórę.
Nie masz pod ręką żadnego z wymienionych olejków? A może po prostu zwyczajnie nie zdążyłeś się w nie zaopatrzyć? Świetnie zadziała również dodanie do mazidła świeżo zmielonego… cynamonu.
Sposób czwarty – czosnek na opryszczkę
Czosnek posiada mnóstwo dobrych właściwości, będąc przy tym naturalny i całkowicie bezpieczny w zastosowaniu – zwłaszcza przy walce z wirusami. Leczenie opryszczki czosnkiem to znakomity pomysł, zwłaszcza że chyba każdy z nas posiada go w kuchni! Lepiej nie stosować go jednak bezpośrednio na skórę ust – jest dość ostry i może podrażnić zmianę. Jak więc sprawić, by wyleczył opryszczkę i nieco ją złagodził? Zrób własnoręczne, domowe mazidełko!
- Utrzyj w moździerzu rozdrobniony czosnek razem z miodem i sokiem z cebuli (kilka kropel).
- Dodaj trochę oliwy z oliwek do całości i… natrzyj miksturą zmianę!
Czosnek na opryszczkę powinien zadziałać jeszcze tego samego dnia. To również świetny sposób u kobiet w ciąży – głównie ze względu na naturalność produktu.
Zimno na wardze - sposób piąty: Aspiryna
Ból spowodowany opryszczką możesz zniwelować również poprzez użycie domowej maści na opryszczkę. Wystarczy zamoczyć Aspirynę w niewielkiej ilości ciepłej wody. Właściwości lecznicze Aspiryny znane są już od lat i na pewno pozwolą na uporanie się z problemem.
Domowy sposób na trądzik – witaminy i suplementy
Witaminy i suplementy diety mogą okazać się cennym wsparciem w walce z trądzikiem. Przyjmowanie witaminy A i C, które są potężnymi przeciwutleniaczami, może przeciwdziałać procesom zapalnym, które są częstą przyczyną trądziku. Cynk pomaga regulować produkcję sebum i może zmniejszyć ryzyko powstania zaskórników i wyprysków. Istotne jest, aby pamiętać, że każdy organizm jest inny i to, co działa na jedną osobę, niekoniecznie musi być skuteczne dla innej. Wiele witamin i minerałów jest niezbędnych dla zdrowia skóry, co nie musi oznaczać, że konieczna jest suplementacja, a wystarczy uzupełnienie diety o odpowiednie składniki. Wśród najważniejszych dla skóry witamin i minerałów wyróżnia się:
- cynk – na trądzik jest to jeden z najważniejszych składników mineralnych. To naturalny przeciwutleniacz, który pomaga zwalczać wolne rodniki i redukować stan zapalny. Pomaga również w regulacji produkcji sebum,
- selen – jest minerałem, który pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry, zwłaszcza poprzez wspieranie funkcji przeciwutleniających,
- krzem – jest niezbędny dla zdrowia skóry, wspomaga produkcję kolagenu i utrzymanie elastyczności skóry,
- siarka – często używana w produktach do pielęgnacji skóry z trądzikiem ze względu na jej zdolność do wysuszenia pryszczy i redukcji stanu zapalnego,
- witamina A na trądzik – znana ze swoich właściwości regulujących produkcję sebum (retinoidy stosowane w leczeniu trądziku to pochodne witaminy A). Pomaga utrzymać skórę zdrową wspierając procesy odnowy komórkowej,
- witamina C – jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga zwalczyć wolne rodniki. Pomaga również w produkcji kolagenu, który jest niezbędny do utrzymania zdrowej skóry,
- witamina D – pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego,
- witaminy z grupy B – mogą pomóc w zwalczaniu trądziku poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i regulację produkcji sebum.
Domowe sposoby na trądzik
Wypryski na brodzie i czole – skąd się biorą?
Trądzik sklasyfikować można jako schorzenie dermatologiczne, które pojawia się w łojotokowych partiach skóry. Najczęściej pozostawia on po sobie zmiany w formie:
- zaskórników,
- grudek,
- torbieli ropnych,
- krostek,
- wągrów,
- blizn.
Zanim podejmiesz naturalne sposoby leczenia i znajdziesz idealny przepis na pryszcze, warto wiedzieć co może je… wywoływać. Trądzik to następstwo przypadłości takich, jak:
- bakterie i wirusy,
- zaburzenia hormonalne,
- nadmierne rogowacenie,
- łojotok,
- przerost gruczołów łojotokowych,
- stany zapalne skóry,
- zaburzenia immunologiczne,
- uwarunkowania genetyczne.
Na szczęście, wśród domowych metod można znaleźć dobry i szybki sposób na zniwelowanie zmian spowodowanych pojawieniem się trądziku na twarzy. Jak przeprowadzić więc domowe leczenie?
1 sposób – odpowiednio zbilansowana dieta
Jak pozbyć się trądziku przy zastosowaniu domowych sposobów? Pierwsze, co należałoby zrobić w przypadku pojawienia się trądziku na brodzie czy innych częściach ciała, to przyjrzeć się swojej… diecie. Większość problemów z wągrami wynika bowiem z nieprawidłowego sposobu odżywiania się! Musisz zrezygnować z niektórych pokarmów, jeżeli nie chcesz nasilać pojawiających się zmian. Zatem, walka z trądzikiem powinna rozpocząć się od odstawienia:
- ostrych przypraw,
- przetworzonej żywności,
- słodyczy,
- soli,
- słodzonej herbaty i kawy,
- słodkich napojów.
Oczywiście, wągry możesz eliminować dietą również… od środka. W tym celu zalecane jest wypijanie naparów z ziół, m.in. z bratka polnego i rumianku – łagodzą i oczyszczają one bowiem dolegliwości związane z przemianą materii. Nasilający się trądzik może być także następstwem nietolerancji jakiegoś składniku w danej grupie spożywczej. Wypadałoby więc zweryfikować, który to produkt i… szybko się go pozbyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zaparcia?
Domowe sposoby na pryszcze: pasta z miodu i cynamonu, pasta z pomidorów
Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem, należy zmieszać oba składniki (ilość zależy od własnych preferencji) do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę. Otrzymaną maseczkę należy nakładać punktowo na pryszcze, najlepiej po wieczornej toalecie i zostawić ją na całą noc. Cynamon oraz miód wykazują silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu mogą zatrzymać rozwój ropnych wykwitów. Dodatkowo odżywiają skórę twarzy, a w ciągu nocy skóra w całości wchłonie domową pastę. Rozmiar pryszcza zmniejsza się już po pierwszej kuracji, jednak warto powtórzyć zabieg kilkukrotnie w ciągu następujących po sobie nocy, co dodatkowo nasili korzystne działanie pasty.
Podobne rezultaty może przynieść pasta pomidorowa. Kluczową rolę w walce z pryszczami odgrywa zawarty w tych warzywach likopen. To silny antyoksydant, chroniący przed atakiem wolnych rodników i działający pozytywnie na kondycję skóry. Likopen zapobiega przedwczesnym procesom starzenia i osłabia negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego (UV) na skórę, zwiększając naturalną ochronę przeciwsłoneczną skóry, chroniąc przed poparzeniami słonecznymi. Dodatkowo wspomaga zachowanie właściwej jędrności skóry i przywraca prawidłową gęstość. Likopen jest pomocny w walce z pryszczami. Aby wykonać przeciwpryszczową pastę, wystarczy rozgnieść pomidor widelcem, a następnie nałożyć powstałą papkę na ropne wykwity i pozostawić na 15–20 minut, po czym zmyć wodą. Pastę można stosować nawet kilka razy dziennie. Pryszcze powinny szybko się wysuszyć i zniknąć z powierzchni ciała!