Jak zadbać o suchą skórę twarzy - Praktyczne porady i skuteczne rozwiązania

Co robić z bardzo suchą skóra twarzy?

Jak pozbyć się suchej skóry na twarzy? Sposobów jest wiele. Kluczem jest właściwa pielęgnacja - odstawienie kosmetyków z alkoholem, używanie kremów dedykowanych do tego typu cery, wykonywanie oczyszczających i złuszczających peelingów.

Warto poświęcić uwagę kwestii właściwego żywienia, bogatego w niezbędne witaminy i minerały. Można też sięgnąć po suplementy diety, które za sprawą składników aktywnych zadbają o właściwe nawilżenie skóry i jej promienny wygląd.

Warto, by zawierały one takie komponenty, jak między innymi:

  • biotyna, czyli witamina B7 (lub H). Jej suplementacja w widoczny sposób poprawia kondycję skóry. Zaś jej niedobór prowadzi do takich problemów, jak łuszczenie się naskórka, powstawanie zmian łuszczycowych, łojotok, zmiana barwy z ciepłej na szaro-białą,
  • aminokwasy, takie jak cysteina i metionina, będące składnikiem białek kolagenu i keratyny, a więc podstawowych budulców skóry, włosów i paznokci.
  • kwas foliowy oraz witamina B6, wspierające prawidłową syntezę aminokwasów,
  • składniki mineralne, wykazujące korzystny wpływ na skórę: cynk, selen, miedź, żelazo.

Co ważne, stosowanie wszystkich leków i suplementów diety w ciąży należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Przyczyny suchej skóry twarzy

Sucha skóra na nosie, czole, brodzie, policzkach wygląda nieestetycznie, jest ściągnięta, szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Wykazuje też skłonność do podrażnień i łuszczenia się, często jest swędząca, a nawet paląca.

Paradoksalnie również suchość cery może powodować wykwit trądzikowych krostek na twarzy, gdyż w takiej sytuacji gruczoły łojowe są stymulowane do wytężonej pracy.

Sucha skóra występuje u około 15-20 proc. populacji rasy kaukaskiej (dane: A. Kacalak-Rzepka), jest to więc problem stosunkowo powszechny. Jego przyczyny są bardzo zróżnicowane.

Oprócz naturalnych, warunkowanych genetycznie predyspozycji, wymienić można takie czynniki, jak:

  • choroby dermatologiczne, w tym łuszczyca oraz atopowe, a także kontaktowe zapalenie skóry,
  • choroby ogólnoustrojowe, w tym niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek i stwardnienie rozsiane,
  • starzenie się i związane z tym naturalne procesy fizjologiczne,
  • nieprawidłowa pielęgnacja, na przykład z użyciem środków zwierających alkohol,
  • czynniki środowiskowe, takie jak długotrwałe przebywanie na słońcu i w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także kontakt z substancjami drażniącymi, toksycznymi, alergizującymi,
  • niedobory żywieniowe, w tym brak ważnych witamin, składników mineralnych, aminokwasów i innych. Wymienić w tym kontekście można między innymi witaminy A oraz B6 (pirydoksyna) i B7 (biotyna), a także cynk, miedź, żelazo, krzem, czy foliany.

Dlaczego skóra jest sucha?

Określenie "sucha skóra" używane jest w odniesieniu do skóry, która wytwarza mniej sebum, niż jej potrzeba, dlatego jest ściągnięta i napina się. Zbyt mała ilość sebum sprawia, że w skórze brakuje lipidów, koniecznych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i właściwej ochrony przed tym, co szkodzi.

Gdy dojdzie do uszkodzenia ochronnego płaszcza lipidowego naskórka, z warstwy rogowej skóry w szybkim tempie ucieka wilgoć. Skóra sucha rzadko jest wrodzona. Dużo częściej odpowiadają za nią czynniki zewnętrzne – jak zimne, suche lub gorące powietrze, promieniowanie UV – a także niewłaściwa pielęgnacja, czy przyjmowanie leków, zwłaszcza diuretyków regulujących ciśnienie krwi, które zmieniają bilans wodny w skórze. Z tego powodu skóra nie wie, w jaki sposób wytwarzać i utrzymywać wodę, która jest jej potrzebna do zachowania równowagi. Z biegiem czasu staje się sucha, odwodniona i pojawia się uczucie dyskomfortu.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji suchej cery

Są kosmetyki i zabiegi, których lepiej unikać przy tym typie cery, bo mogą nasilić problemy. Niewskazane jest:

  • Stosowanie peelingów mechanicznie złuszczających naskórek. Takie kosmetyki sprawdzają się przy cerze tłustej i mieszanej, ale dla suchej są za silne.
  • Mycie twarzy chlorowaną wodą. Chlor może dodatkowo wysuszać skórę i podrażniać ją, dlatego przed myciem dobrze jest wodę przegotować (co odparuje chlor), ostudzić i dopiero wtedy umyć twarz.
  • Mycie twarzy mydłem. Mydło usuwa ze skóry nie tylko zanieczyszczenia, ale również sebum, którego w przypadku suchej cery i tak jest za bało. Ma poza tym silnie zasadowy odczyn pH, przez co nadmiernie wysusza skórę i może ją podrażniać.
  • Pocieranie skóry przy wycieraniu. Tarcie twarzy ręcznikiem mechanicznie ściera z niej resztki cennego sebum. Lepiej ręcznik po prostu przykładać do twarzy punkt po punkcie, lekko dociskając, by wchłonął wodę.
  • Nieprawidłowe stosowaniewody termalnej. Wody termalne to bogactwo składników mineralnych. Stosowane bezpośrednio na skórę, regenerują ją, wzmacniają naturalne mechanizmy ochronne i zmniejszają ryzyko podrażnień. Jednak by woda nie szkodziła, po spryskaniu nią twarzy trzeba osuszyć skórę np. papierowym ręcznikiem – inaczej parując, dodatkowo wysuszy skórę.

Żel krem- Łagodnie oczyszczający żel-krem do mycia twarzy z naturalnym olejkiem migdałowym delikatnie i skutecznie oczyszcza i wygładza skórę, Zawartość łagodzącego olejku migdałowego delikatne, lecz skuteczne działanie oczyszczające.

Czytaj dalej...

Jako bezpośrednie przyczyny cery suchej, możemy wymienić dwa podstawowe czynniki pierwszy to spadek zdolności wiązania i magazynowanie wody w warstwie naskórka, natomiast drugi to niedobór lipidów w rogowej warstwie skóry.

Czytaj dalej...

Mając na uwadze najwyższą troskę o suchą skórę u noworodka, firma Mixa wyszła na rynek z innowacyjnym produktem Łagodząca woda oczyszczająca bez spłukiwania Mixa Baby, który nie wymaga użycia wody a więc można ten preparat użyć w każdej sytuacji.

Czytaj dalej...

Upraszczając, można powiedzieć, że nadmiar cukru we krwi prowadzi do zmian zwyrodnieniowych we włośniczkach, tętniczkach i żyłach, czego skutkiem jest upośledzenie układu naczyniowego i niedożywienie skóry.

Czytaj dalej...