Jak zadbać o suchą skórę twarzy - Praktyczne porady i skuteczne rozwiązania

Uczulenie na twarzy – przyczyny alergii. Co wywołuje uczulenie na twarzy?

Przyczyny reakcji alergicznej na twarzy mogą być różne. Jednak wysypka alergiczna najczęściej spowodowana jest bezpośrednim kontaktem alergenu ze skórą – alergia kontaktowa lub spożyciem pokarmu, w którym zawarty jest czynnik alergizujący – alergia pokarmowa.


Co może wywołać uczulenie? Wśród przyczyn reakcji alergicznych na twarzy znajdują się między innymi:
  • uczulenie na kosmetyki – kremy, maseczki i inne
  • uczulenie na słońce , a także zimno czy wiatr
  • alergia na mleko, truskawki i inne produkty spożywcze
  • alergia na kota
  • uczulenie na gluten
  • uczulenie na alkohol

Jak widać praktycznie wszystko może być alergenem i wywołać alergię na twarzy, dlatego istotne jest dotarcie do źródła choroby. Chory powinien przeanalizować swoją dotychczasową pielęgnację oraz dietę, a także wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne jak długotrwała ekspozycja na słońce czy wiatr. Przydatna może okazać się dieta eliminacyjna lub zaprzestanie stosowania nowego kosmetyku do codziennej pielęgnacji skóry i obserwacja zmian skórnych. Dlatego warto dowiedzieć się jakie alergeny powodują uczulenie aby można było skutecznie z nimi walczyć.

Co robić z bardzo suchą skóra twarzy?

Jak pozbyć się suchej skóry na twarzy? Sposobów jest wiele. Kluczem jest właściwa pielęgnacja - odstawienie kosmetyków z alkoholem, używanie kremów dedykowanych do tego typu cery, wykonywanie oczyszczających i złuszczających peelingów.

Warto poświęcić uwagę kwestii właściwego żywienia, bogatego w niezbędne witaminy i minerały. Można też sięgnąć po suplementy diety, które za sprawą składników aktywnych zadbają o właściwe nawilżenie skóry i jej promienny wygląd.

Warto, by zawierały one takie komponenty, jak między innymi:

  • biotyna, czyli witamina B7 (lub H). Jej suplementacja w widoczny sposób poprawia kondycję skóry. Zaś jej niedobór prowadzi do takich problemów, jak łuszczenie się naskórka, powstawanie zmian łuszczycowych, łojotok, zmiana barwy z ciepłej na szaro-białą,
  • aminokwasy, takie jak cysteina i metionina, będące składnikiem białek kolagenu i keratyny, a więc podstawowych budulców skóry, włosów i paznokci.
  • kwas foliowy oraz witamina B6, wspierające prawidłową syntezę aminokwasów,
  • składniki mineralne, wykazujące korzystny wpływ na skórę: cynk, selen, miedź, żelazo.

Co ważne, stosowanie wszystkich leków i suplementów diety w ciąży należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Uczulenie na twarzy – jak leczyć?

Pomimo tego, że leczenie domowe alergii może okazać się skuteczne, i tak zalecamy udać się do dermatologa czy alergologa, gdyż bez wyeliminowania źródła uczulenia, wysypka na twarzy może z czasem powrócić. Lekarz podczas wizyty zleci wykonanie testów, a na podstawie wyników przepisze leki doustne czy miejscowe.

Badania alergiczne jakie może zlecić lekarz to na przykład testy:
  • skórne
  • prowokacyjne
  • z krwi

Aby leczenie przyniosło pozytywny skutek równie ważna jest profilaktyka.

Jednym z podstawowych elementów jest eliminacja czynnika alergennego, który powoduje wystąpienie objawów. Mogą to być pokarmy, pyłki, różne produkty zawierające alergeny. Dlatego poznanie alergii jest ważne, ponieważ pozwoli stwierdzić jakiego konkretnie alergenu czy alergenów unikać.

Farmakologia – stosowanie leków antyhistaminowych oraz glikokortykosteroidów.

Podczas badania lekarskiego warto także zapytać o pielęgnację skóry alergicznej i rekomendowane kosmetyki dla alergików. Są one zazwyczaj bezzapachowe, pozbawione substancji alergizujących oraz mają pH przyjazne dla wrażliwej skóry. Ich działanie polega na nawilżaniu, łagodzeniu stanów zapalnych i tworzeniu bariery ochronnej przed szkodliwymi czynnikami. W przypadku skóry alergicznej warto stosować kosmetyki hipoalergiczne a zrezygnować z kosmetyków zawierających w swoim składzie różne konserwanty czy substancje zapachowe.

Maść na uczulenie na twarzy bez recepty

Jeśli zauważyłeś rumień na twarzy, alergiczną wysypkę, czerwone, suche plamy czy ropiejące krostki, zastosowałeś domowe sposoby na alergię, które okazały się zbyt łagodne na zaczerwienienie i zmiany skórne, a wizytę u alergologa masz dopiero za miesiąc, zapytaj w aptece o maść na uczulenie na twarzy bez recepty. Na rynku jest ich całkiem sporo – różnią się nie tylko ceną, ale i składem, jednak najpopularniejszą z nich i najbardziej naturalną jest Tormentiol. Substancja czynna maści to wyciąg z kłącza pięciornika. Stosowany w przypadku zmian ropnych i stanów zapalnych skóry, w tym reakcji alergicznych na twarzy.

Skąd bierze się sucha skóra na twarzy? Przyczyny

Sucha skóra na twarzy potrafi być uciążliwym problemem. Często towarzyszą jej też nieprzyjemne objawy, takie jak miejscowe zaczerwienienia i stany zapalne, uczucie dokuczliwego ściągania, szczypanie, świąd czy łuszczenie się. Jest ona też trudna do ukrycia, co dla wielu osób jest trudnym do zniesienia defektem kosmetycznym.
Sucha skóra na twarzy może mieć liczne przyczyny. Wiele z nich to czynniki zewnętrzne, często wynikające z nieodpowiedzialnego sposobu, w jaki współcześnie traktuje się swoją skórę. Bardzo szkodliwa jest długa ekspozycja na szkodliwe warunki atmosferyczne – promieniowanie UV, wiatr czy niskie temperatury mogą doprowadzić do przesuszenia skóry. Dlatego warto korzystać z kremów ochronnych – latem z filtrem UV, a zimą chroniących przed mrozem. Osoby uprawiające sporty zimowe powinny pamiętać, że przebywając przez wiele godzin na śniegu, również warto skorzystać z filtrów przeciwsłonecznych, gdyż słońce jest nisko i promieniowanie tym samym jest intensywniejsze. Jakie zabiegi dla suchej skóry są najlepsze? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zabiegi dla skóry suchej. Źródło: Klinika urody.
  • witaminy A,
  • witaminy E,
  • witamin z grupy B,
  • witaminy C,
  • biotyny,
  • żelaza,
  • tłuszczów, szczególnie omega-3.

Czasami przyczyną suchej skóry są problemy zdrowotne, dlatego jeśli występują trudności z uporaniem się z tym problemem, warto zwrócić się do lekarza. Może być ona objawem:

  • chorób tarczycy,
  • cukrzycy,
  • chorób autoimmunologicznych.

Zobacz film: Pielęgnacja skóry - domowe kosmetyki. Źródło: W dobrym stylu

Żel krem- Łagodnie oczyszczający żel-krem do mycia twarzy z naturalnym olejkiem migdałowym delikatnie i skutecznie oczyszcza i wygładza skórę, Zawartość łagodzącego olejku migdałowego delikatne, lecz skuteczne działanie oczyszczające.

Czytaj dalej...

Możemy zaliczyć do nich podatność na emisję suchego powietrza, małą wilgotność otoczenia, używanie mocnych detergentów, które dodatkowo naruszają płaszcz lipidowy skóry, częste mycie i wycieranie skóry, brak prawidłowej ochrony przed słońcem oraz zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska.

Czytaj dalej...

Jednym z głównych jej patomechanizmów jest zaburzenie procesów keratynizacji następuje skrócenie cyklu rogowacenia naskórka z 28 do około 4 dni , w wyniku czego dochodzi do gwałtownego, nadmiernego rogowacenia i złuszczania się naskórka.

Czytaj dalej...

Sucha łuszcząca się skóra może być też rezultatem nadmiernego opalania, a dokładnie poparzenia skóry intensywnym promieniowaniem słonecznym przy jednoczesnym braku ochrony przeciwsłonecznej lub przy niewystarczającej ochronie.

Czytaj dalej...