Delikatna skóra twarzy noworodka - tajemnice opieki i ochrony

Przyczyny łuszczenia się skóry u noworodka i niemowlaka

Łuszcząca się skóra utrzymuje się nawet do miesiąca od urodzenia. Poporodowe łuszczenie się naskórka jest typowe, ponieważ w ciąży dziecko chronione było przez maź płodową, a ponadto przebywało w środowisku wodnym. Po porodzie nagle znajduje się w innych warunkach zewnętrznych – bardziej suchych i niesprzyjających. Zazwyczaj łuszczenie się mija samoistnie. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy sucha, wrażliwa, lekko zaczerwieniona i schodząca skóra jest oznaką czegoś innego. Kiedy skóra zaczyna się łuszczyć w okolicy czoła dziecka, może to świadczyć o ciemieniusze – łagodnej postaci łojotokowego zapalenia skóry. Choroba pojawia się w miejscach wzmożonej aktywności gruczołów łojowych, np. na owłosionej skórze czy łuku brwi. Widoczna jest w postaci pomarańczowych, żółtych lub białych strupów czy łusek. Złuszczanie się skóry na kończynach dziecka lub w okolicach brzucha może być efektem reakcji alergicznej na stosowane kosmetyki lub proszek do prania. Pranie ubranek noworodka w silnych detergentach może powodować reakcje uczuleniowe w miejscach kontaktu tkaniny z ciałem. Przy silnych reakcjach alergicznych nawet pościel rodziców czy ich elementu ubioru mogą powodować zmiany skórne. Ponadto za problemem schodzącego naskórka może stać alergia na określony czynnik pokarmowy, najczęściej mleko matki. Przyczyną łuszczącej się skóry, w tym łupieżu, mogą być również infekcje grzybicze. Obserwuje się wówczas uporczywe swędzenie i silne przesuszenie naskórka.

  • sucha skóra,
  • zmiany rumieniowate,
  • drobne pęcherzyki i nadżerki,
  • grudki.

Jakie są przyczyny łuszczącej się skóry u niemowlaka? Pielęgnacja

Łuszcząca się skóra u noworodka może początkowo wzbudzać zaniepokojenie rodziców. Często przyczyna tkwi w fizjologicznym procesie wynikającym z dojrzewania naskórka. W niektórych przypadkach może być zwiastunem alergii pokarmowej lub atopowego zapalenia skóry.

Łuszcząca się skóra u noworodka jest normalnym procesem związanym z rozwojem naskórka i może wystąpić nawet kilka razy w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Już kilka dni po porodzie noworodek zaczyna wykazywać tendencję do łuszczenia się szczególnie na rękach, stopach, na twarzy, pod pachami, na zgięciu kolan i łokci. Jest to związane z nagłą zmianą wilgotności jego otoczenia. Zobacz także: Jak zwalczyć ciemieniuchę – domowe i specjalistyczne rozwiązania Sucha skóra głowy u niemowlaka lub starszego dziecka – problem nie tylko estetyczny Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja

Sucha skóra u niemowlaka – przyczyny

Skóra niemowlaka różni się od skóry dorosłej osoby. Naskórek jest cieńszy, mniejsza jest warstwa tkanki podskórnej. Gruczoły potowe są obecne, jest ich jednak mniej niż u dorosłego, a także nie funkcjonują jeszcze w sposób prawidłowy. Jest to powód, dla którego niemowlę jest bardziej podatne na wychłodzenie. Skóra niemowlęcia jest również bardziej narażona na wysychanie czy uszkodzenia.

Jakie mogą być przyczyny suchej skóry u małych dzieci? Sucha, łuszcząca się skóra może wystąpić, jeśli poród nastąpił po terminie. Ma to związek z dłuższym narażeniem skóry na działanie wód płodowych, a maź pokrywająca dziecko nie spełnia już swoich zadań.

Niekiedy przyczyną zbyt suchej skóry u niemowlaka jest stosowanie źle dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych lub nieprawidłowa (np. nadmierna) ich aplikacja. Podrażnienia może dodatkowo nasilać suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Niewystarczające nawilżenie skóry niemowlaka bywa ponadto efektem zbyt długich kąpieli, sprzyjających utracie wilgoci z naskórka.

Podczas codziennej pielęgnacji noworodka czy niemowlęcia można zauważyć pierwsze symptomy przesuszania się skóry. Szorstka skóra niemowlaka, widoczne białe łuski, czerwone grudki czy niewielkie pęknięcia naskórka to główne objawy wskazujące na problemy z nawilżeniem skóry.

O tym, że niemowlę ma suchą skórę świadczy również złuszczanie się naskórka pod palcami w trakcie pielęgnacji.

Kwas hialuronorowy i niacynamid

Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą. Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.

Po zabiegu depilacji laserowej mogą wystąpić zaczerwienienia i podrażnienie skóry w obszarze działania lasera, jednak zmiany te szybko zanikają w przeciwieństwie do podrażnień i skaleczeń, które powstają w wyniku kontaktu delikatnej skóry z maszynką do golenia.

Czytaj dalej...

Za pomocą plików cookies stosowanych w serwisach internetowych HF Media możliwe jest zapoznawanie się z Twoimi preferencjami w tym poprzez analizę tego jak często odwiedzasz serwis internetowy HF Media, czy i jakie produkty najczęściej oglądasz, jakiego rodzaju artykuły czytasz.

Czytaj dalej...

Jednak wysypka alergiczna najczęściej spowodowana jest bezpośrednim kontaktem alergenu ze skórą alergia kontaktowa lub spożyciem pokarmu, w którym zawarty jest czynnik alergizujący alergia pokarmowa.

Czytaj dalej...

Warto wiedzieć, że lista czynników powodujących uszkodzenie naturalnej bariery ochronnej skóry pozostaje bardzo długa, a jest to między innymi zbyt długa ekspozycja na promieniowanie UV, nieodpowiedni dobór kosmetyków pielęgnacyjnych bądź ich niepoprawne stosowanie, choroby skóry, golenie czy stosowanie kwasów.

Czytaj dalej...

Sucha cera, jak i sucha skóra na pozostałych częściach ciała dłoniach, ramionach czy nogach to problem, który wiąże się z zaburzeniem budowy warstwy hydrolipidowej w naskórku, a także jego zaburzoną zdolnością do wiązania i zatrzymywania wody.

Czytaj dalej...