Jak dbać o skórę twarzy, gdy jest taka skłonna do problemów?

Co robić z bardzo suchą skóra twarzy?

Jak pozbyć się suchej skóry na twarzy? Sposobów jest wiele. Kluczem jest właściwa pielęgnacja - odstawienie kosmetyków z alkoholem, używanie kremów dedykowanych do tego typu cery, wykonywanie oczyszczających i złuszczających peelingów.

Warto poświęcić uwagę kwestii właściwego żywienia, bogatego w niezbędne witaminy i minerały. Można też sięgnąć po suplementy diety, które za sprawą składników aktywnych zadbają o właściwe nawilżenie skóry i jej promienny wygląd.

Warto, by zawierały one takie komponenty, jak między innymi:

  • biotyna, czyli witamina B7 (lub H). Jej suplementacja w widoczny sposób poprawia kondycję skóry. Zaś jej niedobór prowadzi do takich problemów, jak łuszczenie się naskórka, powstawanie zmian łuszczycowych, łojotok, zmiana barwy z ciepłej na szaro-białą,
  • aminokwasy, takie jak cysteina i metionina, będące składnikiem białek kolagenu i keratyny, a więc podstawowych budulców skóry, włosów i paznokci.
  • kwas foliowy oraz witamina B6, wspierające prawidłową syntezę aminokwasów,
  • składniki mineralne, wykazujące korzystny wpływ na skórę: cynk, selen, miedź, żelazo.

Co ważne, stosowanie wszystkich leków i suplementów diety w ciąży należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Sucha skóra twarzy w ciąży

Często spotykanym problemem jest też sucha skóra na twarzy w ciąży. W tym przypadku podłoże mogą stanowić intensywne zmiany hormonalne, które w dużym stopniu rozregulowują działanie organizmu w rozmaitych aspektach.

Dotyczy to także zdolności utrzymywania wody i pracy gruczołów łojowych. W efekcie skóra twarzy często staje się przesuszona, ziemista i wyraźnie cieńsza. Jest też podatna na przekrwienia, zaczerwienienie, pękanie naczynek.

Mogą w tym czasie nasilić się zmiany trądzikowe, charakterystyczne jest też występowanie tak zwanej ostudy - ciemnych plam związanych ze zwiększoną pigmentacją.

Co ważne, kierunek zmian zachodzących u kobiet ciężarnych jest niekiedy trudny do przewidzenia. Często jest tak, że skóra tłusta staje się sucha i łuszcząca, ale też może się zdarzyć sytuacja odwrotna.

Skąd bierze się sucha skóra na twarzy? Przyczyny

Sucha skóra na twarzy potrafi być uciążliwym problemem. Często towarzyszą jej też nieprzyjemne objawy, takie jak miejscowe zaczerwienienia i stany zapalne, uczucie dokuczliwego ściągania, szczypanie, świąd czy łuszczenie się. Jest ona też trudna do ukrycia, co dla wielu osób jest trudnym do zniesienia defektem kosmetycznym.
Sucha skóra na twarzy może mieć liczne przyczyny. Wiele z nich to czynniki zewnętrzne, często wynikające z nieodpowiedzialnego sposobu, w jaki współcześnie traktuje się swoją skórę. Bardzo szkodliwa jest długa ekspozycja na szkodliwe warunki atmosferyczne – promieniowanie UV, wiatr czy niskie temperatury mogą doprowadzić do przesuszenia skóry. Dlatego warto korzystać z kremów ochronnych – latem z filtrem UV, a zimą chroniących przed mrozem. Osoby uprawiające sporty zimowe powinny pamiętać, że przebywając przez wiele godzin na śniegu, również warto skorzystać z filtrów przeciwsłonecznych, gdyż słońce jest nisko i promieniowanie tym samym jest intensywniejsze. Jakie zabiegi dla suchej skóry są najlepsze? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zabiegi dla skóry suchej. Źródło: Klinika urody.
  • witaminy A,
  • witaminy E,
  • witamin z grupy B,
  • witaminy C,
  • biotyny,
  • żelaza,
  • tłuszczów, szczególnie omega-3.

Czasami przyczyną suchej skóry są problemy zdrowotne, dlatego jeśli występują trudności z uporaniem się z tym problemem, warto zwrócić się do lekarza. Może być ona objawem:

  • chorób tarczycy,
  • cukrzycy,
  • chorób autoimmunologicznych.

Zobacz film: Pielęgnacja skóry - domowe kosmetyki. Źródło: W dobrym stylu

Sucha skóra wokół ust

Sucha skóra wokół ust najczęściej jest spowodowana niedoborami witaminy A. Jest to spotykane u kobiet stosujących restrykcyjne diety odchudzające zawierające mało tłuszczy. Witamina A znajduje się w dużych ilościach w maśle, wątrobie, tranie, morskich rybach, ziemniakach, marchewce, jarmużu, szpinaku i dyni. Przyswaja się ona w obecności tłuszczy.

Zmiany na skórze wokół ust, szczególnie zajady, często są pochodzenia grzybiczego. Należy wówczas stosować odpowiednie maści i suplementować witaminy z grupy B.

Często do spierzchnięcia ust dochodzi również na skutek warunków atmosferycznych, szczególnie jeżeli oblizuje się je na mrozie. Zimą powinno stosować się pomadkę ochronną lub krem. Silnie popękanym ustom przyjdzie na ratunek maseczka z miodu.

Zobacz film: Pielęgnacja skóry - domowe kosmetyki. Źródło: W dobrym stylu

Sucha skóra na łokciach i kolanach

Sucha skóra na łokciach lub kolanach, szczególnie gdy przybiera ciemny kolor, jest objawem chorób tarczycy. Jeżeli dolegliwość taka utrzymuje się przez dłuższy czas, warto sprawdzić poziomy hormonów. Przesuszenie w tych miejscach może wywołać nieprzyjemne swędzenie, dlatego powinno się używać mocno nawilżających środków – w tym przypadku również może pomóc maść tranowa.

Sucha skóra na stopach

Sucha skóra na stopach latem jest nieprzyjemnym problemem estetycznym, za to zimą, gdy często dochodzi do nasilania problemów, może być wręcz bolesna – przesuszone pięty pękają. Najlepszym sposobem jest wieczorne moczenie stóp i nakładanie na nie na noc grubej warstwy nawilżających maści lub kremów. Warto zainwestować w specjalne skarpety, które chronią przed ścieraniem się kremu. Jeżeli problem się zaostrza, z pomocą przyjdzie kosmetyczka lub podolog.

Aby zadbać odpowiednio o skórę należy być systematycznym. Zobaczcie, co polecają lekarze:

Zobacz film: Systematyczna pielęgnacja skóry to podstawa. Jak dbać o skórę twarzy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyczyny suchej skóry twarzy

Sucha skóra na nosie, czole, brodzie, policzkach wygląda nieestetycznie, jest ściągnięta, szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Wykazuje też skłonność do podrażnień i łuszczenia się, często jest swędząca, a nawet paląca.

Paradoksalnie również suchość cery może powodować wykwit trądzikowych krostek na twarzy, gdyż w takiej sytuacji gruczoły łojowe są stymulowane do wytężonej pracy.

Sucha skóra występuje u około 15-20 proc. populacji rasy kaukaskiej (dane: A. Kacalak-Rzepka), jest to więc problem stosunkowo powszechny. Jego przyczyny są bardzo zróżnicowane.

Oprócz naturalnych, warunkowanych genetycznie predyspozycji, wymienić można takie czynniki, jak:

  • choroby dermatologiczne, w tym łuszczyca oraz atopowe, a także kontaktowe zapalenie skóry,
  • choroby ogólnoustrojowe, w tym niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek i stwardnienie rozsiane,
  • starzenie się i związane z tym naturalne procesy fizjologiczne,
  • nieprawidłowa pielęgnacja, na przykład z użyciem środków zwierających alkohol,
  • czynniki środowiskowe, takie jak długotrwałe przebywanie na słońcu i w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także kontakt z substancjami drażniącymi, toksycznymi, alergizującymi,
  • niedobory żywieniowe, w tym brak ważnych witamin, składników mineralnych, aminokwasów i innych. Wymienić w tym kontekście można między innymi witaminy A oraz B6 (pirydoksyna) i B7 (biotyna), a także cynk, miedź, żelazo, krzem, czy foliany.

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

Jednym z głównych jej patomechanizmów jest zaburzenie procesów keratynizacji następuje skrócenie cyklu rogowacenia naskórka z 28 do około 4 dni , w wyniku czego dochodzi do gwałtownego, nadmiernego rogowacenia i złuszczania się naskórka.

Czytaj dalej...

Jednak wysypka alergiczna najczęściej spowodowana jest bezpośrednim kontaktem alergenu ze skórą alergia kontaktowa lub spożyciem pokarmu, w którym zawarty jest czynnik alergizujący alergia pokarmowa.

Czytaj dalej...

Warto wiedzieć, że lista czynników powodujących uszkodzenie naturalnej bariery ochronnej skóry pozostaje bardzo długa, a jest to między innymi zbyt długa ekspozycja na promieniowanie UV, nieodpowiedni dobór kosmetyków pielęgnacyjnych bądź ich niepoprawne stosowanie, choroby skóry, golenie czy stosowanie kwasów.

Czytaj dalej...

Sucha cera, jak i sucha skóra na pozostałych częściach ciała dłoniach, ramionach czy nogach to problem, który wiąże się z zaburzeniem budowy warstwy hydrolipidowej w naskórku, a także jego zaburzoną zdolnością do wiązania i zatrzymywania wody.

Czytaj dalej...